מתמוסס: חוק מס דירה שלישית מאבד גובה

מעיון בתכנית התקציבית שהוצגה היום לממשלה לפי חוק הנומרטור הקובע כי הממשלה לא רשאית לקבל החלטות ללא מקור תקציבי, או להפחית מסים בלי מקור חלופי להכנסות, מתברר שאוצר לא 'בונה' יותר מידי על החוק הזה.

מס על רכישת דירה | אילוסטרציה shutterstock

למרות כל הדיבורים, משרד האוצר לא מאמין במס דירה שלישית: בשנת 2017 כבר מנוי וגמור עם פקידי האוצר כי אין מה להתבסס על המס הזה שהיה אמור להכניס לפי התוכנית 800 מיליון שקל לקופת המדינה, אבל גם בשנת התקציב 2018 הצפי מהכנסות ממס זה עומד על 400 אלף שקלים במקום 800 אלף בסכום המקורי של האוצר.

הפרטים הללו נחשפים מעיון בתוכנית התקציבית שהוצגה היום (א) לממשלה לפי חוק הנומרטור הקובע כי הממשלה לא רשאית לקבל החלטות ללא מקור תקציבי או להפחית מסים בלי מקור חלופי להכנסות.

250/200 סייד בר + קובייה

אין זה סוד שיו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני מתנגד לחוק במתכנתו הנוכחי, וגם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן גורר רגליים בכל מה שנוגע לחווק זה.

למעשה אף שרשמית אומרים באוצר כי הצעת החוק ממתינה על שולחנה של ועדת הכספים, לפי הפרסום ב"כלכליסט" האוצר טרם הגיש לוועדה הצעה מעודכנת. ובנוסף לכך גפני הודיע כי אינו מעוניין להעלות את הצעת חוק מס דירה שלישית לדיון חוזר כפי שהתיר בג"ץ, מאחר שכחלון לא תיאם איתו את הבקשה לדיון נוסף בה.

גפני התנגד מהרגע הראשון למס דירה שלישית, אלא שלא היו לו הרבה ברירות במסגרת המחויבות הקואליציונית והוא העביר את החוק באישון ליל מה שגרר אחריו את העתירה לבג"צ שפסל את החוק. לפי מה שנראה כרגע, גפני לא עומד להעביר את החוק ובוודאי לא לפי כל הגחמות של כחלון.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה