מטבח טוב הוא תשובה אחת להרבה שאלות

עולם המטבחים התפתח והפך מהמקום המוצנע והפחות נוצץ בבית. לכתר העיצובי של כל בית יפה ומעוצב. כאשר הפונקציות הם אינסופיות בשלל עיצובים, צבעים וחומרים, איך נדע מה טוב לנו? נתכונן היטב

תכנון נכון של המטבח shutterstock

מטבח חדש ומעוצב זה חלום של רבים, וזהו חלום שנוטים להגשים אותו בהזדמנות מתאימה. הטרנדים השכלולים והאפשרויות הלא נגמרות בעולם המטבחים יכולות  להביא הרבה כיף ונחות, אולם גם לא מעט בלבול וטעיות. לכן לפני שאתם מתחילים לתכנן את המטבח החדש שלכם קחו דף ועט ורשמו כל מה שחשוב וחובה מבחינתכם.

רשמו לעצמכם מה הם מוצרי החשמל שיהיו במטבח ומה המידות שלהם. חשוב מאוד לקנות מוצרי חשמל עוד לפני תכנון המטבח, זאת למרות שההיגיון אומר שהסדר צריך להיות הפוך! לדוגמה: חשוב במיוחד לדעת את מידות המקרר.

ono box
חשוב שנבין מה חשוב לנו במטבח shutterstock

לשאול את השאלות הנכונות

שבו עם עצמכם, וחשוב שתענו לעצמכם על השאלות הבאות:

כיורים ושטיפת כלים: האם חשוב לכם כיור אחד או שניים? האם אתם חייבים מקום ליבוש כלים מעל הכיור או מסתדרים בדרך אחרת?

אחסנה וארונות: מה גודל אזור האחסון הדרוש לכם במטבח? האם אתם רוכשים הרבה מזון ודרוש לכם מזווה גדול? האם יש לכם הרבה סירי בישול או כלי אירוח ונצרך להם מקום אחסון במטבח?

בישול ואפייה: מה אופי הבישול והאפייה במשפחה שלכם? האם אתם מבשלים יחד וזקוקים למשטחי עבודה רחבים יותר? האם גם ילדים קטנים משתתפים בחוויה, ודרושים לכם חומרים פרקטיים ועמידים יותר? כמה מבעירים נחוצים לכם בכיריים? האם אתם חייבים לבשל על גז או שאתם רוצים חשמל או אינדוקציה? תנור אחד או שניים?

ישיבה במטבח: האם חשובה לכם פינת ישיבה במטבח? ואם כן, כמה מקומות יהיו בה?

בנוסף, אם כיום יש לכם בעיה במטבח הקיים, רשמו אותה כדי שהיא לא תשוב במטבח החדש. אם יש משהו במטבח הקיים שאתם אוהבים במיוחד – רשמו גם אותו.

מטבח שהוא פתוח לסלון צריך להיות תואם מבחינה עיצובית shutterstock

אחרי הפרקטיקה, עוברים לעיצוב

הטרנד העכשווי המקובל כיום זכה לכינוי “אופן ספייס” – חלל מטבח וסלון כאחד. כשהולכים על עיצוב כזה חשובה מאוד ההרמוניה בין המטבח, הסלון ופינת האוכל. חשוב מאוד שהמטבח ישתלב בהם תוך שמירה על קו עיצובי אחיד, למרות שאין צורך בהתאמה מלאה ויש מקום לגיוון קל. אם ניקח דוגמה קיצונית סלון בסגנון כפרי לא ישתלב עם מטבח בסגנון מודרני וכן להפך.

בל נשכח כי ישנו גם מטבח שמרני שממוקם בעצם ב”חדר” משלו, כאשר הוא מוגדר בעיקר כמקום להכנת אוכל, בו פחות צריך לשמור על קווים סלוניים, אפשר לתלות בו סירים בחוץ, והנגישות היא הדגל שלו. אם יש כאלה שאוהבים את המטבח שלהם בעיצוב תעשייתי, הם יאלצו לבדל אותו לחדר נפרד.

לאחר שלב העיצוב מגיע שלב התכנון, אחרי שהבהרתם לעצמכם את שתי הנקודות המרכזיות, תוכלו להיכנס לפרטים יותר ויותר מדויקים ולהתחיל לתכנן, ובנקודה זו אל תתפשרו. מטבח שמתוכנן נכון יהיה פונקציונלי ונוח יותר לשימוש, ובמטבח שאינו מתוכנן נכון יהיה לא נוח עד בלתי אפשרי לעבוד.

המטבח המסורתי מנותק מהסלון ומהווה חדר בפני עצמו shutterstock

תכנון נכון מקורו בהבנת השימושיות

מקובל כיום לעצב את המטבח באופן אינטגרלי, כשפריטים רבים מוסתרים מאחורי דלתות. זה מאוד יפה ומרשים, אך יש לבחון האם ההסתרה אינה מכבידה על השימוש. מקרר ומדיח כלים אינטגרליים יהיו שמישים באותה מידה אף אם יראו כהמשך ישיר של חזיתות המטבח, אך להסתיר תנור או מיקרוגל מאחורי דלת הופך אותם למסורבלים ולא שמישים.

חלק חשוב בעיצוב והתכנון הוא חלוקת המטבח למוקדים מרכזיים. אזור הכיורים חייב להכיל שטח שיש מספיק גדול להנחת כלים משני צדדיהם. דאגו שפח האשפה יהיה נגיש וקרוב לכיורים ומיקום המדיח יהיה בצד מותאם להכנסת כלים ישירות מהכיור. באזור הבישול דאגו למרווח מספיק משני צדי הכיריים, ושמגירות הסירים והתבלינים יהיו במרחק הושטת יד.

את מוצרי החשמל נוח למקם בקיר אחד פונקציונלי בו יהיו המקרר, התנור, המיקרוגל ועוד. חשוב לדאוג למשטח שיש קרוב ונגיש למוצרי חשמל אלו, כדי להניח מיד תבנית חמה או מוצרים מהמקרר.

מטבח אינטגרלי הוא יפה אבל לא תמיד פרקטי shutterstock

הנדסת אנוש היא גם מרכיב חשוב בתכנון המטבח ויש להביא בחשבון גבהים ומרחקים המומלצים על פי הנדסת אנוש, הגובה המומלץ למשטחי עבודה הוא 90-95 ס”מ מהרצפה בהתאם לגובה הממוצע שלכם, עומק שיש נוח הוא 60 ס”מ. את הארונות העליונים כדאי למקם כך שהמדף התחתון יהיה בגובה 1.5 מטר מהרצפה.

אם תכננתם אי במטבח – לאכילה וכמשטח עבודה וודאו שגובהו יהיה 90 ס”מ  ושיש שטח פנוי מכל צדדיו כ- 110 ס”מ מינימום. בפינת הישיבה חשוב לוודא שלכל סועד יש 60 ס”מ מרווח לישיבה נוחה סביב השולחן  – וכדאי למקם את המקרר קרוב לפינת הישיבה שלא יהיה רחוק מידי.

 

שירה גולן היא אדריכלית ומעצבת פנים

ניתן ליצור איתה קשר בטלפון: 0547212583

או במייל  [email protected]

 

side
inner

כתיבת תגובה