מול נתוני הלינות במלונות: מה עושים הנופשים החרדיים?

במחצית הראשונה של השנה נרשמו 12.1 מיליון לינות במלונות התיירות בארץ • ומה קורה במגזר החרדי? ארבעה חלקים בנופשים החרדיים: הטסים, השבתיים, הצפוניים והמלונאים • הכירו את עולם הנופש החרדי לגווניו

נופש בחו"ל | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

תחום התיירות במדינת ישראל מפרנס עשרות אלפי משפחות בשלל תחומי עיסוק מהשכרת צימרים, דרך עבודה במלונאות, אטרקציות ואתרי תיירות ועד לחנויות מזכרות ותחבורה. מסקירה לינות במלונות תיירות במחצית הראשונה של 2019 נראה כי ההכנסות כמעט מתחלקות בין הנופשים בארץ לבין הנופשים מחו”ל

במחצית הראשונה של השנה נרשמו 12.1 מיליון לינות במלונות התיירות בארץ. יותר ממחצית מסך כל הלינות היו לינות של תיירים  – 6.2 מיליון. ולמרות מיליוני הלינות, ישראל ערוכה ליותר מכך, תפוסת החדרים במלונות הייתה 68% בלבד כלומר, עדיין חדרי מלון עמדו ריקים.

מניתוח תפוסת החדרים לפי מחוזות נראה כי מחוז תל אביב לוקח את המקום הראשון עם 74% תפוסה, מחוז ירושלים נמצא רק כשני אחוז פחות (71.8%) ואילו מחוזות הצפון, הדרום וחיפה משתרכים מאחור עם 63%, 67% ו-61% בהתאמה.

חודש יוני נמצא פסיעה אחת לפני החופש הגדול. מזג האוויר חמים למדי אבל זה עדיין לא עומסי החום של יולי-אוגוסט. מספר הלינות במלונות התיירות הסתכם ביוני השנה ב-2.3 מיליון מתוכם 995 אלף לינות (44%) היו של תיירים והשאר – 1.3 מיליון לינות (56%) – של ישראלים. 

גם תפוסת החדרים במלונות בחודש יוני הייתה גבוהה והגיעה לסך של 73% כאשר שיעור התפוסה הגבוה ביותר בחודש יוני נרשם בתל אביב-יפו (87%). ואילו ביישובים האחרים התפוסה הייתה נמוכה יותר ונעה  בן 68% ל-78%.

ארבעה חלקי הנופשים

ובמגזר החרדי נסגרות בימים אלה ההזמנות האחרונות לשלושת השבועות של ‘בין הזמנים’, החופשה הכללית הגדולה המתחילה לאחר תשעה באב ועד לר”ח אלול.

התיירות החרדי מורכבת מארבעה חלקים: הראשון הוא הלא הם המלונות הכשרים כל השנה במרכז ובצפון שידעו פריחה בשנים האחרונות, אולם ניתן להניח שגם הם נלחמים על קיומם אם באמצעות פרסומות ומבצעים לאורך כל השנה ואם ע”י אירוח קבוצות תיירים (לעיתים גם לא יהודיים) המתארחים במלון רק ללינה וארוחת בוקר המוגשת באולם צדדי, מבלי להשתמש במתקני המלון השונים המיועדים לחרדים.

לצד מלונות אלו קיימים המלונות המוכשרים לתקופות החופש או לזמנים מוגדרים במהלך השנה. את הכשרת המלונות מרכזים חברות התיירות השונות שמנסים לתת תמיד ערך מוסף לאירוח עם הבאת זמרים ואטרקציות שונות.

870/135 ליינר ארטקל

 

החלק השני הוא, יישובי המרכז כדוגמת קוממיות, בית חלקיה ויסודות, כמו גם היישוב מירון והיישובים הסמוכים המלאים נופשים כמעט בכל שבתות השנה ומעט פחות באמצע השבוע.

חלקו השלישי של עולם התיירות החרדי הוא חד פעמי ברובו. בשלושת השבועות האחרונים של חודש אב, מוצפים כל יישובי הצפון בנופשים חרדים. יישובים רבים מהגליל המערבי, אצבע הגליל וכל רמת הגולן נצבעים בימים אלו בשחור לבן וגדודי ילדים פושטים על כל מתקן מזדמן. מספר גדול של הזמנות במקומות אלה מוזמן מראש שוב לשנה הבאה, ‘שמא יקדימנו אחר’.

ואיך אפשר בלי ניחוחות של חו”ל. מדיניות השמיים הפתוחים – לצד עלייה ניכרת ברמת ההכנסות של העשירון העליון הנרחב במגזר החרדי – התפיח מאוד את נפח הנסיעות, וזהו החלק הרביעי של עולם התיירות החרדי. עשרות מלונות בחו”ל עוברים הכשרה לחומרה ומאות גויים העובדים במלונות אלה רואים לראשונה בחייהם חרדים בגודל טבעי. 

התחרות בתחום גורמת לכך שבאופן אבסורדי מיד לאחר חנוכה מתחילות הפרסומות הקוראות להזמנות לחג הפסח ומיד לאחר פסח נמרחים על דפי העיתונות נופים מרהיבים מכל העולם. כמסורת מתמשכת, מפרסמת העיתונות השמרנית מודעה הקוראת לנופשים לשים לב לרמת הכשרות והצניעות במלונות ולשאול רב בכל הקשור ליציאה לחו”ל לנופש.

לצד כל אלו, מאות משפחות מחליפות דירות בין הערים השונות כטרנד מצליח החוסך כסף רב למשפחות עם הכנסה כלכלית נמוכה המעוניינות להחליף אוויר ואווירה לקראת תחילת שנת הלימודים והימים הנוראים. 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה