מתחילים להרגיש שגרה? ככה נצא מהסגר

תכנית השלבים של משרד הבריאות תחל להשפיע – אם תאושר השבוע על ידי הממשלה – רק מסופ"ש או מתחילת השבוע הבא • אך בינתיים, מאות בעלי עסקים מתכננים להפר את הסגר ולפתוח את חנויותיהם ללא אישור רשמי • התחבורה הציבורית חוזרת לפעילות במתכונת כמעט מלאה

אכיפת הסגר, ירושלים | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

הקורונה עדיין בישראל, למרות הסגר, והבוקר, למרות הדיבורים על מתווה יציאה שהוכן על ידי משרד הבריאות ליציאה מהסגר, רבבות עסקים יפתחו הבוקר את שעריהם בניגוד להוראות הממשלה.

לפי דיווחי קבוצת "לא יהיה בסגר" בפייסבוק שהוקמה לפני כחודש ע"י קבוצת בעלי עסקים קטנים, כ-60 אלף בעלי עסקים יפתחו הבוקר את בתי העסק כרגיל – ולשוטרי משטרת ישראל ולפקחי הרשויות המקומיות תהיה התמודדות חדשה הבוקר.

250/200 סייד בר + קובייה

העסקים מכריזים על סוג של מרד אזרחי גורף והם מתעתדים לפתוח את החנויות ומתן השירותים לציבור לפי תנאי התו הסגול. המהלך יוצא לדרך, במחאה נגד התנהלות הממשלה שהחליטה על הסגר הנוכחי והסבה לעסקים נזק כלכלי כבד ביותר. בדף הפייסבוק מדגישים ראשי הקבוצה: "אנחנו לא מכחישי קורונה ולא אנרכיסטים, אלא אזרחים שעתיד המדינה חשוב להם, למען פרנסת ילדינו".

גם מנכ"ל "מסעדנים חזקים ביחד" תומר מור, הודיע על תמיכת המסעדנים ובעלי בתי הקפה במחאת העסקים הקטנים. "אנו תומכים במאבק של 'לא יהיה בסגר' ובזכותם של בעלי עסקים להתפרנס. הסגר על העסקים מיותר, והיה אפשר לשמור על בריאות הציבור בלי לרסק את העסקים והמסעדות. אנחנו דורשים מהממשלה לפעול לפתיחה מיידית של כל המסעדות לטייק אוואי ולישיבה בחוץ, בשמירה קפדנית על בריאות הציבור", אמר.

חזרה בשלבים

בתוך כך, משרד הבריאות צפוי להציג ביום שלישי השבוע מול קבינט הקורונה תכנית יציאה שלבית מהסגר, ולפיה בשלב ראשון, תאפשר עבודה במקומות ובעסקים שאינם מקבלים קהל שבהם עד עשרה עובדים. כמו כן, מגבלות התנועה בין הערים תוסרנה, נתב"ג ייפתח, מוקדי ה'פיק-אפ' במסעדות יתחדשו (לאיסוף מזון עצמי) פארקים, גנים לאומיים וחופים ייפתחו בחזרה.

נציין, כי מתווה משרד הבריאות לא יחל בצעד הראשון שלו בכל מקרה, אם לא יתקיימו לפחות שלושה מתוך ארבעה תנאים אלה: 1. מספר החולים החדשים יעמוד על עד 2,000 בני אדם ביום, 2. מקדם ההדבקה יעמוד על 0.8, 3. שיעור הבדיקות החיוביות יעמוד על פחות מ-10%, 4. אחוז הגידול בחולים קשים לא יעבור את ה-3%.

רק בשלב השני ייפתחו הלימודים לתלמידי כיתות א'-ד', בתנאי שמספר החולים יירד מתחת ל-1,000 ביום. בשלב השלישי, שיתרחש כשמספר הנדבקים החדשים יירד ל-500 ביום ושיעור הבדיקות החיוביות יעמוד על פחות מ-5%, ייפתחו עסקים הכוללים קבלת קהל, המסחר ייפתח ולצד הצימרים ובתי הכנסת.

