מחיר הנפט מטפס, אך הצפי הוא כי יישאר נמוך

הביקוש העולמי לנפט מתחיל להתאושש, אך הוא עדיין נמוך וצפוי להישאר נמו, כך מעריך ד”ר גיל בפמן • צופה: “ההתאוששות הצפויה במחיר הנפט עשויה לסכן את הסכם מכסות הייצור של אופא”ק ולהוביל להתחדשות מלחמת המחירים”

חביות נפט | צילום: ארכיון ביזנעס

בסקירת הנפט השבועית מתייחס ד”ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, להתאוששות במחירי הנפט בשבוע החולף ומציין כי “העלייה של מחיר הנפט התרחשה על רקע הירידה במלאי הנפט בארה”ב, זה השבוע השני ברציפות, לאחר עלייה משמעותית במלאי בשבועות שקדמו לשבועיים האחרונים, וכן על רקע סימנים לתחילתו של מהלך גלובלי משמעותי לצמצום היצע הנפט”. הוא מעריך כי “ההתאוששות הצפויה במחיר הנפט במהלך המחצית השנייה של 2020 עשוייה להוות סיכון להסכם מכסות הייצור של OPEC+ ובסיס למבחן למחוייבות של חברי הארגון למכסות שהוטלו ושלא יתפתו להגביר את יצור הנפט בשל העלייה במחיר הנפט. במידה שחלק מהמפיקים הגדולים בארגון OPEC+ ינצלו את מחירי הנפט הצפויים לעלות ולא יעמדו במכסות הייצור, אנו צפויים לראות חזרה למלחמת מחירים כפי שהייתה במהלך מרץ. אולם להערכתנו, לעת עתה, הסיכויים לחזרה למלחמת מחירים בשוק הנפט נמוכים”.

בפמן מציין כי “הביקוש העולמי לנפט החל להתאושש, אך הוא עדיין נמוך. הביקוש לנפט צפוי להישאר נמוך, למרות שהביקוש למוצרי נפט החל לעלות. להערכת ה-IEA (ארגון הנפט העולמי), הביקוש העולמי לנפט עלה יותר מהצפוי, אך הוא צפוי להישאר נמוך במהלך השנה לעומת הרמה שהייתה לפני התפרצות וירוס הקורונה. להערכתנו, הקיצוץ בייצור הנפט של מדינות OPEC+ שעשוי להצטמצם בכ-11 מיליון חביות ביום, צפויים להפחית את הלחץ על מקומות אחסון הנפט. במידה ולא יהיה גל הדבקה שני של וירוס הקורונה והביקוש למוצרי נפט ימשיך לעלות בקצב הנוכחי וכן חברי OPEC+ יעמדו במכסות הייצור, אזי המאזן בשוק הנפט צפוי להשתנות ברביע השלישי משוק עם עודף היצע לשוק עם עודף ביקוש. במידה שיתפרץ גל הדבקה שני של וירוס הקורונה, הסגרים צפויים לחזור והביקוש לנפט צפוי לרדת חזרה.

בפמן מעריך עוד כי “במבט לסוף 2020, החוזים העתידיים מצפים לעליית מחירים לכ- 39 דולרים לחבית BRENT ומחיר חבית נפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 36 דולרים לחבית עד לסוף 2020. להערכתנו, לקראת סוף השנה, הצפי להתאוששות וצמיחה בפעילות הכלכלית צפוי לגרום למחיר הנפט לעלות”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה