מתכונת שבת: אלו מחלקות ואיזה בית חולים לא בשביתה היום?

ההסתדרות הרפואית משביתה היום את בתי החולים בישראל שיעבדו במתכונת שבת בלבד | המגעים שניסה משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, לרקום עם ההסתדרות הרפואית לא עלו יפה | הסיבה לשביתה: אירועי האלימות הגוברים בבתי החולים | ובבית החולים הגדול בישראל ימשיכו היום בעבודה כרגיל

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

העובדה שאין שר בריאות לא משמעותית כנראה עבור מערכת הבריאות, שדורשת את שלה בלי להתחשב בבג"צ או בלו"ז הפוליטי. אך כשלמנכ"ל משרד הבריאות סמכויות כמעט מלאות – וגם שכר נאה של כ-60 אלף שקלים בחודש – לא נראה שיהיה קשה לצלוח את המשבר הזה. היחידים שייצאו ניזוקים ממנו הם האזרחים הזקוקים לבדיקות וטיפולים (רגילים, שאינם נחשבים טיפולי חירום דחופים. האחרונים לא נדחו), אך 24 שעות הן לא נזק מצטבר שאי אפשר לתקן במהירות.

לפי הודעת ההסתדרות הרפואית, הרי שבתי החולים יעבדו היום (שני) במתכונת מצומצמת כחלק משביתה עליה הכריזה ההסתדרות הרפואית בשבוע שעבר, בשל אירועי האלימות נגד צוותי רפואה. השביתה החלקית תסתיים מחר (ג) בשעה 7.00 בבוקר.

בתי החולים פועלים היום במתכונת שבת וחג, (טיפולי חירום בלבד) ויינתנו שירותי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים.

ועדת חריגים מקומית הקומה בכל בי"ח, לצד ועדת חריגים עליונה אשר משמשת ערכאת ערר על הוועדה המקומית וכגוף מייעץ במקרים בהם הוועדה המקומית לא תגיע להחלטה.

נציין כי למרות זאת, מסיבות שונות, בית החולים 'שיבא' בתל השומר יעבוד היום כרגיל.

זאת, לאחר שהמגעים של מנכ"ל משרד הבריאות העלו חרס מול ההסתדרות הרפואית.

במכתב של מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, לעובדי מערכת הבריאות נכתב "ב-12.2.2023 ייפתח במסגרת מוקד 'קול הבריאות' של משרד הבריאות (5400*) 'קו חם' לדיווח על אירועי אלימות כנגד צוות רפואי. פירוט והסבר אודות השירות יפורסם באתר משרד הבריאות".

בנוסף, כתב בר סימן טוב, "ב-5.2.2023 ייחל לפעול 'דסק' לניהול תלונות על אלימות במטה משרד הבריאות שמטרתו, ריכוז אירועי האלימות במערכת הבריאות, מעקב פרטני אודות התלונות, כתבי האישום והתהליכים המשפטיים הנלווים לכך. הנחיות מפורטות בנושא יישלחו לגורמי המקצוע בארגונים, בימים הקרובים.

"נבנתה ותוקצבה הקמת תכנית במהלך החציון הראשון של שנת 2023 לבניית מערך למתן כלים למניעת אלימות והתמודדות עם מקרים אלו".

לסיכום, כתב מנכ"ל משרד הבריאות, כי "הנהלת משרד הבריאות ניצבת לצדכם בהתמודדות עם תופעה פסולה זו ואנו תקווה כי השיח הציבורי הער והצעדים שהובאו כאן לפניכם בשיתוף נחישות ורצון טוב של כלל הגופים ובכללם מערכות המשפט, יביאו לתפנית משמעותית ומהירה".

כתיבת תגובה