מענק? שדרגו סליקה, התחברו לסיבים ועברו לסחר מקוון

משרדי האוצר והכלכלה הציגו: שלשה סוגי מענקים, בשלשה צעדים (לא כולם פשוטים) • כ-30 מיליון הוקצו לסייע לעסקים שיבחרו לשדרג את העסק – ובין היתר יכללו מעבר למסחר מקוון לרבות סליקה, שילוח והוצאות נלוות • ויש גם מענק חזרה לשגרה ואפילו אופציה למענק לאחר חיבור לסיבים אופטיים • היקף תכנית התמרוץ החדשה: 130 מליון ש”ח

סליקת אשראי | צילום: Africa Studio, שאטרסטוק

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה ומשרד האוצר מקדמים שלוש תוכניות לתמרוץ וסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים בתקופת הקורונה. התוכניות יפורסמו בימים הקרובים באתר הסוכנות לעסקים. בגדול, המענקים שיינתנו על ידי הסוכנות לעסקים קטנים והבינוניים במשרד הכלכלה, יסייעו לעסקים שיקדמו הטמעת טכנולוגיית סליקת תשלומים ללא מגע; סיוע לביצוע התאמות להנחיות התו הסגול; ובמקביל יינתנו לשדרוג תשתיות התקשורת של העסק.

התכנית הראשונה: מענקי עידוד לעסקים שיקדמו את הטמעת טכנולוגיית סליקת התשלומים המתקדמת EMV. הטמעת הסליקה בתקן EMV המתקדם תבטל את הצורך להעביר את כרטיס החיוב אל הקופאי ובכך תפחית מגע במשטחי מגע המוניים. כמו כן, יתאפשר ביצוע תשלומים ללא מגע (Contactless), בכרטיסים תומכים, ויתאפשר גם תשלום באמצעות אפליקציות תשלום מתקדמות. כניסת הטכנולוגיה תאפשר בין היתר כניסת שחקנים חדשים לשוק התשלומים בישראל ותקדם את התחרות בשוק.

250/200 סייד בר + קובייה

המענק מיועד לעסקים שטרם הטמיעו את הטכנולוגיה ומחזור הסליקה שלהם בכרטיס נוכח שאינו עולה על 100 מיליון שקלים. גובה המענק יקבע על בסיס הוצאות בגין הטמעת התקן בעמדת המכירה, ויינתן בגין 80% מעלות ההוצאות, ובלבד שהסך הכולל לעמדת מכירה לא יעלה על 2,500 ש”ח כולל מע”מ. כל עסק זכאי לקבל סיוע עבור הסבה של עד 20 מסופים, כשהסכום המרבי שעסק יוכל לקבל יעמוד על כ-50,000 ש”ח.

מטרת המענק משולשת, האצת השימוש באמצעי תשלום מתקדמים כגון אפליקציות תשלומים כחלק משיפור השירות לצרכן והפחתת עליות העסקה, סיוע לעסקים קטנים ובינוניים בעת משבר הקורונה, וכן מניעת הדבקה בקורונה בשל צמצום המגע.

בנובמבר 2019 הודיע בנק ישראל כי עד נובמבר 2020, עסקים עם מחזור סליקה בכרטיס נוכח מעל 100 מיליון ש”ח בשנה יידרשו להטמיע מערכת סליקת תשלומים בתקן EMV (למעט החרגות מסוימות), המאפשר תשלום ללא מגע ונחשב למתקדם ומאובטח יותר. לשאר העסקים (למעט החרגות מסוימות), ניתנה תקופה ארוכה יותר להטמעת התשלום החכם (עד ליולי 2021). משבר הקורונה משנה תוקף לחשיבות המעבר לתשלומים בתקן ה-EMV, ובהתאם למתווה בנק ישראל, משרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מקימים קרן בסך 80 מיליון ש”ח למתן מענקים לעסקים קטנים ובינוניים להטמעת הסליקה בתקן EMV.

מימוש המענק יעשה בשני שלבים: בשלב הראשון, העסק יגיש בקשת זכאות לקבלת סיוע שתכלול הערכה לעמדות המכירה שהעסק מתכוון להסב. הבקשה תעשה באמצעות טופס דיגיטלי באתר האינטרנט של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. עם שליחת הטופס יקבל העסק אישור זכאות בדוא”ל. לאחר המעבר ל-EMV, יגיש העסק דרישת תשלום בצירוף מסמכים רלוונטיים. במידה והבקשה תקינה, התשלום יועבר לעסק עד 10 ימי עסקים מהגשת דרישת התשלום.

Inner article

מענק חזל”ש

המענק השני מסוגו הוא במענקי סיוע למימון ההתאמות הנדרשות לעסקים על מנת להמשיך לפעול תחת מגבלות התו הסגול: מטרת התכנית לאפשר ולעודד כמה שיותר עסקים לחזור לשגרה וכן להתאים את עצמם לעבודה בשגרת הקורונה.

העלות התקציבית של התכנית מוערכת בכ-30 מיליון שקלים והיא נועדה לסייע לעסקים שיבחרו לשדרג את העסק לרבות מעבר למסחר מקוון לרבות סליקה, שילוח והוצאות נלוות. מטרת המענק לאפשר לעסקים לשדרג את העסק ולהתאימו למגבלות הנדרשות כעת, וכן להתכונן להמשך פעילות, גם במקרה של חידוש הסגר וכן לכסות בין היתר רכישה והתקנה של ציוד והתאמות פיזיות שנועדו להתאים העסק לתו הסגול, לרבות מחיצות.

