נפתח הייבוא המקביל הכשר: כך יופחת יוקר המחיה

הרבנות הראשית מוזילה את יוקר המחיה ופותחת את השערים לייבוא מקביל – הפעם באופן סופי וגורף, באישור מועצת הרבנות הראשית ושורת נהלים חדשים שגובשו • עם החלת הפתרון לייבוא המקביל הכשר, מוצרי קוקה קולה, וויסקי ומוצרים רבים בדרך לישראל ויוזלו בעשרות אחוזים

הרבנות הראשית. אילוסטרציה| צילום: פלאש 90

בשורה כפולה ליבואני המזון – מועצת הרבנות הראשית אישרה את הצעתו של הראשון לציון ונשיא מועצת הרבנות הראשית הרב יצחק יוסף, לפיה יאושר יבוא מקביל של מוצרי מזון לארץ, ללא צורך באישור כשרות מיוחד. בנוסף: מערכת טכנולוגית חדשה שהושקה ביום ראשון השבוע ברבנות הראשית תסייע להגיש בקשות ליבוא בצורה קלה ומהירה. המערכת תחסוך התעסקות בירוקרטית ארוכה ומסובכת, תאפשר מענה מקצועי ומהיר ליבואנים, ותוזיל את העלות לצרכן.

בכך מיישמים ברבנות הראשית את ‘רפורמת הקורנפלקס’ לאחר קשיים מערכתיים רבים, כשכאמור, במועצת הרבנות הראשית החליטו לאמץ את הצעתו של הראשון לציון ונשיא מועצת הרבנות הראשית הרב יצחק יוסף, שתגרום להוזלה משמעותית של מוצרי המזון בארץ. הנוהל החדש יקל משמעותית על קבלת אישור כשרות על מוצרים מחו”ל.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מדובר בבשורה של ממש שתקל על היבוא המקביל של מוצרים רבים ממותגים גדולים כדוגמת קוקה קולה וויסקי ומוצרי יסוד רבים, וכן תוביל להוזלה משמעותית של יוקר המחיה – כאשר  מדובר במוצרים הידועים ככשרים ומאושרים על ידי גופי הכשרות בעולם.

הבשורה המשמעותית היא דרמטית בעיקר לאור העובדה כי בהתאם לחוק הונאה בכשרות, לא ניתן להציג מזון המגיע מחו”ל ככשר ללא אישור הרבנות הראשית, ולכן על פי הנוהל הקיים מוצרי מזון המיוצרים בחו”ל, קיבלו אישורי כשרות מהרבנות הראשית רק אם רב או גוף כשרות בחוץ לארץ המוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל נתן את חותמת הכשרות שלו, אותו הגוף היה זה שמפקח על הכשרות במפעל בחו”ל, לאחר קבלת תעודת הכשרות מגיש היבואן בקשה לרבנות הראשית לקבלת אישור לשיווק המוצר ככשר.

מכתב הנוהל החדש שיצא השבוע | באדיבות המצלם

הנוהל קובע למעשה כי לא תהיה בלעדיות רק לגוף כשרות אחד כך שרבנים גדולים ומוכרים מכל רחבי העולם יוכלו לתת כשרות לאותו מוצר ולהכניס אותו לארץ ולהוריד את יוקר המחיה בעשרות אחוזים. כך גם, רבנים גדולים ומוכרים שהיו מקופחים עד כה ולא זכו להכרה בגלל תקנות ישנות שנתנו בלעדיות לבד”צים שלא היו בהכרח מהודרים, יוכלו להביא את מוצריהם ארצה.

לעיתים רבות מדובר על מוצרים אשר ידועים ומוחזקים ככשרים בכל העולם כדוגמת קוקה קולה, ויסקי, שוקולד, עוגיות אוראו, ומגוון רחב של מוצרי יסוד דוגמת סוכר, קפה ופסטה, וכן מוצרים ממותגים ידועים ומוכרים.

