מול בריחת המוחות: עד 18 אלף שקלים לעובדי ועדות התכנון

משרד האוצר ומשרד הפנים חתמו על הסכמי שכר לשימור וגיוס עובדים בוועדות התכנון והבניה ברשויות המקומיות | יו”ר איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים, שקידם את ההסכם ההיסטורי, אדריכל צחי כץ: “מודה לשרה איילת שקד על ההבנה שללא העובדים במחלקות התכנון ברשויות המקומיות – משבר הדיור לא יוכל להגיע לפתרון”

צחי כץ, יו"ר איגוד מהנדסי ערים | צילום: חני ספקטור מכלוף

הפתרון למשבר הדיור מתחיל בכוח אדם: שכרם של עובדי התכנון והבניה ברשויות המקומיות צפוי לעלות בקרוב במטרה לתת מענה לתחרות הלא הוגנת בין השכר בשירות הציבורי ברשויות המקומיות לעומת השכר בשוק הפרטי. זאת לאור מגמה הולכת וגוברת של עזיבת עובדי התכנון והבניה ברשויות המקומיות לשוק הפרטי מצד אחד והקושי בגיוס עובדים מצד שני. את הבעיה הציף איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים, ולאור זאת קודם פתרון בהובלת שרת הפנים איילת שקד.

במסגרת הפתרון, נחתמו שלושה הסכמים. לפי ההסכם הראשון יוענקו לחלק מהעובדים עד 18 אלף שקלים במסגרת גיוס ושימור עובדים. הסכם זה מתבסס על מודל גיוס ושימור ויאפשר בידי הרשויות המקומיות לשמר עובדים בעלי ידע וניסיון רב ומצד שני לגייס עובדים חדשים ובכך להקטין את יתרון השוק הפרטי בהעסקת העובדים בתחום.

ההסכם השני הינו מודל אשר מיועד גם למנהלי המחלקות באגפי התכנון, אשר יאפשר תוספת של עד 12 אלף שקלים בשנה, בהתאם לעמידתם ביעדים.

ההסכם השלישי נוגע לשיפור שכרם של מהנדסי הוועדות המרחביות.

שלושת ההסכמים שנחתמו הינם תוצאה של ההבנה העמוקה של שרת הפנים איילת שקד כי ללא עובדים ומנהלים איכותיים בתחום התכנון והבניה ברשויות המקומיות לא יהיה ניתן להגיע לפתרון אמיתי של משבר הדיור. עבור תושבי המדינה מדובר בבשורה חשובה, אשר נועדה לקדם את התוכניות והפרויקטים ואת הרפורמות בחוק התכנון והבניה שהובילה השרה איילת שקד.

יו”ר איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים, אדריכל צחי כץ: “מדובר בהישג היסטורי וחסר תקדים עבור עובדי הוועדות המקומיות, מנהלי המחלקות ומהנדסי הועדות המרחביות במספר היבטים. הראשון: בעיצומו של משבר הדיור בו נמצאת המדינה, וערב בחירות, הצלחנו לרתום את משרדי הפנים והאוצר להבין כי הפתרון למשבר הדיור הוא לא רק בחקיקת חוקים והתקנת תקנות – אלא גם בראיית העובדים, שבלעדיהם אין מיישמי מדיניות.

Inner article

“השני: במציאות הקשה שבין היכולת של השלטון המקומי להתחרות במגזר הפרטי בשימור וגיוס עובדים איכותיים.

“השלישי: בשנת 2023 כשייפתחו הסכמי השכר בין ההסתדרות לממשלה, הישגים שהושגו יהיו נקודת הפתיחה לבניית הסכמי שכר ארוכי טווח שיתאימו לאתגרים ולמשימות שעומדות בפני עובדי מחלקות התכנון כחוליה מרכזית באתגרי הדיור העומדים בפני מדינת ישראל בעשורים הבאים.

 “ברצוני להודות לשרה שקד על ההבנה שללא העובדים אתגרי הדיור לא יוכלו להגיע לפתרון, על האומץ, על הדחיפה ועל כך שלא הרפתה ורתמה את משרד האוצר למאמץ הלאומי”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה