משרד הכלכלה VS ‘איקאה’: מי צודק?

המועצה לצרכנות של משרד הכלכלה פרסמה כי ‘איקאה’ יקרה יותר מהרשתות המתחרות, ובמקביל יקרה בהרבה בישראל ממדינות אחרות • האם זה תפקידו של משרד הכלכלה והאם המועצה לצרכנות לא מועלת בתפקידה כשהיא שוכחת את התלונות על עולם הריהוט, או משווה מוצרים בודדים כשביתר פריטי הריהוט העיצוב שונה לחלוטין ואינו בר השוואה? • דעה

איקאה באר שבע, מבט מבחוץ | צילום: רועי לינד

משרד הכלכלה עולה להתקפה מול הרשת השוודית ‘איקאה’ – ולא בפעם הראשונה. מפרסום של בדיקת מחירים שביצעה המועצה לצרכנות, עולה כי “חלק ממוצרי איקאה יקרים בעשרות אחוזים ממוצרים דומים ברשתות הום סנטר ו-ACE”. משרד הכלכלה לא מסתפק בכך ומוסיף כי “למרבה ההפתעה, חנויות הרהיטים הקטנות, שלא נהנות מכוח קנייה משמעותי, נמצאו אף הן זולות בעשרות אחוזים מרשת איקאה במגוון מוצרים”.

הבדיקה שמפרסם משרד הכלכלה באמצעות המועצה לצרכנות, כללה 25 רהיטים מקטגוריות שונות כאשר המשרד בחר להתמקד במחירים של איקאה מול אייס, הום סנטר וחנויות קטנות ומקומיות. כך למשל ארון שלוש דלתות שנמכר באיקאה ב-2,615 שקל, “מחירו ברשתות אייס והום סנטר הוא 924 שקל בממוצע, ובחנויות הקטנות – 1,050 שקל”.

250/200 סייד בר + קובייה

דוגמה נוספת מתמקדת בשולחן בית ספר באיקאה שנמכר ב-645 שקל, לעומת 195 שקל בממוצע ברשתות אייס והום סנטר, ובחנויות הקטנות – 466 שקל בממוצע. פערים של עד 230%. במשרד הכלכלה מבינים היטב שהסקר מוזר ולא ניתן להשוות רהיטים כמו פריטי מזון. בהסתייגות שפרסם המשרד בשולי הסקר נאמר כי “חשוב להבהיר כי המוצרים שנבדקו אינם זהים. לכן, המסקנה החשובה היא לבצע צרכנות נכונה, לבדוק ולהשוות, לפני שרוכשים”.

משרד הכלכלה אף הוסיף בדיקה השוואתית מול מחירי איקאה בעולם: “לאחרונה ערך משרד הכלכלה והתעשייה בדיקה, לפיה מניתוח השוואתי, איקאה ישראל יקרה יותר ב-32% מיתר מדינות ההשוואה שנבדקו, למעט דנמרק. עוד עולה כי המדינות בהן נרשם הפער הגבוה ביותר הן איטליה (56%), הולנד (56%) ואוסטריה (53%)”.

בנקודה זו, מול הביקורת שנציג להלן, נקדים ונאמר כי יש מעט צדק בדברים. מהשוואות מחירים שנערכות מפעם לפעם ב”ידיעות אחרונות” וב-ynet עולה שאיקאה ישראל יקרה למדי בפער של עשרות אחוזים לעיתים בין ישראל לאירופה, ארה”ב ואפילו יפן. לעומת זאת במזרח התיכון המוצרים ברשת השוודית במדינה השכנה ירדן, יקרים במרבית המקרים יותר מבישראל.

אך עם זאת, בתקופת הסיילים באיקאה קשה למצוא חנייה בסביבת החנויות. הישראלים פושטים על החנויות וכמעט ניתן לומר שאין בית ללא פריט של איקאה. כלומר, הישראלים יודעים היטב לנצל את הרשת בימי מבצע ולא לבקר בה בימים רגילים. בנוסף, העיצוב של ‘איקאה’ שונה בהרבה מהעיצוב והתכנון של ‘הום סנטר’ ו’אייס’ או של חברות קטנות. וקשה מאוד להשוות ספה מול ספה, או ארון מול ארון.

פרשנים שנחשפו להשוואת המחירים העלו תמיהה האם זהו משרד הכלכלה שנלחם כאריה להמשך רכש גומלין בתחבורה הציבורית למען הכלכלה בישראל? האם משרד הכלכלה שכח איך סניפי איקאה מרימים את הכלכלה המקומית בכל מקום שנפתחו? מוזר שמשרד הכלכלה מנסה להשפיע על שוק הרהיטים כאשר הצרכנים יודעים להצביע ברגליים כשצריך. 

בשולי הדברים: צריך גם לזכור שרשת איקאה הביאה עמה לעולם הרהיטים בטחון צרכני – לאחר מאות תלונות של צרכנים על הונאות ובעיות רבות בעולם הרהיטים. האם המועצה לצרכנות שכחה שניסתה לעזור במשך השנים לכל הלקוחות שנתנו צ’קים ולא קיבלו את הקניה, או שהרהיט הגיע בצבע ובעיצוב שונה? 

קשה להניח כי למשרד הכלכלה ולמועצה לצרכנות יש משהו נגד ‘איקאה’ (ואף ל’ביזנעס’ אין דבר בעדה או נגדה!), וסביר יותר שהבדיקה נעשתה בתום לב – אך עדיין התמיהות חזקות יותר מהעובדות הנקיות-לכאורה שהובאו לעיל.

Inner article

אחת הבעיות של הרשת הוא שוק מבודד יחסית ואי החזקת מחסן לוגיסטי בישראל והפערים בין מחירי איקאה בישראל ובין מחיריה בעולם עולים מעת לעת לכותרות ובצדק. השאלה היא האם אכן מדובר בפער מקומם, והאם מתפקידו של שר הכלכלה לצאת למאבק בנושא.

גורמים במשרד הכלכלה מסרו לYNET כי “השר בעד התרחבות של רשתות בינלאומיות בישראל, אך לא במחיר של מחירים גבוהים ממחירי שאר העולם”. לדבריהם, “המשרד כבר הביא להפחתת רגולציה, בכך שאושרה תקינה אירופאית והוסרו מגבלות תקינה, וכן בקשות ספציפיות של איקאה להפחתת רגולציה ברהיטי עץ נענו. בנוסף, אין בענף הרהיטים כשרויות ולכן לא ברור כיצד הרגולציה בישראל מכבידה על איקאה. מעבר לכך, מחירי איקאה באוסטרליה נמוכים ממחירי ישראל וגם היא נחשבת לשוק מבודד”. כמו כן מסרו במשרד כי רשות התחרות בודקת האם איקאה מפקיעה מחירים כמובילת שוק.

מאיקאה ישראל נמסר בתגובה כי “לצערנו הסקר שפרסם משרד הכלכלה הוא מגמתי ובלשון המעטה אינו הוגן. לא יעלה על הדעת שהמועצה לצרכנות תשווה מוצרים מתוך ידיעה שאין קשר באיכות ובסגנון העיצוב ביניהם. אנו גאים על כך שבכל מקום שנפתח סניף חדש הסוחרים המקומיים צומחים, והתעסוקה עולה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה