מוני אקספו 2024: "יש לייצר מקורות הכנסה לרשויות"

ועידת השלטון המקומי 'מוני אקספו 2024', נערכת השנה בסימן "תקומה ישראלית" נוכח אתגרי המלחמה | חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי: "ללא השלטון המקומי, אני לא יודע היכן המדינה הייתה נמצאת היום" | ברק נרדי, יו"ר דירקטוריון מרכנתיל דיסקונט, הציג את חזון הבנק בפעילות מול המגזר המוניציפלי

מימין לשמאל: חיים ביבס יו"ר המרכז השלטון המקומי, שוקי בורשטיין מנכ"ל בנק מרכנתיל | צילום: מורג ביטן

למרות המלחמה הנמשכת, התקיימה ועידת השלטון המקומי כסדרה לאורך יומיים בשבוע שעבר. באירוע נכחו בין היתר, צמרת השלטון המקומי בוועידת ה'מוני אקספו' הישראלית השנתית – 2024. הוועידה היא האירוע המרכזי בשנה, בו משתפות הרשויות המקומיות זו את זו ביוזמות ובפעילותן בתחומי החיים השונים לצד חשיפה שך גורמים עסקיים על החידושים המתקדמים ביותר בתחום השירות המוניציפאלי.

בוועידה השנה נחשפו המבקרים לחידושים בתחום עיר חכמה, ניקוי הרחובות והמרחב הציבורי בעזרת כלים מתקדמים ועיצוב נוף אורבני מתקדם. בפתיחת הכנס נשא דברים נשיא המדינה הרצוג בפני באי הועידה והדגיש בדבריו את התמיכה הנדרשת מהרמה הלאומית רשויות המקומיות בחבלי הארץ הנמצאים במלחמה.

יו”ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר, כי "ללא השלטון המקומי, אני לא יודע היכן המדינה הייתה נמצאת היום – והוא צריך להיות הגורם שיוביל את התקומה. ה-7 באוקטובר תפס את מדינת ישראל לא מוכנה. בזמן שכל משרדי הממשלה עוד לא הבינו את האירוע, השלטון המקומי לקח את המושכות וניהל את המדינה. מדינה שלמה נכנסה לטראומה והאמון בין הציבור למוסדות השלטון נשבר. כדי לבנות מחדש את האמון של הציבור בגורמי השלטון ולהתאושש מהמשבר, יש צורך בדיאלוג חדש".

כאמור, השנה עסקה ועידת השלטון המקומי "מוני אקספו 2024" בתקומה ישראלית נוכח אתגרי מלחמת "חרבות ברזל" והשפעתה על המרחב העירוני והרשויות המקומיות. בוועידה המכובדת השתתפו לצד שרים, חברי כנסת, ראשי השלטון המקומי ובכירים במשק הישראלי, גם בכירי בנק מרכנתיל, שהציגו את הפעילות ארוכת השנים של הבנק מול הרשויות המקומיות והמענה שמספק הבנק לאתגרים שהציבה המלחמה למשק הישראלי כולו.

יו"ר דירקטוריון בנק מרכנתיל דיסקונט, ברק נרדי, הציג בדבריו את חזון הבנק בפעילות מול הרשויות המקומיות: "כבנק שמלווה את הרשויות המקומיות הרבה מאד זמן, רואה את הרשויות וקשוב להן, החזון שלנו שהן יהיו יציבות, מבוססות, חזקות ועצמאיות. כדי שזה יקרה נדרש לייצר מקורות הכנסה, ואחד הדברים שאנחנו עושים במרכנתיל הוא להעמיד עבורן את בסיס המימון לצרכיהן". עוד הציג נרדי בדבריו, את החשיבות במתן מענה מותאם לעסקים הקטנים והבינוניים לצורך שיקומם, והחשיבות שבנקיטת מהלכים מותאמים למגזרי פעילות אלה, בין היתר, בהעמדת אשראי גמיש יותר במידת האפשר.

מנכ"ל בנק מרכנתיל, שוקי בורשטיין: "מרכנתיל הוא בנק הבית של הרשויות המקומיות, עובדיהן וספקיהן. ימים מורכבים עוברים על מדינת ישראל והעם שלנו. העם מחפש מנהיגות, תקווה ותקומה והציבור שיושב כאן הוא האור שלפני המחנה העירוני. הבנקים צריכים לפעול מעבר לאזור המחייה כדי לתת כלים לרשויות המקומיות, לעודד תעסוקה ולקחת אחריות כחלק ממעורבותנו בקהילה". 

סמנכ"ל החטיבה המסחרית דודי מימון: "בנק מרכנתיל החל בסיוע לרשויות כבר מהיום הראשון לפרוץ המלחמה כולל פגישות עם הרשויות ובמטרה לסייע להן מהר ככל האפשר וגישור על פערי זמן ותקצוב מהמדינה".

בכירי בנק מרכנתיל הציגו את פעילות הבנק והתאמתו למצב, לרבות דחיית החזרי הלוואות, הקמת קרן אור ופעולות נוספות שננקטות על מנת להקל הן על הרשויות המקומיות והן על האזרח עצמו שנתון בתקופה סוערת של אי-וודאות.

כתיבת תגובה