בשלב הרביעי אם מספר החולים החדשים יירד ללא יותר מ-250 ביום, בתי הקפה, חדרי הכושר והמסעדות ייפתחו, ובשלב החמישי ייפתחו בתי המלון והבריכות. זה יקרה כשמספר הנדבקים היומי לא יעלה על 250 והבדיקות החיוביות יעמדו על 2%. בשלב זה תחזור 'תכנית הרמזור' שתסמן ערים אדומות וכתומות וכדו'.

רק בשלב השישי יחזרו תלמידי כיתות ה'-י"ב ללימודים, וזאת בתנאי שמספר החולים יגיע לפחות מ-250 איש ביום ושיעור הבדיקות החיוביות עדיין יישמר על 2%.
בשלבים השביעי, השמיני והתשיעי, ישובו להתקיים, בהדרגה, אירועי תרבות ופנאי, כנסים, תערוכות, גני אירועים ואולמות, ולאחר מכן גם אירועי ספורט בנוכחות קהל, מועדונים ודומיהם. זאת בהישמר נתוני ההדבקה של השלב השישי.

ההערכות הן כי בין שלב לשלב יארכו כשבועיים של מעבר, ובמשרד ציינו כי בכל מקרה, בערים אדומות, מערכת החינוך תישאר סגורה, וההמלצה של המשרד היא להטיל סגר מלא על שכונות, אזורים או ערים שנחשבים למוקדי תחלואה גבוהים.

מי שמתנגד למתווה הזה הוא בנימין נתניהו, ראש הממשלה, שהבהיר כי "יש עוד דרך ארוכה ואין מקום לשאננות. כולנו חייבים לשמור על הנחיות הבריאות כדי שהמגמה תימשך. לא אכנע ללחצים פוליטיים משום צד, מתוך הממשלה או מחוצה לה". לדבריו הצטרף גם הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו.

מחר תתכנס ישיבה בראשות נתניהו, ובה ישתתפו שרי האוצר, הבריאות, האנרגיה ואנשי מקצוע נוספים, בניסיון להציג מתווה מוסכם ליציאה של המשק מהסגר ומציאת מענה כלכלי למצב הנוכחי.

התחבורה חוזרת

בהערכת מצב שקיימה שרת התחבורה, מירי רגב עם בכירי משרדה, הוחלט כי החל מהבוקר תחל התחבורה הציבורית לחזור לפעילות כמעט מלאה.

במהלך ימי הסגר עמד מספר הנוסעים הממוצע ביום על כ-700 אלף, בהשוואה לכ-300 אלף נוסעים בתקופת הסגר הראשון. המשרד צופה כי מספר הנוסעים יגדל אחרי החג. לאור נתונים אלה, וכדי למנוע צפיפות-יתר באוטובוסים, החליטה שרת התחבורה לתגבר את פעילות התחבורה הציבורית כבר בשבוע הבא.

לפי מתווה החזרה לשגרה, יפעלו מהיום (ראשון) ואילך רוב הקווים העירוניים עד לשעה 20:00 בערב. ביום שלישי תערך הערכת מצב נוספת לאור החלטות הממשלה הצפויות. השינויים שיגובשו בהמשך להערכת המצב יפורסמו לציבור בהמשך.

רוב הקווים הבינעירוניים יתוגברו ללוח זמנים מלא על פי אותו מתווה, אך לא יפעלו בסופי השבוע (שישי ומוצ"ש).

גם מתווה הקווים הבינעירוניים יבחן בהערכת המצב שתערך ביום שלישי ושינויים , אם יהיו, יפורסמו בהמשך.

קווים המשרתים מוסדות חינוך, אתרים דתיים ואזורי בילוי שאינם פעילים בימים אלה, יחזרו לפעילות לפי אישור החלטות הממשלה.

האוטובוסים ימשיכו לפעול בתפוסה מוגבלת של עד 50%, וכך גם מוניות השירות, הרכבת הקלה ורכבת ישראל. הנסיעה ברכבת ישראל תתאפשר רק באמצעות הזמנת שובר נסיעה מראש.

במשרד התחבורה מזכירים לציבור לשמור על כללי הזהירות למניעת תחלואה, להקפיד על עטיית מסיכה כל זמן השהות באוטובוס ובתחנה, ולשמור מרחק זה מזה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה