משרד האנרגיה משיק: מאגר מידע לאומי לנפט וגז טבעי

משרד האנרגיה מציג את מאגר המידע הלאומי החדש לנפט וגז טבעי • את המאגר, מערכת ה-PRIME, פיתחה חברת 'שלומברג'ר' והקימה קבוצת 'מלם תים' בעלות של מיליוני שקלים • קבלו את 'ספר הנפט'

דוקטור מיקי גרדוש, מנהל תחום גיאולוגיה, גיאופיסיקה ומידע במינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה | צילום: משרד האנרגיה

נניח שיש לכם מגוון מוצרים במחסן ענק ואתם מבקשים להתנהל באופן מסודר מול הספקים שלכם, הרי ברור שתרכשו מערכת ממוחשבת לניהול המחסן. ואם מלאי המוצרים הענק הוא ידע ונתונים ולא מוצרים הניתנים למישוש, האם לא תרכשו תוכנה המתאימה לניהול המלאי הווירטואלי שלכם?

זה בדיוק מה שעשתה מדינת ישראל עם 18 מיליון ₪ שהוקצו לפרויקט הקמת מאגר המידע הלאומי החדש לנפט וגז טבעי וניהול אוצרות האנרגיה. מינהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה, הציג בערב החג לשר האנרגיה היוצא, ד"ר יובל שטייניץ, את מערכת ה-PRIME – מאגר המידע הלאומי לתיעוד וניהול אוצרות האנרגיה, הנפט והגז הטבעי במדינה. המערכת תעבוד בשיתוף המכון הגיאולוגי והמכון הגיאופיזי וכשתהיה זמינה לכלל הציבור, צפויה גם להכיל בין השאר את "ספר הנפט", המכיל מידע רב על זכויות הנפט בישראל וכיום ניתן לעיין בו רק במשרד האנרגיה.  

250/200 סייד בר + קובייה

את המאגר פיתחה חברת 'שלומברג'ר' (Schlumberger), חברה בינלאומית, הגדולה בעולם לשירותי שדות נפט, בשיתוף עם חברת הייעוץ 'אקולוג'י' ועל הקמת המערכת אחראית חברת 'מלם תים' המוכרת מפרויקטים ממשלתיים אחרים. מדובר  בפרויקט רב שנתי, שחלקו הראשון ארך כשנתיים ועלותו, כאמור, 18 מיליוני שקלים.

המאגר החדש יכלול את כל הנתונים הגיאולוגים והגיאופיזיים הנאספים במשרד האנרגיה וכן ישמש לניהול התהליכים הרגולטורים וזיכיונות בתחום החיפושים וההפקה של הנפט והגז הטבעי. הפרוייקט מיישם את מערכת ה-(NDR (National Data Repository – מאגר נתונים לאומי בתחום האנרגיה, המקובל בעולם, עליו בוצעו שינויים, תוספות והתאמות למציאות ולצרכים של מדינת ישראל. עם הקמת המאגר מצטרפת ישראל למגמה העולמית של מדינות מתוקנות, המנהלות מערכות דומות, בהן אנגליה, נורבגיה ואוסטרליה.

יצוין, כי בשלב הראשון תיפתח המערכת החדשה לשימוש פנים משרדי בלבד, לתקופת הרצה של מספר חודשים. אולם ההערכה היא, כי עד סוף השנה, או בתחילת 2020, יעלה לאוויר אתר פתוח אשר ינגיש לציבור חלק מהנתונים, עליהם לא חלה חובת חיסיון על פי חוק הנפט.

Inner article

ד"ר מיקי גרדוש, מנהל תחום גיאולוגיה, גיאופיזיקה ומידע במינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה אמר כי "אחת המטרות המרכזיות בהקמת המערכת היא להנגיש את המידע הרב אשר נאסף במהלך עשרות שנות חיפושים והפקה של נפט וגז בישראל ובכך לתרום לעידוד חיפושי גז ונפט בישראל. בנוסף, המאגר יגביר את השקיפות, הנגישות ושיתוף הציבור במידע, על מנת לתמוך ולקדם פעילות טכנולוגית, מחקרית ואקדמית. בין הנתונים שינוהלו במערכת: זיכיונות, מיפוי, סקרים גיאופיזיים וגיאולוגיים, נתוני קידוחים וחיפושים, איתור איזורי פוטנציאל, סקרים סביבתיים, עדכון מצב הקרקע ומתחת לפני הים ועוד. המערכת כוללת כלים ייחודיים שפותחו עבור המשרד לצורך ניהול ומעקב אחר תוכניות עבודה ומהלכי רגולציה שונים בזכויות הנפט".

צבי ברונר סמנכ"ל טכנולוגיות מלם תים | צילום: רז רוגובסקי

צבי ברונר, סמנכ"ל טכנולוגיות בקבוצת 'מלם תים' אמר, כי "כחברה בעלת ניסיון רב בפרויקטים לאומיים מולטי-דיסציפלינריים, אנו גאים ליטול חלק בהצלחת מדינת ישראל בייעול מאגרי אנרגיה משמעותיים, באספקת תשתיות טכנולוגיות מאובטחות וזמינות, נוחות לשימוש ולהפעלה. מטרת המערכת לאפשר גישה אחודה ופתוחה למידע בדוק וידוע. זוהי מערכת מודרנית ומתקדמת מאוד מסוגה בעולם, המתעדת את כל השכבות בקרקע והמתאימה למינוף התקדמות בתחום חיפוש מאגרי אנרגיה, בקרקע ובים, במדינת ישראל. המאגר ישמש סוגי משתמשים רבים וביניהם: גופים המעוניינים להתחיל לחפש גז או נפט, חוקרים של תשתיות פוטנציאליות, האקדמיה וכמובן, המדינה עצמה, על מנת למכור זיכיונות ולספק לחברות בינלאומיות נתונים על איזורים עם פוטנציאל גבוה ועוד".

קבוצת מלם תים, היא מחברות ה-IT והאינטגרציה המובילות והמבוססות בישראל, המספקת מגוון רחב ואיכותי של פתרונות ושירותים מקצה לקצה לחברות וארגונים מכל סדר גודל – מהארגונים הגדולים ביותר ועד לסטארטאפים וחברות קטנות. בין הפתרונות המוצעים לחברות: סייבר ואבטחת מידע, שירותים ופתרונות בתחומי הדאטה סנטר והתשתיות, תקשורת נתונים, שירותים מנוהלים, מיקור חוץ, שירותי ענן ועוד. בין לקוחות החברה נמנים ארגונים רבים מכל מגזרי המשק ביניהם: ציבורי וממשלתי, בטחון, תעשייה ומסחר, פיננסי, הייטק, טלקום ועוד.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה