מזומן, ביד ומיד: זה מה שיקרה לבנקים בעת רעידת אדמה

בנק ישראל ערך תרגיל לאומי של מערכת המטבע להיערכות לתרחיש רעידת אדמה: הבנקים, שירותי הבלדרות והעברת המזומנים כמו גם גופים מובילים נוספים למדו לפעול מול לחץ ההמונים • כך תפעל המערכת הבנקאית בישראל במקרה של רעידת אדמה, דרכים משובשות ופגיעה בתשתיות חשמל ותקשורת

מה יקרה כאן ברעידת אדמה? | צילום: Antonio Nardelli, שאטרסטוק

התרגלתם לשלם בכרטיס אשראי, להזמין מוצרים דרך הרשת ולבצע הזמנות דרך הטלפון. חלק מכם אף למד להעביר תשלומים באמצעות הסלולר שלא לדבר על הפקדת צ’קים דיגיטלית והעברות כספים באתר ובאפליקציה. עכשיו קחו לעצמכם רגע ודמיינו את התרחיש הבא:

רעידת אדמה בדרגת מגניטודה גבוהה, פוקדת לא עלינו ולא עליכם את מדינת ישראל  כולה. בחסדי שמים – אולי באמצעות מערכת חדשנית להתרעות מוקדמות – אף אחד לא נהרג. פה ושם התרחשו אי אלו פציעות קלות שהסתיימו בגיבוס מקומי.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

אלא שאם בנפש לא היו פגיעות, ברכוש כן. מעוצמת הרעידה התעקמו מרבית האנטנות הסלולריות בישראל, כמו גם עמודי החשמל שמצאו את דרכם לאדמה הרועדת. התקשורת הסלולרית בישראל קרסה, החשמל נותק למרבית האזורים בארץ והרעידה הארוכה קרעה והרסה את תשתיות התקשורת המוטמנות באדמה.

הצבא מוצא את הדרך לשלוח אספקה לחנויות הגדולות במרכזי הערים, אך למרבית האזרחים שהתרגלו לעסקאות דיגיטליות כפי שתיארנו לעיל, אין מספיק מזומן כדי להצטייד בדרוש לבית ולמשפחה. דרישת ההמון תהיה ‘מזומן כאן ועכשיו’. ההתנפלות על כל שטר או מטבע תהיה מטורפת והדרכים המשובשות תגרומנה לעיכובים באספקת וחלוקת המזומן לאזרחים.

איך יתמודדו בנק ישראל ושאר הגופים האמונים על תחומים אלה בתרחיש קיצוני שכזה?

בדיוק לשם כך קיימה מחלקת המטבע בבנק ישראל תרגיל חירום ארצי רחב היקף (בתאריכים 22-23.02.2021) בהשתתפות כלל הגורמים במערכת המטבע הקשורים באספקת מזומנים לציבור בשגרה ובחירום. בין הגרמים ניתן למצוא: תאגידים בנקאיים, מרכזי מזומנים, חברות בלדרות מאובטחת, חברות ATM פרטיות ובנק הדואר.

התרגיל גם התקיים בשיתוף, משטרת ישראל, פיקוד העורף, משרד התקשורת והוועדה הבינמשרדית לרעידות אדמה ברח”ל (רשות חירום לאומית במשרד הביטחון). התרגיל, שבו השתתפו מאות מתורגלים מהגופים השונים, הינו חלק מתהליך רב שנתי שוטף של מוכנות לחירום המתקיים בבנק ישראל בכלל ובמחלקת המטבע בפרט.

מדובר בתרגיל רחב היקף שנועד לבחון את התמודדות מערכת המטבע עם אתגרים מגוונים כתוצאה מתרחיש שהבאנו או מתרחישים דומים שבעקבותיהם חל גידול משמעותי בביקוש למזומן על ידי הציבור. הדרישה למזומן מזנקת לנוכח היקף הפגיעה בתשתיות– הפסקות חשמל, קריסת תקשורת, קריסת מבנים, חסימת צירים, קריסת מערכות תשלומים אלקטרוניות וכדומה; ולאור הצורך של הציבור במצבי חירום באמצעי תשלום זמין, בטוח וסופי ובהרגשת ביטחון אישי וכלכלי.

הפרות סדר, בהלה כללית וחסימות

במהלך התרגיל התמקדו כלל הגופים המתרגלים בתהליכי יצירת תמונת המצב הלאומית של מערכת המטבע. דרך עשרות תרגילי שטח בשיתוף עם משטרת ישראל ופיקוד העורף, תרגלו הגופים את תהליך אספקת המזומנים בחירום – משלב הנפקת המזומנים ועד להפצת המזומנים לציבור בסניפי הבנקים שיפתחו באופן זה או אחר בנוסף למכשירים האוטומטיים שיצליחו לפעול. כמו כן, תורגלו שיתופי פעולה בין הגורמים השונים במערכת המטבע ולמול משטרת ישראל, שהפעילה חדר מצב למתן מענה ברמה הארצית, המחוזית והעירונית.

870/135 ליינר ארטקל

בין הנושאים שתורגלו בתרגיל:

  • התמודדות עם קריסת תשתיות חשמל, תקשורת וכן עם פגיעות במבני מרכזי המזומנים, סניפי בנקים ופגיעה במכשירי משיכה והפקדה אוטומטיים של המערכת הבנקאית ומפעילי מכשירי משיכה אוטומטיים פרטיים.
  • קריסת מערכות תשלומים מבוססות חשמל ותקשורת ומענה לביקוש מוגבר למזומנים בכל רחבי הארץ תוך הפעלת סניפי חירום, סניפים חליפיים וסניפים ניידים של המערכת הבנקאית.
  • טיפול בהיבטי סדר ציבורי, הפרות סדר ואירועי אלימות, התגודדויות ונדידת אוכלוסייה וכן פתיחת צירי תנועה לשינוע מזומנים לאזורי האסון על ידי משטרת ישראל.
  • התמודדות עם הפן התקשורתי וההסברתי של אירוע חירום לאומי, מתן מענה תקשורתי והסברתי לפניות אזרחים ואמצעי התקשורת לצורך הרגעת תחושת הבהלה הציבורית סביב הביקוש למזומן.
  • גיבוש תמונת מצב במערכת המטבע להנהלת הבנק ולבכירי המערכת בנקאית, באמצעות חדר מצב של מחלקת המטבע ובשיתוף גורמים נוספים בבנק ישראל, במערכת המטבע, ברח”ל, משטרת ישראל ופיקוד העורף.

תרגול חשוב וקריטי

מנכ”לית בנק ישראל, גב’ שולמית גרי אמרה בסיום התרגיל, כי “בנק ישראל רואה חשיבות עליונה לנושא ההמשכיות העסקית ולהבטחת מתן שירותים חיוניים שלו ושל המערכת הבנקאית כולה לציבור במצבי חירום ואסון. הבטחת רציפות אספקת המטבע לבנקים ולציבור בעת חירום היא קריטית וזאת לנוכח התרומה של הדבר לחוסן הלאומי ולהבטחת תחושת הביטחון האישי של הציבור”.

על התרגיל עצמו אמרה המנכ”לית, כי “היערכות הגופים המשתתפים ושיתוף הפעולה היו ראויים לציון ותרגיל מורכב זה אפשר לבנק ישראל, למערכת הבנקאית כולה ולכל הגופים שהיו מעורבים בו לתרגל, ללמוד ולהפיק לקחים ותרם רבות למוכנותם לתרחישי חירום ככל שיהיו בעתיד”.

שלא נדע.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה