מתי רוכשים נדל"ן?

 שוק השקעות הנדל"ן צפוי להמשיך להיות חם גם ב-2024, עם עליות מחירים מתונות והמשך הביקוש הגבוה

פרויקט ניו ג'רזי של קבוצת LDB | צילום: יח"צ

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחירי הדירות בישראל עלו ב-10.2% ב-2023, המהווה את העלייה הגבוהה ביותר מאז 1975. מומחים מעריכים כי עליות המחירים צפויות להימשך גם ב-2024, אך בקצב מתון יותר.

העליות במחירי הדירות בישראל נובעות ממספר גורמים, ביניהם:

·        הצמיחה הכלכלית של לפני המלחמה:  לפני המלחמה ישראל היתה בתקופה של צמיחה כלכלית גבוהה, מה שהגביר את היכולת של אנשים לרכוש דירות.

·        עלייה בשכר הממוצע: העלייה בשכר הממוצע מאפשרת לאנשים יותר יכולת לרכוש דירה.

·        הגידול באוכלוסייה האוכלוסייה בישראל צומחת בקצב מהיר, מה שמגדיל את הביקוש לדירות.

·        הביקוש הגבוה מצד משקיעים זרים משקיעים זרים רבים רואים בישראל הזדמנות להשקעה בנכסים, מה שמגביר את הביקוש לדירות בפרט עכשיו, כשמשקיעים יהודים משקיעים כאן, חלקם גם חוזרים בהגירה חיובית לישראל, זאת בעקבות המלחמה.

 השלכות המלחמה על שוק הנדל"ן בישראל

המלחמה עם חמאס בעזה וחיזבאללה ובצפון, השפיעה ותשפיע גם על שוק הנדל"ן בישראל.

·        עלייה במחירי חומרי הגלם: המלחמה מזמנת הגבלות של חברות שילוח, אם זה מכיוון החות'ים, או חברות אחרות אנטי ישראליות, או כאלה שמתקשות לשנע סחורות בעקבות המלחמה. הדבר צפוי להוביל לעלייה במחירי חומרי הגלם, מה שעלול להוביל לעלייה במחירי הבנייה.

·        מחסור חמור בעובדים בתחום – עם תחילת המלחמה, 90 אלף פועלים עזתיים שהיו מועסקים בישראל בענפים השונים, ביניהם בנייה, לא הורשו להיכנס לישראל. הדבר, כמו כן הלחימה עצמה, הביאו להקפאת פרויקטים רבים בבנייה. הדבר יוכל לייקר עלויות בצורה ניכרת בטווח הרחוק, שכן הענף יצטרך למצוא פתרונות ואם יהיה מדובר בעובדים אחרים, ייתכן שעלויות ההעסקה יהיו גבוהות יותר וכמו כן יהיה קשר מאוד לגשר ולכסות על הפער שנוצר בשלושת החודשים של הקיפאון, כתוצאה מהמלחמה.

·        בטווח המיידי ראינו ירידות מחירים בנדל"ן, אם ברכישת דירות ובשכירויות במקומות מסוימים. מאידך, במקומות אליהם התפנו כל אותם מאות אלפי מפונים, היו מי שניצלו את המצב והביקוש והעלו מחירים. העלייה הזאת זמנית.

·        ירידה בביקוש לדירות באזורי הדרום, השפלה והצפוןהמלחמה צפויה להוביל לירידה בביקוש לדירות באזורי העימות, הדרום, השפלה והצפון, כתוצאה מהחשש מפני עימותים נוספים. עם זאת, הירידה בביקוש צפויה להיות מתונה, שכן האזורים הללו עדיין נחשבים ליעד אטרקטיבי להשקעה.

·        עלייה בביקוש לדירות באזורים המרכזייםהמלחמה צפויה להוביל לעלייה בביקוש לדירות באזורים המרכזיים, כתוצאה מהרצון של אנשים להתגורר באזורים בטוחים יותר. עם זאת, עלייה זו צפויה להיות מוגבלת, שכן מחירי הדירות באזורים המרכזיים כבר גבוהים מאוד.

הצעות להקלת המחסור בדירות

על מנת להקל על המחסור בדירות בישראל, מומלץ לנקוט במספר צעדים, כגון:

·        הגדלת היצע הדירותהממשלה יכולה לעודד את הבנייה של דירות חדשות, באמצעות הקלות רגולטוריות והקצאת קרקעות לבנייה.

·        הגדלת ההיצע של דירות להשכרההממשלה יכולה לעודד את הבנייה של דירות להשכרה ארוכת טווח, באמצעות מתן הטבות למשקיעים.

·        הגדלת הנגישות לדירותהממשלה יכולה לסייע לצעירים ולמשפחות לילדים לרכוש דירה, באמצעות מתן הלוואות וסיוע ממשלתי אחר.

 

אז איפה כדאי להשקיע בנדל"ן בישראל ב-2024?

ההמלצה שלי היא להשקיע בנכסים באזורים המרכזיים של ישראל, כגון הרצליה, תל אביב, ירושלים וחיפה. אזור המרכז, תמיד היה ותמיד יהיה האזור המבוקש ביותר בישראל, והוא צפוי להמשיך להיות כזה גם ב-2024 עם רמות מחיר גבוהות משאר המדינה", אומר למבז. "בנוסף, אנו רואים ביקוש גובר גם לאזורים אחרים, כגון הרצליה והדרום"

עוד מומלץ להשקיע בנכסים שונים בחו"ל: בארה"ב יש הזדמנויות מעולות להשקעה. מתחמי MULTYFAMILY הם סוג ההשקעה הנפוץ ביותר בארה"ב, הבטוח ביותר בגלל היציבות של שוק השכירות במיוחד בשנים האחרונות והעמידות שלו בכל תקופה על פני 30 השנים האחרונות, והרווחי ביותר. מדובר בעסקאות גדולות שמשקיעים פרטיים מתקשים מאוד לבצע לבד. אבל תחת המסגרת של השקעה קבוצתית – גם משקיעים עם הון עצמי יחסית נמוך, יכולים לקבל כרטיס כניסה לעסקאות גדולות עם רווחים גדולים ושם שווה לשים את הכסף שלכם.

הכותב הינו בעלי קבוצת LDB נדל"ן

כתיבת תגובה