מחדל נתב”ג: ועדת החריגים תתכנס לראשונה בשעות הקרובות

מי זכאי להמריא מנתב”ג ומי יוכל לנחות בישראל – כולל המטוסים הפרטיים? • בדיקת ‘ביזנעס’ מגלה: טרם נפתחה האפשרות במשרדים הרלוונטיים להגיש בקשה לוועדת חריגים כדי להירשם לטיסות נכנסות • עד עתה, כל הפניות הגיעו ללשכתו של השר יובל שטייניץ • רק בשעות הקרובות תדון הוועדה לראשונה בבקשות ההומניטריות לכניסה לישראל

טיסות פרטיות | צילום אילוסטרציה: קאווה גרופ

נתב”ג סגור. זו עובדה (כמעט) קיימת. מי בכל זאת נמנה על הבודדים שמגיעים ארצה? עד כה, מרבית הכניסות (עשרות בודדות, פחות מ-40, נכון להבוקר) והיציאות (כ-150 עד כה) הן במידה ובמשורה ממש. חברת ‘ישראייר’ נבחרה להטיס בטיסות רגילות את מי שיקבלו אישור ועדת חריגים לצאת או להיכנס ארצה.

אלא שבדיקת ‘ביזנעס’ מגלה כי רק היום, בשעות הקרובות, צפויה להתכנס לראשונה ועדת החריגים לטיסות נכנסות. מה עשו עד כה מי שהיו זקוקים לטיסות ואין ברשותם מטוסים פרטיים שזכו לפריבילגיה חסרת היגיון? פנו למשרדים השונים. חלקם, זכו למענה בסגנון של לך-ושוב. ממשרד התחבורה, למשל, הפנו תחקירן של ‘ביזנעס’ למשרד הבריאות, ולהיפך. לא מרוע לב. זו פשוט שיטת הפעולה לכל אורך הקורונה: כמו כל דבר במדינת ישראל, על הכל מחליטים באופן בהול, ואת הפרטים – סוגרים תוך כדי תנועה. חלק מהפונים כלל לא נענו. חלק אחר של הפונים – מצא את דרכו ללשכות הח”כים והשרים, ומשם ניסו לסייע. לא תמיד הדבר הועיל.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

חיפוש של אתר או דף אינטרנט שבו ניתן לפנות ולהגיש בקשה לוועדת חריגים לטיסות נכנסות, לא נמצא – נכון לשעות הצהריים של יום ב’ – בכל מרחבי הרשת. עדכון: הערב, לאחר פרסום הכתבה, קיבלנו את ההפניה לקישור הזה.

השמים נסגרו, כזכור, ב-25 בדצמבר למשך שבועיים עם אופציה להארכה בת שבוע – שהתקבלה אתמול. לישראל בינתיים הגיעו, רק מטוסי מטען, טיסות רפואיות וכדומה. הממונים על הסגר הם משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד התחבורה. המורשים לצאת מישראל הם רק מי שזקוקים לטיפול רפואי, הליך משפטי או לוויה של קרוב מדרגה ראשונה.

מלבד כל אלה, ועדת החריגים ליציאה מהארץ, בה חברים מנכ”ל משרד הבריאות ומנכ”ל משרד התחבורה, מאשרת בקשות חריגות שהוגדרו ככאלה “בשל צורך הומניטארי או צורך אישי מיוחד של יציאה מישראל”.

נתניהו ושטייניץ במסוק | באדיבות המצלם

870/135 ליינר ארטקל

ואילו ועדת חריגים שתאשר כניסה לארץ, עד כה, שבועיים לאחר תחילת הסגר, טרם התכנסה, זו, כפי שנודע ל’ביזנעס’, תתכנס רק בשעות הקרובות בראשות השר יובל שטייניץ, (ואגב, ‘ביזנעס’ אתגר מספר ח”כים חרדיים, ואלה כלל לא ידעו מי עומד בראשות הוועדה) ובה ינכחו נציגים ממשרד החוץ, משרד הפנים, משרד התחבורה, משרד התפוצות ומשרד הקליטה.

ל’ביזנעס’ נודע כי האישורים שהתקבלו עד כה – לצד דיווחים בתקשורת על “מאות פניות ובקשות לכניסה לארץ בשל נושאים הומניטריים” – הגיעו ללשכתו של השר שטייניץ, ועוזריו הם שניווטו עד עתה את התהליכים מול מי שאכן מצא את הדרך ליו”ר ועדת החריגים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה