מהבוקר: בכמה התייקרו בסופו של דבר מוצרי החלב?

בכפוף להסכמות הדירקטוריונים של הגופים הרלוונטיים, שר האוצר ומועצת החלב הגיעו להבנות על צמצום בכמחצית של עליית תעריף החלב לשנת 2023 | במסגרת הסיכום, גם ההתייקרות הנוספת שתוכננה לנובמבר 2023 בשיעור של 1.5%, לא תתרחש | ההתייקרות תעמוד על 9.28% והתייקרות נוספת של 3.1% תתרחש רק בשנה הבאה, במאי 2024

חלב תנובה | צילום: יח"צ

התייקרות החלב נחתכת בכמחצית: שר האוצר ומועצת החלב הגיעו להבנות, בכפוף להסכמות הדירקטוריונים של הגופים הרלוונטיים, על צמצום בכמחצית של עליית תעריף החלב לשנת 2023. במסגרת הסיכום הוסכם גם שעליית התעריף שתוכננה לנובמבר 2023 שמקורה בהסכם של שר האוצר הקודם אביגדור ליברמן, בשווי 1.5%, לא תתרחש. ההתייקרות תעמוד על 9.28% במקום 17.5% ו3.1% במאי 2024.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "הצלחנו לבלום את התייקרות החלב כמעט בחצי. זה לא היה פשוט, בעיקר בעקבות ההתנהלות חסרת האחריות של לפיד וליברמן. למחלבות היו דרישות, אך לאחר משא ומתן ארוך – בלמנו את ההתייקרות שהיתה אמורה להיות כפולה. אנחנו מבקשים להודות למחלבות שעל אף ההסכם הקודם שנחתם על ידי ליברמן שגרר את הזכאות להעלאת המחיר, הסכימו לבקשתי לפרוס את ההתייקרות ולהקל על הציבור.

"אחרי המענה הדחוף שנאלצנו לתת בזמן קצר אנחנו נכנסים להליך תיקון מעמיק במשק החלב. הנחיתי את אנשי המקצוע במשרד האוצר שיבחנו את כל שרשרת הייצור, החל בריכוזיות במקטע יבוא הגרעינים והמזון לפרות, דרך מחיר המטרה, וכלה במחלבות, בבעלויות הצולבות ובמחיר המפוקח, כל זאת המטרה לשחרר את המשק מריכוזיות עודפת ותכנון אנכרוניסטי ולהתקדם לעבר שוק פתוח ותחרותי, לצד שמירה על החקלאות והציונות ביישובי הספר.

"המאבק ביוקר המחיה איננו פשוט אבל אנחנו מגויסים אליו בכל הכח. האינפלציה בעולם פוגשת כלכלה חזקה ומדינה עם חוסן חברתי. רק אתמול חתמתי על צו שמנע את התייקרות הדלק לחלוטין וקידמתי יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך יואב קיש את תכנית יוקר המחייה להורים לגיל הרך. נמשיך לדאוג לכלכלת ישראל ולרווחת אזרחי ישראל.

כתיבת תגובה