מכרז נוסף במסילה המזרחית: תחנת הרכבת שוהם

תחנת הרכבת שוהם מצפון לצומת אל על, וממערב לקריית שדה התעופה (איירפורט סיטי) יוצאת לדרך במסגרת פרויקט "המסילה המזרחית" | התחנה תשרת את עשרות אלפי תושבי שוהם והסביבה, שרבים מהם עובדים מחוץ לישוב, ואת אלפי העובדים בקרית שדה התעופה ובתעשיה האווירית | הצפי המשוער לחנוכת הקו המרכזי מחדרה עד לוד – כולל תחנת שוהם: כשנתיים מהיום

תחנת שוהם | הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים

רכבת ישראל מפרסמת מכרז להקמת תחנת רכבת בשוהם, במסגרת פרויקט "המסילה המזרחית". המיזם, שאשר המקטע המרכזי שלו מצוי בשלבי ביצוע מתקדמים, ישמש עורק מסילתי נוסף המחבר את הפריפריה למרכז ואת צפון המדינה אל מרכזה ודרומה.

פתיחת המקטע המרכזי של המסילה המזרחית בין חדרה ללוד, הצפויה בשנתיים וחצי הקרובות, תפחית את העומסים על מסילת החוף וכביש החוף, ותביא לשיפור משמעותי בשירותי הרכבת בכל רחבי הארץ. המסילה תאפשר גם גידול משמעותי בהובלת המטענים ברכבת, וכך תפחית את תנועת המשאיות בכבישים, תתרום להפחתת עומסי התנועה וזיהום האוויר, ותגביר את הבטיחות בדרכים לטובת כלל משתמשי הדרך.

המקטע המרכזי של "המסילה המזרחית", באורך 65 קילומטרים עובר לאורך התוואי ההיסטורי של מסילת הרכבת מתקופת המנדט. המסילה תתפצל ממסילת החוף באזור פרדס חנה, תעבור דרך שוהם וקרית שדה התעופה בנתב"ג ותגיע עד לוד. במסגרת הפרויקט תוכפל המסילה הקיימת בין ראש העין ללוד.

תחנת "שוהם", תיבנה מצפון לצומת אל על, וממערב לקריית שדה התעופה (איירפורט סיטי). התחנה תשרת את עשרות אלפי תושבי שוהם והסביבה, שרבים מהם עובדים מחוץ לישוב, ואת אלפי העובדים בקרית שדה התעופה ובתעשיה האווירית.

התחנה תכלול מבנה עיקרי בשטח כ-1,000 מ"ר, מעבר עילי מקורה שיחבר בין רציפי התחנה אל גשר הולכי הרגל, וישמש כאולם נוסעים נוסף בשטח 1,130 מ"ר, מעבר תת-קרקעי ושני רציפים שישרתו חמישה צירי מסילה מחושמלים. מתחם התחנה יתחבר לכביש 40 ויכלול חניון לרכב פרטי, חניון אופניים ומסוף תחבורה ציבורית, וכן חניון לתחבורה ציבורית ממזרח לתחנה. כדי לספק גישה נוחה למגיעים לתחנה ברגל ובאופניים, יוקם גשר באורך 230 מטרים שיחבר את התחנה לקריית שדה התעופה. הגשר יכלול ירידה נוחה לתחנות האוטובוס על הנת"צים שעל כביש 40 המשודרג.

בתחנה החדשה תובטח נגישות מלאה לאנשים עם מוגבלויות, כמו בכל תחנות רכבת ישראל. הנוסעים יהנו מנסיעה נוחה וקצרה יותר בציר מסילתי עוקף גוש דן שלא יסבול מהגודש הקיים במסילות ציר איילון. על אותו קו יוקמו תחנות חדשות נוספות ובהן תחנת חדרה מזרח, טירה ועוד.

השרה רגב: "היום אנחנו מציינים שלב נוסף בקידום פרויקט המסילה המזרחית, כחלק מהחזון התחבורתי של חיבור מדינת ישראל. בפגישה ביני לבין ראש הממשלה נתניהו סוכם על יציאה לפרויקט המסילה המזרחית, אשר הופך מחזון למציאות ממש לנגד עינינו ומאיץ את חיבור הפריפריה למרכז. אני מקווה לחנוך בעוד כשנתיים את תחנת שוהם החדשה, במקביל להשקת המקטע המרכזי של המסילה המזרחית מחדרה ועד לוד. אני מזמינה את תושבי שוהם והסביבה, וכן את העובדים בקרית שדה התעופה והתעשיה האווירית, להתחיל להתרגל לרעיון של השארת הרכב הפרטי בבית או בחניון התחנה, והגעה למחוז חפצם ברכבת חשמלית מהירה, נוחה ושקטה."

כתיבת תגובה