מחריפה מחאת הרשויות נגד העלאת תקציב המועצות הדתיות

ראשי הרשויות מחריפים את מאבקם נגד העלאת תקציבי המועצות הדתיות, ולמעלה מחמישים ושבעה מהם שיגרו מכתב מחאה לשר הפנים אריה דרעי בו קבלו על ההחלטה • הטענה המרכזית: התקציב יהיה על חשבון תקציבי החינוך והרווחה לתושבים

מבנה מועצה דתית. אילוסטרציה | צילום: המשרד לשירותי דת

למעלה מ-75 ראשי רשויות, שמהווים את הרוב של הרשויות במסגרתן פועלות מועצות דתיות, וביניהן כל חברות פורום ה-15, פנו במכתב חריף לשר הפנים דרעי ואמרו כי אלא אם יאשר לסיים את שנת 2019 בגירעון, לא יעבירו תוספת תקציבית זו למועצות הדתיות.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

המכתב נשלח בעקבות פניית שר הדתות לראשי הרשויות בתחילת החודש בדרישה לממן את ההעלאה בתקציבי המועצות הדתיות בכ-60 מיליון ₪, לאחר שאישרו הרשויות המקומיות את תקציביהן לשנת 2019 וכעת יכנסו “לגירעון ודאי בעקבות הגזרה”, כהגדרתם.

ראשי הרשויות מחו בנוסף, על יחסי המימון החריגים לפיו הן נושאות בשיעור של 60% והמדינה נושאת רק ב- 40% מתקצוב המועצות הדתיות והצביעו כי אין ולו שירות ממלכתי אחד, לא בחינוך ולא ברווחה, בהם רובו המוחלט של המימון נשען על הרשויות. עוד צוין במכתב כי יו”ר ועדת הכספים משה גפני החל אף בקידום הצעת חוק להפחתת נטל המימון מהרשויות המקומיות לכ- 25% כפי שנהוג.

עוד הצביעו במכתבם, כי בעשור האחרון גדלו תקציבי המועצות הדתיות בלמעלה מ-30% (מבלי לחשב את הגידול שתוכנן לשנת 2019 בשיעור של 20%), שיעור גבוה בהרבה מגידול במנגנון ההצמדה האוטומטי של הארנונה, אשר עלה במצטבר בשנים האמורות בכ-19% בלבד. “אם כך- על הרשויות המקומיות יהיה להפנות משאבים ותקציבים משירותי חינוך רווחה, תרבות ביטחון ועוד כדי לממן את התוספת התקציבית למועצות הדתיות ולא – יסיימו את שנת התקציב בגירעון”, כך ראשי הרשויות המקומיות.

“הרשויות המקומיות אינן הכיס העמוק של הממשלה, שבכל הזדמנות בוחרת להטיל גזרות על חשבון תקציבים שכבר הוקצו למתן שירותים חיוניים כמו חינוך, רווחה וביטחון”, אמר היום חיים ביבס, יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות. “לא ייתכן שהממשלה מחליטה להמציא תקציבים מהיום למחר, בלי הסכמות ומבלי שהיא מממנת את החלק הארי של תקציב המועצות הדתיות”.

כזכור, בתחילת השבוע דיווחנו כאן ב’ביזנעס’, כי 15 ראשי הערים העצמאיות, המאוגדים תחת ‘פורום ה-15’ התכנסו בסוף השבוע האחרון למפגש הראשון בקדנציה הנוכחית – והכריזו מלחמה בתוספת התקציבית לצרכי דת.

בהודעת הפורום נכתב כי לאחר שערכו חברי הפורום היכרות עם ראשי הערים החדשים (6 במספר), התבצעה סקירה על פעילות הפורום, וכן סוכמו היעדים של הפורום לשנה הקרובה.

בין היתר, החליטו חברי הפורום לקדם חוק עיריות חדש ומודרני שיבטל את פקודת העיריות מתקופת המנדט הבריטי, וכן חוק להקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות בדומה למקובל בעולם בכל הקשור לניהול מושכל של מערכת התחבורה.

לצד זאת, החליטו ראשי הערים החברים בפורום ה-15, כי הם מצטרפים למאבק עליו הכריז לאחרונה השלטון המקומי נגד התוספת התקציבית למועצות הדתיות (20%) בשנת 2019, אותה מגדירים במרכז “מוגזמת”, וכי חברי הפורום יעניקו גיבוי מלא למאבק.

בהחלטתם הדגישו ראשי הערים כי “לא יתכן שהממשלה תטיל על העיריות חובה להגדיל באבחת חרב את תקציב המועצות הדתיות ב-20 אחוזים ביחס לשנת 2018, והכל על חשבון הארנונה של תושבי הערים, שעה שתקציבי התשתיות, החינוך, הרווחה והתרבות העירוניים אינם זוכים לגידול משמעותי, וחלקם אף מקוצץ”. עוד נמסר מטעמם, כי “בכוונת פורום ה-15 להצטרף למאבק באופן מיידי, ולנקוט בכל צעדי המחאה עליהם יוחלט בימים הקרובים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה