מומחים: אבטלה לעצמאיים, הארכת ההכשרה המקצועית

לקראת ביטול הסדר החל"ת: ועדת מומחים שמונתה על ידי השר שמולי מציעה להחזיר את קצבאות האבטלה לרמתן מלפני הקורונה – רק לאחר ששיעור האבטלה יירד מתחת ל-7.5% • הוועדה הגישה את מסקנותיה לחזרה מדורגת מהסדר החל"ת ולטיפול בנושא תעסוקה, הכשרה מקצועית וצמצום האבטלה • מציעה מנגנון אוטומטי לקביעת תשלום האבטלה, תקופת הזכאות ותנאיה בהתאם לשיעור האבטלה במשק

איציק שמולי | צילום תומר נויברג, פלאש 90

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, מפרסם היום את המסקנות של ועדת מקצועית שמינה בתקופת הקורונה להיערכות לחזרה לעבודה בסיום הסדר החל"ת בחודש יוני שבו צפויים חצי מיליון מובטלים לספוג פגיעה בתנאי הזכאות שלהם.

חברי הוועדה בראשות הכלכלן פרופ' מומי דהן מהאוניברסיטה העברית, ממליצים על חזרה מדורגת מהסדר החל"ת בהתאם לירידה בשיעור האבטלה כך שמשך תקופת הזכאות לדמי אבטלה ותנאי הזכאות ייקבעו בהתאם לשיעור האבטלה במשק. על פי ההצעה, רק כאשר שיעור האבטלה יירד אל מתחת ל-7.5% תחזור תקופת הזכאות לדמי האבטלה ותקופת האכשרה לכפי שהיו לפני משבר הקורונה.

250/200 סייד בר + קובייה

על פי ההצעה, אם שיעור האבטלה יעמוד על שיעור של בין 7.5% ל-10%, תוארך אוטומטית תקופת הזכאות ב-50% ותקופת האכשרה תקוצר ב-50%. אם תחזור האבטלה ל-10% ויותר ימשיך ההסדר של תשלום דמי האבטלה וקיצור תקופת האכשרה.

כמו כן מציעים חברי הוועדה שכל עוד שיעור האבטלה עולה על 7.5% ימשיך המוסד לביטוח לאומי לשלם מענק חזרה לעבודה לעובדים אשר שכרם נמוך יותר מכפי שהיה טרם משבר הקורונה, וכן להמשיך ולשלם קצבה למובטלים שמתחילים בלימודי הכשרה מקצועית לאורך כל תקופה ההכשרה. בנוסף, הוועדה ממליצה לאפשר לימודים במקביל לעבודה ולהאריך את משך הלימוד המקסימאלי משנה לשנה וחצי.

מאידך מציעה הוועדה לשלול דמי אבטלה לעובדים שמסרבים לחזור מחל"ת ולבטל את ההקלות על העובדים שיצאו לחל"ת, כך שיצטרכו קודם לנצל את ימי החופשה העומדים לרשותם לפני תשלום הקצבה, ולהיות בחל"ת לפחות 30 יום לפני קבלת דמי האבטלה ולא 14 כפי שנהוג כיום.

תמריץ לשכר נמוך, אבטלה לעצמאים

הוועדה מתייחסת גם לתמריצים נוספים כגון מס הכנסה שלילי לעובדים בשכר נמוך ומציעה שהוא ישולם אוטומטית לזכאים ללא צורך בהגשת תביעה.

הוועדה התייחסה גם לאחד האתגרים הגדולים ביותר שצפו ועלו במהלך משבר הקורונה: דמי אבטלה לעצמאים. חברי הוועדה מציעים לממשלה שתי חלופות: תשלום דמי אבטלה אוניברסליים לעצמאיים במקביל להעלאה לדמי הביטוח הלאומי שהם משלמים, או תשלום דמי אבטלה לעצמאיים אשר מוגבל לימי משבר כלכלי בהם שיעור האבטלה במשק עולה על 10%.

בנוסף מציעים בוועדה לקשור גם בין מצב התעסוקה במשק למתן היתרים להעסקת עובדים זרים כך שככל שעולה שיעור האבטלה במשך כך יופחתו מספר ההיתרים, וכן הגדלת אגרת העובדים הזרים והעלאת השכר המינמלי לעובדים זרים בהתאם לעלייה בשיעור האבטלה.

