מעונות היום: זהו גובה ההחזר שיקבלו ההורים

לאחר הסערה שעוררה סוגיית שכר הלימוד במסגרות החינוך, והודעת האוצר על מענק חד פעמי כהחזר להורים עבור הזמן שבו לא התקיימו לימודים, מוסדות הלימוד הודיעו להורים: ההחזר הכספי יקוזז משכר הלימוד של החודש הנוכחי | וכיצד הגיבו ההורים?

מעונות יום | אילוסטרציה: Oksana Kuzmina, שאטרסטוק

כבר ביום הראשון למלחמה, כשהורי הפעוטות קמו בבוקר וגילו כי הפעילות במעונות היום והמשפחתונים מבוטלת עד להודעה חדשה, היה ברור שיווצר קונפליקט: מי ישלם את שכר הלימוד? האם ההורים ישלמו כרגיל, למרות שאי קיום הלימודים אינו מאפשר להם להופיע במקומות העבודה, או שמוסדות הלימוד יחזירו את השכר להורים – אך ישאו בנטל כיסוי ההוצאות השוטפות?

במהלך השבועות האחרונים, לצד המתח מההתפתחויות הביטחוניות בארץ, נשאו ההורים במתח נוסף: האם יקבלו החזר שיסייע להם להתמודד עם המשבר?

בתחילת השבוע פרסם משרד האוצר את ההחלטה על החזר חלקי, ולמחרת התבשרו ההורים על החזרים שונים, באופן יחסי לפי גיל ודרגה. 

"כבר בתחילת המלחמה פנינו למשרד האוצר בבקשה לקבל מענק פיצויים שיעזור לנו להתמודד עם המצב", משתפת שולמית גולדמן, מנהלת מעון בביתר עילית. "ביום ראשון קיבלנו סוף סוף תשובה חיובית. המדינה העניקה לנו תקציב שיאפשר לנו להחזיר להורים חלק משכר הלימוד. אצלנו במעון הוחלט להחזיר עשרים וחמישה אחוזים, החזר השווה בערכו לזמן שבו לא התקיימו לימודים במעון כלל. כרגע לא נראה שיהיה החזר על הזמן שבו התקיימה פעילות חלקית".

כלומר, בידי ההנהלה נתונה ההכרעה כמה כסף יוחזר על ידה להורים. 

ההחלטה התקבלה ברגשות מעורבים בקרב ההורים. "יש לי תינוקת ותאומים במעון", מספרת מלכה דייטש ממודיעין עילית. "שכר הלימוד הוא נטל כלכלי כבד גם במהלך השגרה, וכעת – בזמן המלחמה בו לא יכולתי לעבוד וממילא קיבלתי משכורת זעומה – הוא הופך למעמסה בלתי פתירה".

למרות ההתמודדות המאתגרת, נראה כי המצב הרגיש והאחדות הקהילתית השוררת בארץ גרמו למרבית התגובות להיות אוהדות. "עם ישראל מתמודד כרגע עם דברים רציניים יותר משכר הלימוד", משתפת שולמית. "ברור לכולם שזה לא הזמן להתקוטט על כספים. תגובות ההורים אוהדות ותומכות ברובן, מספרות לנו על הערכה לעבודתנו, מודות על מה שיש ומתפללות עבור מה שאין".

כתיבת תגובה