מול סגירת הסניפים בפריפריה: תיקון מיוחד לרישיון הדואר

שר התקשורת חתם היום על תיקון רישיון לחברת דואר ישראל על מנת למנוע פגיעה משמעותית בשירות לציבור, בדגש על הפריפריה | ברישיון המתוקן נקבעו דרישות שירות קפדניות, פרישה מיטבית וזמני המתנה נמוכים כתנאי לסגירת נקודת שירות, בדגש על יישובי הפריפריה החברתי והגיאוגרפית

משאית דואר בלב המדבר | צילום: משה שי, פלאש 90

נוכח ההשלכות של סגירת יחידות דואר על מתן שירותי דואר באורח תקין וסדיר, משרד התקשורת פרסם היום (ד') תיקון לרישיון הדואר.

ברישיון המתוקן נקבע כי חברת הדואר לא תהיה רשאית לסגור נקודות שירות (יחידות דואר) ללא הודעה מראש למנכ"לית המשרד ותוך עמידה ברף מחמיר של תנאי שירות, בדגש על הפריפריה, והכל במטרה למנוע פגיעה בשירות לציבור.

כמו כן, נקבע כי במידה ותיסגר יחידת דואר, החברה תחויב לספק לציבור שירות חלופי מיד עם סגירת היחידה, וזאת לפרק זמן מוגבל עד לפתיחת יחידת דואר חלופית.

בנוסף, נקבע כי ביישובים שהמדד החברתי כלכלי שלהם (לפי פרסום הלמ"ס) הוא בין 1 ל – 5, המרחק האווירי בין 90% מבתי האב לבין יחידת הדואר אותם היא משרתת, יעמוד על 2 ק"מ במקום 3 ק"מ ביישובים בהם מתגוררים מעל 10,000 תושבים, ויעמוד על 4 ק"מ במקום 6 ק"מ ביישובים בהם מתגוררים בין 3,000 עד 10,000 תושבים.

התיקון לרישיון הדואר מגיע בעקבות פניות ציבור ופניות ראשי רשויות על פגיעה קשה בשירות לציבור וסגירת יחידות דואר ללא מענה הולם, בדגש על אזורי הפריפריה.

שר התקשורת, ד"ר שלמה קרעי אמר היום, כי "שוק חופשי ותחרותי עם הפנים לאזרח – מתקדמים בהפרטת החברה אך מונעים פגיעה בחלשים ביותר".
קרעי הוסיף, כי "הרישיון החדש מאזן בין צרכי החברה לקראת ההפרטה לבין השמירה על האינטרס הציבורי שנפגע בעת האחרונה. כבר אמרתי בעבר וכך אמשיך לאורך כל הדרך: הפרטה איננה תירוץ לפגיעה בציבור. ההיפך הוא הנכון. לא אאפשר להמשיך לדרדר את השירות לציבור רק כדי להביא הישגים כספיים מדומים לקראת ההפרטה".

מנכ"לית משרד התקשורת, עו"ד עינבל משש אמרה, כי "סגירת יחידות רבות גרמו לפגיעה בשירות לציבור. תיקון הרישיון קובע מבחנים אובייקטיבים למקרים בהם ייאסר לסגור סניפים, כדי להבטיח את טובת הציבור ורמת השירות הראויה״.

כתיבת תגובה