הכשרה מקצועית בהתאם לשיעור האבטלה

דו"ח הוועדה מציע גם לקשור בין התקציב שמקצה הממשלה להכשרה מקצועית לשיעור האבטלה במשק: הגדלה של התקציב להכשרה מקצועית ב-50% כאשר שיעור האבטלה עולה על 7.5% וב-100% כאשר שיעור האבטלה עולה על 10%.

בשנת 2020, בה אחוז האבטלה היה הגדול ביותר מאז קום המדינה, התקציב להכשרות מקצועיות עמד על 88 מיליון ₪ בלבד. וקודם לכן היו שנים ארוכות של שחיקה בתקציבי ההכשרה המקצועית, שעמדו ערב המשבר על כ- 100 מיליון ₪ בשנה, כך שגם באופן יחסי לעבר וגם באופן יחסי לעולם, ממשלת ישראל השקיעה בשנים האחרונות מעט מאוד בהכשרה המקצועית.

בדו"ח מוצע גם לבנות מדרג איכות בין קורסי ההכשרה המקצועית בהתאם לסיכויי ההשמה בעבודה והשכר הצפוי למסיימי הקורס, להקים פורטל הכשרה מקצועית אחוד ובו מידע לעובדים ולמעסיקים אודות קורסי הכשרה מקצועית שמציעים גופים ציבוריים, הרחבת מגוון האפשרויות להכשרה מקצועית, הכרה בלומדים בקורסים שמפוקחים על ידי גוף ציבורי והגמשת מסלולי הלמידה כך שניתן יהיה ללמוד גם במקביל לעבודה והארכת משך הלימוד המקסימלי המותר משנה לשנה וחצי.

חברי הוועדה הצביעו על כך כי המשבר הנוכחי מהווה הזדמנות לטיפוח ההון האנושי של מובטלים, ולכן יש מקום לעודד את הפנייתם לרכישת מיומנויות רכות ומיומנויות בסיס, כפי שמוצע בדוח הוועדה לקידום תחום התעסוקה לקראת 2030 בראשות פרופ' צבי אקשטיין.

Inner 620/130

בוועדה שגיבשה את ההמלצות היו חברים גם הכלכלן פרופ' יוסי זעירא גם הוא מהאוניברסיטה העברית, מומחים לתעסוקה ורווחה כגון ניצה קסיר ורונן וולפמן, לשעבר בכיר באוצר, ניצן ממרוד, מנהל האגף להכשרה מקצועית בזרוע העבודה, אורנה ורקוביצקי, לימור לוריא ואלעד זכות מהמוסד לביטוח לאומי וראש מטה השר, חי בדרה.

יו"ר הוועדה, פרופ' מומי דהן: "צעדי המדיניות עוצבו מתוך איזון עדין בין עידוד החזרה לעבודה לדאגה לרמת החיים של אנשים שיישארו מובטלים. מדובר באיזון חיוני כי ישנם כחצי מיליון מובטלים ועובדים בחל"ת שלא מרצון שמיצו את זכאותם לדמי אבטלה ויאבדו את מקור פרנסתם אם זכאותם תופסק מיידית. התקווה היא המשבר יחלוף אך הצעות הוועדה כוללות גם מענה לתרחיש חלופי בשל אי הוודאות לגבי קצב ההתאוששות".

שר העבודה והרווחה איציק שמולי הודיע שהוא מאמץ את מסקנות הוועדה ומציע לממשלה לפעול על פי הן: "מדובר בהסדר מדורג שמאזן בין הצורך להחזיר עובדים לעבודה לבין החשש שיישארו ללא עבודה וללא הכנסה, וקושר בין היכולת למצוא משרות פנויות לבין תנאי הזכאות לקצבה. אני מודה לחבריי הוועדה על העבודה המקצועית והמעמיקה שעשו. הדוח מתייחס לכל הפנים של משבר התעסוקה: אבטלה, הכשרה מקצועית, העסקת עובדים זרים ותימרוץ עובדים בשכר נמוך. אני מאמין שאם הממשלה תאמץ את הדו"ח ניתן יהיה להחזיר את המשק לתעסוקה באופן מדורג וללא זעזועים".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה