מחירי התקשורת בארץ יוזלו? זה הצעד שמתכנן משרד התקשורת

שר התקשורת מגביר את התחרות ומפחית באופן משמעותי ומיידי את מחירי השימוש בתשתיות בזק | הפחתת המחירים תכנס לתוקפה החל מה 1.4.24, לאחר שהתקבלה הסכמת בזק | מדובר במדרגה ראשונה של הפחתה שתהיה בתוקף עד ה- 30.6.25

פריסת סיבים אופטיים במטולה | צילום ארכיון: יח"צ בזק

משרד התקשורת פרסם היום (ה׳) להערות הציבור שימוע, במסגרתו מוצע להוזיל באופן מיידי את דמי השימוש של חברות התקשורת בתשתיות הפאסיביות של חברת בזק מ-446 ₪ לקילומטר לחודש לכדי 250 ₪ לקילומטר לחודש בלבד, הפחתה של כ-44%. זוהי הפחתה ראשונה בסדרה, ומחיר זה יהיה בתוקף עד יוני 2025, שאז יכנסו לתוקף מחירים מעודכנים.

בזק היא החברה היחידה המחזיקה בתשתית תקשורת פיזית (תעלות, קנים, גובים, עמודים וכו') בכל רחבי מדינת ישראל. תנאי הגישה לתשתיות הפיזיות של חברת בזק משפיעים באופן ישיר על היכולת ועל התמריץ של חברות תקשורת אחרות להניח תשתיות עצמאיות ולהתחרות בבזק במתן שירותי אינטרנט לציבור.

בתקופה הנוכחית נפרשת מדינת ישראל לאורכה ולרוחבה ברשתות מתקדמות, ולכן במיוחד בתקופה זו חשוב להפחית באופן משמעותי ומהיר ככל הניתן את תעריפי השימוש בתשתיות הפאסיביות של בזק. הפחתה כזו צפויה להגדיל את התמריץ של חברות תקשורת להרחיב את פרישת תשתיות הסיבים שלהן, ולקדם את התחרות, באופן שישפיע על איכות התשתיות בישראל ועל רווחת הצרכן באיכות ובמחיר שנים רבות קדימה.

במקביל, בוחן בימים אלו מנהל כלכלה את תעריפי שירותי הפיקוח והליווי בעבודות תשתית שגובה בזק, במטרה להביא להפחתה משמעותית גם בתעריפים אלו. מנהל כלכלה ימשיך לבחון בשנה הנוכחית את דמי השימוש בתשתיות הפאסיביות וכן יבחן את החובה לספק שירותי BSA ואת התעריפים שיחולו באספקת שירותי ה-BSA, במטרה לפרסם החלטה גם בנושא זה.

שר התקשורת, ד"ר שלמה קרעי: "זוהי בשורה צרכנית אדירה הצפויה להרחיב את פרישת התשתיות במגזר הפרטי והעסקי ולהוביל לתחרות טובה יותר ולהפחתת מחירים לצרכן. ״בְּכָל הָאָרֶץ יָצָא קַוָּם״ – ועכשיו גם באמצעות שחקנים נוספים בשוק שיזכו למחיר הוגן ותחרותי בפרישת התשתיות. משרד התקשורת בראשותי ימשיך לפעול במלוא המרץ לפתיחת שווקי התקשורת לתחרות בכל התחומים.

מנכ"לית משרד התקשורת, עו"ד עינבל משש: "הפחתת המחיר המיידית היא צעד משמעותי המצטרף לצעדים נוספים הננקטים במשרד בהתאם למדיניות השר, כאשר המטרה הראשונה היא ליצור תחרות שתתרום לטובת הציבור וצרכני התקשורת, והשנייה – לקדם את התשתיות במדינה שיהוו מנוע צמיחה לשוק התקשורת ולמשק בכללותו. אנו מסתכלים קדימה וממשיכים בעבודה מקצועית במטרה להביא צעדים נוספים בקרוב״

כתיבת תגובה