ניצולי השואה הרוויחו, המיליונים זרמו

באופן מפתיע, הרביזיה שביקש ח”כ אחמד טיבי התקבלה • כספים למערכת החינוך של ש”ס בשל ההסכם הקואליציוני, שכר מורי היסודי, משרד החקלאות, יישובים קולטי גוש קטיף, ואפילו הרכבת הקלה בגוש דן תוקצבה • כל הפרטים מהדיון בוועדה

ח"כ משה גפני בוועדת הכספים, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בשורה לסבא וסבתא ניצולי השואה. ועדת הכספים אישרה את עדכון שיעורי הקצבאות לבעלי נכות הנובעת מפשעי הנאצים וכתוצאה מהמלחמה בנאצים, בעלות שנתית כוללת של 69 מיליון שקל וזאת ברצף של ישיבות שכללו העברות תקציביות בסך כולל של כ-2.53 מיליארד שקל.

על פי חוק נכי המלחמה בנאצים וחוק נכי רדיפות הנאצים, רשאי שר האוצר באישור ועדת הכספים להעלות בצו את שיעור השכר הקובע ואת שיעורי התגמולים השונים עפ”י החוקים הללו, וכן את התגמולים לעניין הטיפולים הרפואיים עבורם. יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני שקידם את האישור אמר, “ביקשנו שעדכון הקצבאות יהיה צמוד למדד הגבוה – המדד הקהילתי, בקשתנו התקבלה. העדכון יהיה צמוד למדד גבוה. היום אנו מאשרים עדכון לקצבאות לפי המודל הזה, נמשיך ונפעל למען הניצולים והלוחמים, כל מה שנעשה לא יהיה מספיק מול מה שהם הקריבו”.

Box

מרדכי הראלי, יו”ר ארגון עובדי הכפייה תחת שלטון הנאציים ביקש בסיום להודות לכולם על העדכון: “אני מבקש להודות ליו”ר הוועדה ולוועדה על פועלם המשמעותי. אנחנו מדברים על פיצויים לנכי המלחמה בנאצים, האם אתם מודעים לעובדה שהצעיר בניהם בן 90 פלוס”. היא ביקש מהנוכחים לקחת בחשבון שהמאבק של ניצולי השואה שעברו את הגיהינום, “לא תם. נמשיך בעזרתו של גפני וועדת הכספים, כי יש דרך ארוכה. כל מה שנעשה, בוצע בשיטת טלאי על גבי טלאי”.

נציין כי בין רשימת ההעברות התקציביות שאושרו במסגרת תקציב 2019 מצאנו, כ-51 מיליון שקל שעברו מהאוצר למשרד החינוך עבור תשלומי שכר למורים בבתי הספר היסודיים; אושר תגבור תקצוב פעילויות לזהירות בדרכים בבתי הספר, בסכום של 25 מיליון שקל, וזאת במסגרת הסכם פוליטי עם מפלגת ש”ס; אושרו כ-34 מיליון שקל לתקצוב מענקים למעסיקים בקריית הסייבר בבאר שבע וכן מצאו תקצוב להחלטת ממשלה בנושא הסעות תלמידים. 

עוד אושר אתמול בוועדה הכספים: כ-29 מיליון שקל מהאוצר לוועדת הבחירות המרכזית – התקציב הינו במסגרת תקציב הוועדה בבחירות לכנסת ה-22, ומיועד עבור השלמת התקצוב לוועדה, במסגרת ההחלטה בחודש יולי, להגדיל את תקציב הוועדה במסגרת בחירות אלה.

כ-45 מיליון שקל נוספו לתקציב משרד החקלאות. הכספים נועדו בין עבור סיוע לרשויות שקלטו מפוני גוש קטיף. כ-126 מיליון שקל מהאוצר הועברו לסעיף הוצאות חירום אזרחיות – התקציב נועד למימון להמשך מימון התכנית למיגון וחיזוק מבני ציבור ומיגון נוסף, במסגרת התוכנית להכנת העורף למצבי חירום.

Inner

גם הרכבת הקלה – הקו האדום, הקו הירוק והקו הסגול בגוש דן, קיבלו אתמול סכומים נוספים. 50 מיליון שקל אושר למימון פיתוח פרויקט מנהרת תשתית עבור נמל המפרץ החדש. וכן הרשאה חשובה בסך מיליארד שקל לצורך מימון תקצוב הארכת הסכמים בין המדינה למפעילי תחבורה ציבורית.  

באופן נדיר, הרביזיה שהוגשה על ידי ח”כ אחמד טיבי בגין בקשה להעברה של כ-70 מיליון שקלים מעודפי משרד האוצר התקבלה. מדובר בעודף שנוצר בגין התחייבויות חוצות שנת תקציב, בין ההתחייבויות: הוצאות תפעוליות, חברות ייעוץ לצורך עדכון שיטת התגמול והתמרוץ בגופי הממשלה השונים, התחייבויות לרכישת כלי רכב עבור כלל משרדי הממשלה, שדרוג אמצעים טכנולוגים לבידוק ופיקוח בטחוני במעברי הגבול. בעקבות קבלת הרביזיה יצטרך משרד האוצר להגיש בקשה זו מחדש.

Inner

כתיבת תגובה