מושחתים נמאסתם: ישראל מתדרדרת במדד השחיתות

ישראל יורדת במדד השחיתות העולמי זו השנה השלישית ברציפות ונמצאת במקום ה-35 עם הציון 60 הלא מחמיא • למעלה משני שליש ממדינות העולם נמצאות עוד הרחק מתחת לציון ה- 50 • ארה"ב במקום ה-23 עם ציון 71

שחיתות | אילוסטרציה: שאטרסטוק

על השאלה האם מדינת ישראל מושחתת, יש תשובה אחת. כן! השמאל יתלה את השחיתות בראש הממשלה ובשרי הימין ואילו הימין יתלה את השחיתות, באופן התנהלות בתי המשפט, המשטרה והתביעה.

מדד השחיתות העולמי מדרג את רמות השחיתות, ב-180 מדינות ברחבי העולם. בין רשימת הפרמטרים הנבדקים, מצאנו את טענות הימין והשמאל: מנגנוני אכיפה אפקטיביים והעמדה אפקטיבית לדין פלילי, של אנשי ציבור מושחתים; נפוטיזם (העדפת קרובי משפחה או חברים קרובים, מעצם היותם מקורבים ולא בגלל כישוריהם). הגנה על חופש העיתונות במדינה ושמירה על זכויות האזרח.

במדד המתפרסם מדי שנה, מתדרדרת מדינת ישראל, זו השנה השלישית ברציפות. הציון שמקבלת ישראל הוא 60 מתוך 100 והמקום הלא מכובד של ישראל נמצא במספר 35. המיקום ברשימה מעמיד את ישראל, רק 7 מקומות מ'הקו האדום' של המדינות המושחתות מאוד. את ישראל עקפו השנה המדינות: קטאר במקום ה־30, איחוד האמירויות במקום ה־21, בהוטן במקום ה־25 ואיי בהאמה במקום ה־29.

מדד תפישת השחיתות העולמי לשנת 2019 (CPI 2019-Corruption Perceptions Index), מתפרסם היום (חמישי) ברחבי העולם מטעם הארגון הבינלאומי Transparency International TI. בישראל מתפרסם המדד מידי שנה על-ידי עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל – שבי"ל", שהיא אחד מ-100 הסניפים של הארגון העולמי TI.

בשנים הקודמות דורגה ישראל במקום ה-32 וה-34 בהתאמה לשנים 2017 ו-2018. מגמת ההתדרדרות של ישראל, ניכרת גם בהשוואה למדינות ה-OECD. ישראל נמצאת בשליש התחתון ומדורגת במקום ה-24 מבין 36 המדינות.

מסקירה של מדינות נוספות בעולם, עולה כי אין בנמצא מדינה אחת שקיבלה את הציון המירבי 100, וגם לא ציון הגבוה מ-90. המדינות שקיבלו את הציון הטוב ביותר, הן דנמרק וניו-זילנד עם הציון 87. אחריהן ממוקמת פינלנד עם הציון 86, המדינות סינגפור, שוודיה ושוויץ עם ציון 85, נורבגיה עם הציון 84, הולנד עם הציון 82 וגרמניה ולוקסמבורג עם הציון 80.

לעומת זאת, אם ממש מסקרן אתכם, את תחתית הרשימה מגרדות המדינות סוריה, דרום סודן וסומליה, העסוקות במלחמות פנימיות בנות שנים. הציון הממוצע הוא 43 (זהה למדד הקודם) ולמעלה משני שליש (כ־70%) מהמדינות הנסקרות, הגיעו אל מתחת לקו האדום עם ציון נמוך מ־50 המצביע על תפיסה של שחיתות חמורה.

מעיון מעמיק במדד, נראה כי ישראל היא לא המדינה היחידה המידרדרת. ארה"ב למשל ירדה מהמקום ה-22 עם הציון 71, למקום ה-23 עם ציון 69. טורקיה של ארדואן מדורגת במקום ה-91 עם הציון 39 אליו נפלה בחבטה עזה מהמקום ה-78.

פולין, מידרדרת למקום ה-41 עם הציון 58, לאחר שבשנת 2018 דורגה במקום ה-36. הונגריה, מדורגת במקום ה-70 עם הציון 44, לאחר שבשנת 2018 דורגה במקום ה-64. וברזיל, המדורגת במקום ה-106 עם הציון הנמוך 35, ירידה של מקום אחד לעומת 2018.

"מדינת ישראל איננה מדינה מושחתת". אומרת בתגובה לתוצאות יו"ר עמותת שבי"ל השופטת בדימוס נילי ארד. בדבריה היא פתחה את מקהלת ההסתה נגד ראש הממשלה. "למרבה הצער, אנו נחשפים לרוחות רעות של פלגנות והקצנה, ולמגמות שליליות של יצירת חוסר אמון במוסדות שהם ביסוד קיומה של הדמוקרטיה בישראל, ובהן רשויות החקירה והתביעה, מערכת המשפט ואכיפת החוק, והעיתונות החופשית".

אם נרצה מאוד, אולי נוכל לראות בדבריה קריאה להפסיק את שיטת המינויים של שופט מביא שופט, ואת ההתנהלות המשותפת של החקירה-התביעה-השפיטה והתקשורת. "שאם לא כן, אנו עלולים למצוא את עצמנו יורדים במדרון החלקלק, לעברן של מדינות הנתפשות כמושחתות".

אולם אל דאגה, "חס וחלילה" לא זאת הייתה כוונתה. את דבריה היא כיוונה לתוקפים את בית המשפט. "במצב דברים זה (כאשר יש מגמות שליליות של יצירת חוסר אמון במוסדות שהם ביסוד קיומה של הדמוקרטיה בישראל. ד"ש), חלה על כל אחת ואחד מאתנו החובה להגן על ערכי הדמוקרטיה ולפעול לביסוסם ושמירה עליהם מפני כרסום ופגיעה בהם".

Inner 620/130

תגובה אחת ל: "מושחתים נמאסתם: ישראל מתדרדרת במדד השחיתות"

  1. כל הכבוד לנו

כתיבת תגובה