גובה המענק יקבע כנגד הוצאות העסק על ההתאמות הנדרשות, ויכסה כ-50% מגובה ההוצאות ועד כ-5000 ₪ לעסק לא כולל מע”מ. עסק המעוניין לקבל המענק יכול להגיש “בקשת זכאות” לקבלת הסיוע באמצעות טופס דיגיטלי באתר האינטרנט של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה. עם שליחת הטופס, יקבל העסק מייל עם אישור זכאות שיעמוד בתוקף עד לתאריך 30.9.2020. מרגע אישור הזכאות, תשלום יועבר לבית העסק עד 10 ימי עסקים.

על פי נתוני הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, שמפעילה את האתר הרשמי של התו הסגול בשיתוף עם משרד הבריאות ומשרד האוצר, אלפי עסקים כבר הצהירו כי חזרו לפעילות תחת מגבלות התו הסגול. הערים בהן הריכוז הגדול ביותר של עסקים שחזרו לפעילות הן תל אביב יפו, שנמצאת במקום הראשון, מיד אחריה חיפה, ראשון לציון, ירושלים ובאר שבע.

עסק המעוניין להצהיר על חזרה לפעילות להיכנס לאתר התו הסגול ולהתעדכן בהנחיות העדכניות ביותר. באתר ניתן להצהיר על העסקת עובדים וקבלת קהל לפי סוג העסק ותחום הפעילות שלו.

תתחברו לסיבים

המענק השלישי, הוא במסגרת תכנית מענקים למימון חיבור עסקים לתשתית תקשורת מתקדמת מבוססת סיבים אופטיים (FttH – Fiber to the home).

משבר הקורונה הבליט את הצורך בקיומן של תשתיות תקשורת איכותיות, מהירות ואמינות, שיאפשרו עבודה מרחוק במגוון ענפי המשק. המעבר לעבודה מרחוק על ידי מרבית המשק הוביל לגידול בצריכת האינטרנט הביתי במהלך המשבר, שיצר עומסים רבים, ותלונות על נפילות חוזרות ונשנות בתשתיות האינטרנט.

המציאות החדשה והחשש מהתפרצות גל נוסף של קורונה, הובילו להאצת תהליך השיפור של תשתיות התקשורת בישראל. השימוש בתשתיות תקשורת מתקדמות יסייע לעסקים לקיים ולהרחיב את הפעילות הדיגיטלית, באופן שבו גם אם יידרשו להפעיל את העסק מרחוק, תשתיות התקשורת יאפשרו המשך פעילות תקינה.

כבלי סיביים אופטיים מאפשרים להעביר כמות גדולה של נתונים במהירות ואמינות גבוהות. נכון להיום, תשתית ה- FttH היא טכנולוגיית התקשורת הנייחת המתקדמת ביותר, והיא מאפשרת חיבור יציב, מהיר וסימטרי. תשתית מבוססת סיבים אופטיים בתצורת FttH תוכל לשדרג את מהירות הגלישה של העסקים עד ל-1,000 מגה לשנייה, שתאפשר, בין השאר, שימוש חלק ויציב באפליקציות שיחות ועידה למיניהן, עבודה מרחוק במערכות מורכבות המותקנות באתרים מרוחקים, ומתן שירות אפקטיבי מרחוק ללקוחות.

במסגרת התכנית, שעלותה התקציבית עומדת על 20 מיליון ₪, העסקים יקבלו מענק בגובה 1,000 ₪ כולל מע”מ עבור כל חיבור לתשתית FttH שבוצע החל מאפריל 2020 ורק עבור תכנית שעלותה החודשית אינה עולה על 250 ₪. עסקים המעוניינים להגיש בקשה למענק ימלאו טופס דיגיטלי באתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, כאשר עם שליחת הטופס, יקבל העסק באמצעות מייל “אישור זכאות” שיעמוד בתוקף עד לתאריך 30.9.2020. המענק יינתן באופן רטרואקטיבי כנגד הצגת חשבוניות.

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ: “מדיניות ה”כלכלה האנושית” אותה אנו מנהיגים במשרד הכלכלה, רואה את העסקים הקטנים כגורם משמעותי בתהליך ההשבה לעבודה. אנו מחויבים לסייע להם. משבר הקורונה הוא גם הזדמנות להטמיע טכנולוגיות ושיטות עבודה שיקלו ויוזילו את הוצאות העסקים הקטנים”

שר האוצר, ישראל כ”ץ: ״אני שמח לבשר על שלושה תמריצים משמעותיים נוספים לתמיכה בעסקים קטנים ובינוניים המתמודדים עם השלכות משבר הקורונה, זאת יחד עם קידום טכנולוגיות חדשות, קידום תשתיות וסיוע תזרימי נוסף לעסקים. צעדים אלו מהווים חלק בלתי נפרד מהפעולות שאני מוביל מכניסתי לתפקיד על מנת להביא לצמיחת העסקים, המשק והכלכלה הישראלית״

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה