משבר כלכלי? בסין לא שמעו על זה

יצוא של 224 מיליארד מסכות ב-52 מיליארד דולר – זו רק סנונית אחת מהייצוא של מוצרי ציוד רפואי שסיפקה סין בעקבות הנגיף שאותו 'ייצאה' • כך צמחה כלכלת סין דווקא כשכל העולם מלקק את פצעיו

נוף סיני | צילום: לירון אלמוג, פלאש 90

בימים אלה כאשר בעולם 'חוגגים' שנה לנגיף הקורונה, בסין מתקיימות חגיגות מסוג אחר. על פי הנתונים הרשמיים המתפרסמים מטעם הממשל בסין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם צמחה ב-2.3%. זאת ועוד, ברבעון האחרון של 2020 גדל התמ"ג הסיני בשיעור של 6.5%. זהו קצב מהיר בהרבה, לעומת תוצאות התמ"ג טרם התפרצות מגפת הקורונה.

במאמר שהובא ב'כלכליסט' (מ'פייננשל טיימס') נטען, כי ההתרחבות של הכלכלה הסינית בשנת 2020 הגיעה הודות לייצור התעשייתי שהמשיך לשמש מנוף צמיחה מוביל. בתחילת 2020 הטילו הסינים סגר הדוק על עשרות מיליוני בני אדם והכלכלה הסינית הואטה לראשונה זה למעלה מארבעה עשורים. אך עצם היותה מעצמת ייצור לציוד תומך קורונה, הסינים דווקא הרוויחו מהנגיף בסופו של דבר ועקפו בקלות את הביצועים החזויים של הכלכלות הגדולות האחרות. הצפי הוא שסין תהיה בין הכלכלות היחידות שלא תרשום התכווצות עבור 2020.

לאור פרסום הנתונים המעודדים עלה מדד המניות CSI 300 של בורסות שנגחאי ושנזן ב-1.1% לעומת הבורסות האחרות בשאר אזורי אסיה והפסיפיק שנסחרו בירידות. נינג ז'יזה, יו"ר הלמ"ס של סין מסר, כי הכלכלה "התאוששה בצורה עקבית" בשנה שעברה, אך הזהיר כי "דינמיקת המגפה המשתנה והסביבה החיצונית מייצגות רמות גבוהות של אי־ודאות" וכי "הבסיס להתאוששות כלכלית טרם התייצב".

הביקוש שמאחורי המסכה

הייצור התעשייתי בסין הביא כאמור להתאוששותה של סין מהקורונה, בין היתר בעזרת תמיכה ממשלתית, מגזר זה צמח ב־7.1% ברבעון הרביעי לעומת 5.8% ברבעון השלישי. המכירות הקמעונאיות התרחבו ב־4.6% ברבעון הרביעי, נתון נמוך מ־5% בנובמבר ומתחת לתחזיות. אנליסטים רבים העריכו כי הצריכה הפרטית תשקף השנה צמיחה, אך הצריכה הפרטית עדיין נחשבת לנקודה חלשה בהתאוששות המשק הסיני.

על פי הדיווח ב'פייננשל טיימס' שהובא כאמור ב'כלכליסט', היצוא עלה ב-18% בחודש דצמבר לעומת התקופה המקבילה אשתקד, זאת בעקבות הביקושים האדירים לציוד רפואי. תחום זה זינק בשנה החולפת בכ-40%, כך עולה מנתוני רשות המכס הסינית (GAC) שפורסמו בסוף השבוע שעבר. רוב הציוד יועד לשווקים של ארה"ב, יפן ובריטניה.

כך למשל זינק היצוא של מדי חום דיגיטליים ביותר מ־2,358% במחצית הראשונה של 2020, להיקף של יותר ממיליארד דולר. מוצר נוסף שזכה לביקוש שיא היה המסכה. הסינים ייצאו בתשעת החודשים האחרונים 224 מיליארד מסכות, כמות שוות ערך לכ-40 מסכות לכל אדם בעולם, כך אמר דובר מטעם GAC. שווי המשלוחים עמד על 52 מיליארד דולר. ראוי לציין שהרווח מהיצוא הסיני נרשם למרות המכסים הגבוהים שגזרה ארה"ב על מוצרים המיוצרים בסין במסגרת מלחמת הסחר.

Inner article

משאירה אבק לכלכלות האחרות

בדצמבר דווח על העודף המסחרי החודשי הגבוה ביותר אי פעם בסין, זאת לנוכח שלושה חודשים רצופים של צמיחה דו-ספרתית ביצוא. גם המטבע הסיני התחזק והגיע ליותר מ-6.5 יואן לדולר לראשונה מאז 2018. הבורסה בסין טיפסה לרמה הגבוהה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי. על העליות אחראים בין היתר משקיעים זרים שהזרימו כטריליון יואן (154 מיליארד דולר) למניות ולאג"ח הנסחרות בסין באמצעות תוכניות השקעה בהונג קונג.

"נראה שהמבערים של הכלכלה הסינית פתוחים לגמרי כל הזמן", ציין אסוואר פראסד, מומחה לפיננסים בגזרת סין מאוניברסיטת קורנל. לדבריו, סין "משאירה אבק לכלכלות הגדולות האחרות". צ'אופינג ז'ו, אסטרטג בחטיבת ניהול הנכסים של ג'יי.פי מורגן, העריך כי הפעילות הכלכלית המקומית "קרוב לוודאי תשתפר ב־2021" בתמיכת ההתאוששות העולמית. "ברבעון הראשון באופן מיוחד אנחנו מצפים לצמיחה חזקה על רקע השפעתם של האמצעים להשתלטות על המגפה", אמר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה