נסללה הדרך לשווקים דיגיטליים בישראל?

ענת גואטה, יו”ר רשות ני”ע: “שהמשקיעים המוסדיים יתנהלו באחריות ובזהירות, כאילו מדובר ברכושם הפרטי ובהשקעות שלהם” • על פרישת הבכירים מעולם הבנקאות אמרה: “לרגולציה יש מחיר ותוצאה לעיתים טובה, ולעיתים פחות טובה”

מסחר בשוק ההון | צילום אילוסטרציה: shutterstock

ענת גואטה יו”ר רשות ניירות ערך הודיעה כי הקימה וועדה לבחינת “הארכיטקטורה הרגולטורית הנדרשת לקידומם ולמיסודם של שווקים דיגיטאליים בישראל”.

לדבריה שנאמרו בשבוע שעבר בוועידת שוק ההון של ‘כלכליסט’, “המשמעות של שווקים דיגיטאליים היא טרנספורמציה טכנולוגית של התהליכים המסורתיים כיום לגיוס, להנפקה ולמסחר בשוק ההון. אחד הביטויים שאנו רואים בתהליך מיסודם של שווקים דיגיטאליים במדינות מובילות, כדוגמת גרמניה ושוויץ, הוא תהליכים להקמת בורסה דיגיטאלית, שמבוצעים, על ידי הבורסה הראשית באותה מדינה, במקביל לפעילות המסורתית שלהן, בורסות אלה נערכות לפתח מענה נוסף לאתגרי העתיד שמציב שוק ההון. מסקנות הוועדה יהוו עבורנו כלי למימוש היעדים שהגדרנו, מתוך ההבנה כי לשם יש לצעוד. עדיף מוקדם מאשר מאוחר”. 

250/200 סייד בר + קובייה

גואטה שדיברה על (ואל) המשקיעים המוסדיים אמרה, “שהמשקיעים המוסדיים יתנהלו באחריות ובזהירות, כאילו מדובר ברכושם הפרטי ובהשקעות שלהם”. עוד הוסיפה כי “אופן התנהלות המשקיעים מוסדיים מול החברות בהן הם משקיעים הוא נושא בעל חשיבות ציבורית מכרעת”. 

גואטה הבהירה כי ההשקעות של הגופים המוסדיים מחייבות “ערנות, ולקיחת אחריות על ידי המשקיעים המוסדיים לעתיד הכספים שכל אזרחי ישראל הפקידו בידיהם, ושהם מנהלים עבורנו כנאמנים.

“בשנים האחרונות כוחם של הגופים המוסדיים ממשיך להתחזק וגם בעתיד הנראה לעין, מגמה זו צפויה להימשך וכוחם צפוי להתחזק אף יותר. גם מבנה השוק המוסדי בישראל ריכוזי מאד וימשיך להיות כזה גם בעתיד. הכוח הזה של המוסדיים בישראל מייצר מאזן כוחות חדש מערכת הפיננסים בישראל אך לצד הכוח, מונחת אחריות כבדה מאוד. המוסדיים כבר מחליפים אט אט את ההגמוניה במספר מוקדי כח במשק הישראלי. החל מלקיחת התפקיד המסורתי של הבנקים בתחום האשראי העסקי. עבור בהשפעתם הצפויה על שוק האשראי הצרכני, לצד פעילות תוססת של חברות פינטק חדשות שנכנסות לשוק אט אט, וכלה בהיותם שחקן מפתח כבעלי מניות בשוק ההון, מגמה שתימשך ביתר שאת. כך שככל שחברות יהפכו לחברות ללא בעל שליטה, חלקים ניכרים שלהן יעברו לידי משקיעים מוסדיים.

“אני מאמינה שאחריותי כרגולטור, לצד שותפינו לדרך דוגמת רשות שוק ההון, היא להבטיח שהמוסדיים יפעילו את הכוח שלהם באופן מאוזן, הוגן, פעיל ומעורב, כמקובל בשוקי ההון המפותחים בעולם”. 

 

Inner article

 

בשולי דבריה עסקה גואטה בעזיבת בכירים את המערכת הפיננסית כדוגמת הודעת הפרישה של מנכ”לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינוח שמצטרפת לשתי הודעות פרישה נוספות מהחצי שנה האחרונה – זו של אריק פינטו מנכ”ל בנק הפועלים ושל לילך אשר טופילסקי מנכ”לית בנק דיסקונט: “דיברתי היום על אימוץ וולנטרי של קוד התנהגות בקרב הגופים המוסדיים, לכל מהלך רגולטורי שאנו מובילים יש עלות ותועלת. לרגולציה יש מחיר ותוצאה לעיתים טובה, ולעיתים פחות טובה. 

“ההודעות האחרונות של בכירי המערכת הפיננסית הן רק חלק מהמחירים שישלם הציבור בגין רגולציה חריגה, שייחודית רק לישראל והיא הגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי. ברגולציה לא מספיקות כוונות טובות, אלא חייבים לחשוב על כל ההשלכות. רגולציה חכמה צריכה לצפות מראש את התוצאות. אני בטוחה שאף אחד לא קיווה או ציפה שהתוצאה תהיה שמנהלים מצוינים יבחרו לעזוב את גשר הפיקוד של מנהלי המערכת הפיננסית. אבל זאת הייתה התוצאה”.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה