מאבק הזוגות הצעירים: החתונה בוטלה, ומה עם הכסף?

בתום דיון סוער אישרה ועדת הכלכלה לקריאה ראשונה: החזר כספי לזוגות שהאירוע שלהם בוטל בתקופת הקורונה • מרגי: "הזוגות הצעירים הם לא חברת האשראי של המדינה ובעלי האולמות" • עדות: בעלי האולמות מעלים מחירים ומאיימים על זוגות • התאחדות בעלי האולמות: בגלל החוק רבים יגיעו לחדלות פירעון

חתונה חסידית | צילום אילוסטרציה (ארכיון): שלומי כהן, פלאש 90

האם יגיע הסוף למאבק – הכושל בינתיים – של הזוגות הצעירים שחתונתם בוטלה וכספי המקדמה שלהם לא הושבו אליהם עד היום? ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה אתמול לקריאה ראשונה את הצעת החוק להחזר מקדמה בשל ביטול אירוע פרטי, של חברת הכנסת הילה שי וזאן, היו"ר מרגי וח"כ משה גפני.

לפי ההצעה, זוגות ששילמו עבור אירוע שהתקיים לפני שהחלו הגבלות הקורונה ובוטל בשל כך – יקבלו את כספם חזרה תוך 3 חודשים מכניסת החוק לתוקף. מפעילי האולמות יוכלו להפחית סכום מסוים עבור החזר הוצאות. בתום הדיון הודיע היו"ר מרגי, כי הפרטים הסופיים של הצעת החוק יקבעו בעת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית.

את הדיון פתח היו"ר מרגי כשאמר כי הזוגות הצעירים הם לא חברת האשראי, לא של המדינה ולא של בעלי האולמות. הוא הוסיף כי הצעת החוק היא לא נגד בעלי האולמות, ומבקשת לסייע לזוגות ששילמו מקדמות על אירועים שבוטלו. יוזמת ההצעה, ח"כ הילה שי וזאן, הוסיפה כי ההצעה נועדה לסייע לזוגות הצעירים, שהם החוליה החלשה ביותר בשרשרת ולהם אין לוביסטים ויח"צנים. עם זאת היא הוסיפה: "האינטרס שלנו הוא גם לסייע לעסקים להישאר על כנם, אבל לא יכול להיות שהצרכן ישלם עבור משהו שלא קיבל. לא נאפשר שהמאבק של בעלי האולמות מול האוצר ייעשה על גב הזוגות הצעירים".

ח"כ מיקי לוי אמר כי חברי הכנסת נלחמו בעל העסקים, אך לא יהיה מצב שכסף לא יוחזר לבעליו. ח"כ יצחק פינדרוס אמר: "צריך להגיד את האמת, מאבק בעלי האולמות הגיע לאמוציות בין שר האוצר ליו"ר הקואליציה, אבל האזרח הוא לא הכיס העמוק של המדינה. זה צריך להיות מובן מאליו שצריך להחזיר כסף למי שלא קיבל שירות. ח"כ אימאן חטיב יאסין הוסיפה כי צריך למצוא איזון בין הצדדים. ח"כ עידן רול ציין כי הקורונה מביאה את חברי הכנסת לחוקק חוקים שבימים כתיקונם לא הייתה מחוקקת. ח"כ ינון אזולאי הודעה כי בעלי האולמות "נזרקו לכלבים" כלשונו, אך אמר כי אסור שמאבקם יהיה על גב הזוגות הצעירים.

החזרים או שקרים?

סגן יו"ר התאחדות בעלי האולמות, ניר שפר, אמר כי הענף נמצא בקריסה וכי 96% מהזוגות הצליחו בכל זאת להגיע לפתרון. ח"כ וזאן אמרה בתגובה כי המצב הוא הפוך. היו"ר מרגי אמר כי אם המדינה לא בסדר את מה רוצים בעלי האולמות מהזוגות הצעירים. שפר השיב כי בעל האולם לא ביטל את האירוע ולכן לא הוא צריך לספוג את כל הנזק. "לעשות אירוע זה לא לפתוח שקית במבה. יש הוצאות מאוד גבוהות גם לפני כן", אמר. היו"ר מרגי הגיב כי על ההוצאות הקבועות ניתן פיצוי מהמדינה, וח"כ פינדרוס אמר כי אם 95% מהזוגות הגיעו לסיכום אז לא ברור למה בעלי האולמות נלחמים על 5%.

ראש מטה מאבק חתונות הקורונה, נגה רץ, סיפרה כי בפועל אולי רק 5% מהזוגות הצליחו להגיע להסכם עם בעל האולם. "אנחנו רוצים להתחיל את החיים בלי מינוס, יש כאלה שכבר לא יכולים לדחות את החתונה", סיפרה רץ בהתרגשות. "אנחנו מבינים שבעלי האולמות במצוקה, גם אני מפיקת אירועים שלא עובדת ממרץ וכבר אין לי מאיפה להביא יותר כסף. הזוגות נתקלים בחוסר תום לב כל בוקר, מאיימים עליהם, פורעים להם צ'קים מכפילים את מחיר המנה למי שעושה חתונה בהתאם למגבלות. אני כבר נושקת לגיל 40, למתי אדחה את האירוע שלי?".

סגנית יועמ"ש המועצה לצרכנות, עו"ד יעל כהן שוואט, אמרה כי בשום מדינה לא חייבו את הצרכנים לשלם לבעלי האולמות.

היו"ר מרגי סיכם ואמר כי כעת ההסדר המוצע הוא בקווים כלליים, וכי הצעת החוק תידון במלואה בוועדה בעת ההכנה לקריאה שנייה ושלישית ואז גם יקבע ההסדר הסופי. בתגובה לכך אמר שפר כי הצעת החוק תביא אולמות רבים לחדלות פירעון, והאשים בכך את חברי הכנסת. למרות זאת חברי הכנסת אישרו פה אחד את ההצעה, והדיון בה ימשך בעת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

כתיבת תגובה