לקראת שנת הלימודים ה'תשע"ח: שבעים מעונות יום חדשים

פי שלושה ממספר המעונות שנבנו בשלוש השנים הקודמות גם יחד • 156 מעונות יום קיבלו בשנה החולפת סמל מוסד ויזכו לשכר לימוד מסובסד; למעלה ממאה משפחתונים חדשים צפויים להיפתח

מעונות יום | אילוסטרציה: veryulissa, שאטרסטוק

מדיווח של משרד העבודה עולה כי בשנה החולפת נבנו כ-70 מעונות יום חדשים, פי שלושה יותר ממספר המעונות שנבנו בשלוש השנים הקודמות (2014-2016) גם יחד. זאת בנוסף לכ-120 מעונות יום חדשים הנמצאים בתהליכי בנייה.

במשרד אומרים כי ההשקעה הכוללת בבניית המעונות עומדת על יותר מ-600 מיליון שקל. בנוסף, עבור השנים 2017-2018 הוקצה תקציב בינוי נוסף בגובה כ-350 מיליון שקל בשנה לטובת בנייה של למעלה ממאה מעונות חדשים מדי שנה. שאמורים לתת מענה לכ-7,500 ילדים נוספים בכל שנה ושנה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל'ביזנעס' בפייסבוק

נוסף לגידול בבינוי מעונות יום במימון המשרד, אומרים שם כי בשנה החולפת חלה עלייה חדה של למעלה מ-250% בגידול שנרשם במספר מעונות היום המסובסדים והמפוקחים החדשים בהשוואה למספרם בשנה הקודמת. כך, בשנה החולפת ניתנו 156 סמלים חדשים למעונות יום וכ-12,000 ילדים חדשים הצטרפו למערך מסובסד ומפוקח מטעם משרד העבודה והרווחה. בראשית שנת הלימודים הקרובה יינתנו 54 סמלים נוספים, אז יסתכם מספרם בכ-200 סמלים חדשים, אשר ייתנו מענה לכ-15,000 פעוטות וילדים נוספים.

עוד הודיע המשרד כי בשנת הלימודים הקרובה (תשע"ח) צפויים להיפתח למעלה מ-100 משפחתונים חדשים שיעניקו מענה חינוכי מפוקח בשכר לימוד מסובסד ללמעלה מ-500 פעוטות וילדים נוספים. בסך הכל מפקח כיום משרד העבודה על כ-2,200 מעונות יום וכ-3,700 משפחתונים, המעניקים חינוך לגיל הרך לכ-120,000 פעוטות וילדים עד גיל שלוש, ומסבסד שכר לימוד לפעוטות וילדים בהיקף של למעלה ממיליארד שקלים, בעלות חודשית ממוצעת של כ-1,100 שקלים לילד.

בחודש שעבר הודיע המשרד על הרחבת הזכאות לסבסוד תשלומי שכר לימוד למעונות יום. במסגרת זו תוקדם הזכאות לדרגת סבסוד (הנקבעת בין השאר על פי הכנסת ההורים אל מול מספר הילדים במשפחה) כבר מרגע היציאה לחופשת לידה ולא רק מרגע שובו של ההורה לעבודה לאחר חופשת הלידה, כפי שהיה נהוג עד כה. השינוי צפוי להקדים ולהאריך את משך תקופת הסבסוד וכ-15% מקרב מבקשי הסבסוד בשכר הלימוד לילדיהם צפויים ליהנות ממנו.

בהתאם להסכמות קודמות של השר חה"כ חיים כץ (ליכוד) עם ראשי מעונות היום בישראל, התווספו השנה מאות שקלים לשכרן החודשי של המטפלות והמבשלות במעונות היום המוכרים של משרד העבודה והרווחה. שכרה של מטפלת עם ותק של עד שלוש שנים עלה בכ-400 שקלים ושכרה של מטפלת ותיקה יותר עלה בכ-300 שקלים בחודש.

כתיבת תגובה