מפגש שני: ממשיכים בדיאלוג הכלכלי עם גרמניה

הכלכלנית הראשית באוצר, ומקבילה הגרמני, ניהלו דיאלוג כלכלי שני • המפגש – המשך ישיר למפגש שרי האוצר • התקווה במשרד האוצר:שיתוף הפעולה הכלכלי-פיננסי בין הממשלות, יתרום לשני הצדדים – ובעיקר לישראל

ראש הממשלה נתניהו והשר אלי כהן בפגישה עם המשלחת הגרמנית | צילום: דוברות משרד הכלכלה

הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג והכלכלן הראשי במשרד האוצר הגרמני, יעקב פון וייציקר, ניהלו דיאלוג כלכלי שני בין ישראל לגרמניה. 

המפגש סיפק הזדמנות לקיום דיון מאקרו כלכלי מעמיק תוך הצגת תחזיות צמיחה בישראל ובגרמניה. בהמשך  עסק המפגש בחוזקות השונות של כל כלכלה ובחן שיתופי פעולה אפשריים בין שתי המדינות לאור היתרונות היחסיים של כל כלכלה לרבות ‘המהפכה התעשייתית הרביעית’ (Industry 4.0) וענפי הטכנולוגיה.

250/200

מושב מיוחד הוקדש לאסטרטגיית הפיתוח של משרדי האוצר של שתי המדינות ונדונה הרחבת שיתופי הפעולה בין המשרדים בגופי הפיתוח הבינ”ל. ואילו במושב האחרון נחשפה המשלחת הגרמנית למרכז לסייבר ורציפות פיננסית שייעודו להבטיח את המענה הלאומי לסיכוני סייבר ורציפות תפקודית של המערכת הפיננסית בישראל.

הדיאלוג כלל גם ביקור בחברות היי-טק ,בין היתר, כאלה המתמחות ב”תחבורה חכמה”, מה שעורר עניין רב בקרב המשלחת הגרמנית.

נזכיר כי לפני כשנה, עלה קומה הדיאלוג הכלכלי בין המדינות. היה זה כאשר נפגשו בירושלים שר האוצר, משה כחלון וסגן הקנצלר ושר האוצר, אולף שולץ, וחתמו על הצהרה משותפת הכוללת הקמת מנגנון לדיאלוג פיננסי בין הצדדים, במטרה לקדם ולחזק את שיתוף הפעולה בתחומים כלכליים ופיננסיים.

שני השרים אף הביעו את מחויבותם להוסיף ולהגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי במספר נושאים וביניהם מיסוד הדיאלוג הכלכלי פיננסי בין הממשלות, פינטק והתמודדות אל מול איומי סייבר בארגונים פיננסים. לשם כך סיכמו השרים להקים מנגנון לדיאלוג פיננסי שוטף בין המשרדים, במסגרתו יחליפו הצדדים תחזיות מאקרו כלכליות ופיננסיות ויקיימו חילופי מידע סדירים, לפי צרכי הממשלות בנושאים כלכליים.

620/130

הפגישות התקיימו בהמשך לפגישת שר האוצר, משה כחלון בחודש מאי הקודם עם שר האוצר הגרמני, אולף שולץ במסגרתה דנו השניים בהידוק ושדרוג היחסים בין ישראל לאיחוד האירופי, שגרמניה היא הכלכלה המובילה והדומיננטית בו. סוכם על שיתופי פעולה בין המשרדים בנושא סייבר פיננסי ועל חתימה משותפת על הסכם פינטק בדומה להסכם עליו חתמה אשתקד ישראל עם שוויץ.

המפגש בין הכלכלנים, הוא המשך ישיר למפגש שרי האוצר. התקווה במשרד האוצר היא, ששיתוף הפעולה הכלכלי-פיננסי בין הממשלות, יתרום לשני הצדדים כאשר ישראל היא המרוויחה הגדולה בכך. מהלך זה יביא לכך שעוד ועוד ממשלות בעולם, יבואו לישראל ללמוד ולהחכים בנושאים שישראל הקטנה יחסית חזקה בהם בהרבה, מכלכלות הגדולות ממנה ברחבי העולם.

830/125

כתיבת תגובה