מאסק בצרות: איבוד שליטה בטוויטר, תקלה המונית בטסלה

מאסק נותר עם כמעט שליש מעובדיו, אחרי שהציב להם אולטימטום עבודה שנחשב לא-אנושי | האם החברה תשרוד את הזעזועים? | טראמפ, שחשבון הטוויטר שלו הוחזר לפעילות, לא ממש בטוח שמאסק יצלח את המשבר | צרות בצרורות: אחרי ריקול של כמעט 30,000 מכוניות ביום שישי – עוד 321,000 מכוניות טסלה יחזרו למוסכים

אילון מאסק | צילום: shutterstock

מסתבר שהאיש העשיר בעולם – למרות שבעל המאה הוא בעל הדעה – הוא לא ממש האיש החכם בעולם, בוודאי לא בניהול עסקים. את סופ"ש האחרון בילה אלון מאסק בצפייה בגוויעת החברה שרכש במחיר מופקע של 44 מיליארד דולרים. האיש, שכישורי הניהול שלו אולי שנויים במחלוקת (בוודאי שיש מי שיחלקו ויציינו אותו כמנהל מוצלח במיוחד. הוא בכל זאת הקים חברות עולמיות מצליחות ביותר, למרות כישלונותיו האחרונים) הוא לכל הדעות לא שגרתי ביכולת התקשורת הבסיסית שלו עם בני אנוש אחרים, בפרט אם אלה עובדיו, שנרדים לתובענות קשוחה.

כך, אחרי שכ-7,500 העובדים בחברה הצטמצמו לכדי מחצית, הגיע הבוס הגדול והחדש, בחבילה של דרישות מהעובדים, שגרמה לחברה להישאר – על פי ההערכות – עם 2,500 עובדים בלבד, כיוון שמרביתם לא שרדו את הפיתוחים והדביקות במטרה שדרש מהם הבוס הגדול באינטנסיביות. ביום רביעי האחרון הודיע מאסק ליתרת עובדיו, כי הם נדרשים לשבוע עבודה בן 80 שעות ('הארדקור', בשפתו), והציב אולטימטום לחתימה על התחייבות כזו, שגוזלת מעובדיו את חייהם האישיים בתמורה לפיתוח הרשת החברתית.

מאסק אמנם הציע חבילת פיצויים בגובה שכר של שלושה חודשים, אבל ביום חמישי בערב, כבר מצאו את עצמם, על פי הניו יורק טיימס, מעל 1,200 עובדים מחוץ למשרדי החברה. היד נותרה נטויה והמספרים רק הלכו וגדלו, כשמרבית הנותרים במשרדים (שיצומצמו בקרוב משמעותית) הם כאלה שמשום מה לא יכולים לעזוב את העבודה, כמו בעלי ויזת עבודה או בשל סיבות אחרות.

מאסק שמבקש להפוך את טוויטר לרווחית, רואה בפיטורים ההמוניים חלק מקיצוץ כואב אך נחוץ. אולם בקצב הזה, החברה לא תעמוד בתשלומי הריבית שמוטלים עליה, המוערכים בלמעלה מ-1.1 מיליארד דולר בשנה, בעוד שהמפרסמים בורחים מהחברה ומותירים אותה לדמם אובדן הכנסות של קרוב לארבעה מיליון דולרים ביום.

מאסק ניסה להפוך את וידוא הזהות של משתמשים לרווחי, באמצעות גביית 8 דולרים בחודש – אך הדבר רק בא נגדו כבומרנג. הן מבחינת חוסר האמינות שבזהויות המשלמות את 'דמי החבר' והן בשל חוסר הרצון של מפרסמים להיות חלק ממקום שמקשיח עמדות.

במקביל, חשבון הטוויטר של נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, הוחזר לפעילות, אחרי שמאז ינואר בשנה שעברה, הוא הושתק בשל עידוד אלימות, כביכול. מאסק העלה כדרכו, סקר המוני שבו נטלו חלק 15 מיליון איש, שמעל 51% מהם טענו כי על טראמפ לשוב לטוויטר. אולם, הנשיא לשעבר אינו מעוניין לכאורה להחיות את החשבון שלו, למרות ש-90 מיליון עוקבים ממתינים לציוציו. לטראמפ יש רשת משלו, אותה הוא מנסה להגדיל, ולא נראה כי ישוב לנהל את ציוציו מטוויטר. טראמפ עצמו אמר בסופ"ש האחרון כי הוא מעריך את מאסק, אך אינו בטוח שמאסק יצלח את המשבר הנוכחי.

בתוך כך, מתברר שצרות באות בצרורות: אחרי שביום שישי הודיעה טסלה של מאסק על ריקול ל-30 אלף מכוניות מדגם X בארה"ב בשל בעיה שעלולה לגרום לכרית האוויר של הנוסע הקדמי להיפתח בצורה שגויה, הודיעה החברה בשבת על ריקול ענק ליותר מ-321,000 כלי רכב בארה"ב שעלולים לגלות שהפנסים האחוריים מפסיקים לפעול לסירוגין.

תגובה אחת ל: "מאסק בצרות: איבוד שליטה בטוויטר, תקלה המונית בטסלה"

  1. כסף בא וכסף הולך–ובדרך כלל הולך מהר יותר מאשר בא.

כתיבת תגובה