870/135 ליינר ארטקל

הנוהל החדש נותן מענה לבעיות כשרותיות, לוגיסטיות ובירוקרטיות רבות שנוצרו בעקבות “רפורמת הקורנפלקס” שנכנסה לתוקף בשנת 2016. בשלביה הראשונים של הרפורמה לא ניתנה התייחסות לכל נושאי הכשרות עד שבמאי 2018 פרסמה הרבנות הראשית נוהל ייבוא מקביל, ולאחר כניסתו לתוקף של נוהל היבוא המקביל של הרבנות הוגשו מספר מועט של בקשות עקב הקשיים שהערימו היבואנים הרשמיים בחסותם של גופי הכשרות.

הנוהל החדש יסיר את מרבית המגבלות והחסמים הביורוקרטיים שהערימו היבואנים הרשמיים וגופי הכשרות על יבוא מוצרי מזון יבש ובכך יגדיל את התחרות על המוצרים ויוביל ולהורדת המחירים לצרכן.

יבוא במעקב אונליין

הבשורה הזו מצטרפת לבשורה אחרת בתחום הייבוא של מוצרי מזון: השבוע (א’) הושקה מערכת “מגד שמים” של הרבנות הראשית שפותחה במהלך השנה האחרונה במטרה להקל באופן דרמטי על אופן בקשת אישורי כשרות ליבוא מזון. מערכת ‘מגד שמים’ הינה מערכת ידידותית ונוחה ליבואנים להגשת בקשות באופן מקוון, ומשמשת ככלי אפקטיבי ומשופר לניהול בקשות היבוא תוך מתן מענה מקצועי ומהיר ליבואן במסגרת זמן מוגדר. למעשה, המערכת תקל בצורה משמעותית על יבואני המזון המגישים את בקשות היבוא, ותחסוך התעסקות בירוקרטית ארוכה ומסובכת.

היתרון המרכזי של המערכת בא לידי ביטוי בניהול הליך הגשת הבקשות באופן מלא באמצעות טפסים מקוונים, דבר אשר יחסוך זמן רב ליבואנים וגם יקל רבות על תפעול המערכת ומעקב. כמו כן, המערכת תאפשר אגירת נתונים אודות היבואן והמוצר המיובא בעת הרישום ראשוני, דבר שיסייע רבות בהגשת הבקשות והנפקת תעודת אישורי הכשרות באופן מהיר ויעיל ביותר. כך שבפועל, יכולה מחלקת היבוא ברבנות הראשית לעקוב בכל זמן נתון אחר סטטוס הבקשה, וכן לערוך ניטור ובקרה רציפה אחר כלל הבקשות וניהול מחזור החיים של כל פניה.

במהלך החודשים האחרונים ביצעה הרבנות הראשית לישראל פיילוט למערכת, כאשר מספר יבואנים לקחו חלק בהרצת המערכת. כך קיבלה הרבנות הראשית באופן ישיר ובלתי אמצעי משובים והערות על הליך הגשת הבקשות מפי היבואנים, ערכה תיקונים ושיפורים למערכת תוך כדי תנועה ולפני העלייה לאוויר, עד לתוצר איכותי ומוגמר. את המערכת בנתה הרבנות הראשית לישראל תוך קיום קשר ישיר עם איגוד לשכות המסחר. היבואנים שיבחו את מערכת ‘מגד שמים’ והביעו את תודתם על הפעולה הברוכה של הרבנות הראשית לישראל שעוזרת רבות ליבואנים.

מטעמו של מנכ”ל הרבנות הראשית הרב משה דגן נמסר כי “הרבנות הראשית לישראל רואה ביבוא המזון הכשר מרכיב משמעותי וחשוב במשק הישראלי ועושה ככל הניתן להקל על היבואנים הרשמיים והמקבילים, תוך כדי עמידה איתנה לספק כשרות איכותית ואמינה לאזרחי ישראל”.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "נפתח הייבוא המקביל הכשר: כך יופחת יוקר המחיה"

  1. אח, אח, אח, ממציא החזירות הישראלית בפטנט הבלעדיות מר מוזי וורטהיים מתהפך בקברו וצווח מה עוללתים לי, את כל מעשה ידי להתפאר הורדתם לטמיון.

כתיבת תגובה