סגן השר קארה: "הרגולציה בישראל הורגת את האזרחים"

חוק הרגולציה הגיע אתמול לדיון בוועדת חוקה חוק ומשפט, במהלך הדיון אמר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, כי רוב הרגולציה הקשה עוברת במשרדים אפילו ללא אישור שרים. זה יכול להיות מייל של פקיד שעונה בתשובה | סגן השר אביר קארה הציע שם לרפורמה – ISR (Israel Smart Regulation) והוסיף "הרגולציה צריכה להגן על האזרחים, רק שלצערי הרגולציה בישראל הורגת את האזרחים” | הפער בין ישראל לממוצע ה-OECD הוא שבעים וחמש מיליארד על פני עשור

ח"כ גלעד קריב | צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

בוועדת החוקה התקיים אתמול דיון ראשון בחוק הרגולציה, מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2021 ו-2022), הצעת החוק נועדה להסדיר את התהליך הפנים-ממשלתי הנוגע לתהליכי גיבוש וקביעת רגולציה. כאשר בהצעת החוק מוצע להקים רשות בקרה מרכזית לרגולציה שתהווה גורם מקצועי ממשלתי בתחום, תייעץ לרגולטורים ביחס לתהליכי הבחינה של רגולציה חדשה, תמליץ ביחס לטיוב רגולציה קיימת, תקדם תהליכי תכנון ותיאום בין רגולטורים, תסייע בהכשרה ובפיתוח מיומנויות בתחום הרגולציה, ותייעץ לממשלה בענייני מדיניות רגולציה.

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב הצהיר עם תחילת הדיון: "מבין הפרקים של חוק ההסדרים שהוועדה דנה בהם, זהו הפרק המשמעותי והארוך ביותר. נקדיש לו את פרק הזמן הנדרש להכנתו לקריאות שנייה ושלישית באופן מיטבי. הסוגיה חשובה כשלעצמה. חלק גדול בין יחסי רשויות השלטון לאזרחים מוסדרת באמצעות רגולציה, אסדרה של משרדי הממשלה השונים ורשויות השלטון השונות וכולנו קואליציה ואופוזיציה מכירים באחריות שלנו להבטיח שהרגולציה משיגה את מטרותיה ומעניקה תמיכה לאינטרסים ויעדים המעוגנים בחקיקה ובמדיניות הממשלה".

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אסף וסרצוג אמר בדיון: "אחד החסמים המשמעותיים שמונעים צמיחה של המשק ודרך אגב פוגעים בשוויון הוא עולם הרגולציה שאינו מספיק מוסדר. החששות מובנים, שמענו הרבה טענות ויש הרבה דיסאינפורמציה, רבות מהן אינן עולות בקנה אחד עם מה שכתוב בחקיקה אך אנחנו מבינים שזה מגיע מחשש לפגיעה ברגולטורים. המטרה היא לטייב את הרגולציה".

בשלב זה הוא עבר להציג נתונים ממדינות העולם ואמר: "התמונה משקפת כל מיני היבטים ברגולציה. אחת הבעיות ברפורמות ברגולציה שכולם מבינים את הבעיה ונורא קשה למצוא ולגעת בפתרון. קודם כל יש לנו פגיעה באמון הציבור. לבעל עסק מאוד קשה לשמור על החוק בישראל. הרבה פעמים יש הוראות הסותרות אחת את השנייה. יש איכות נמוכה של תהליכי הממשלה, ואז גם הגנת הסביבה ובריאות הציבור יכולים להיפגע. לא צריך להסתכל על הרגולציה רק מהמקום הכלכלי שלה. זה נכון שאנחנו כאוצר רואים את ההיבט הכלכלי ואנחנו לא מסתירים את זה. אבל ודאי שיש פה נדבכים סופר משמעותיים.

הפער בין ישראל לממוצע ה-OECD הוא שבעים וחמש מיליארד על פני עשור, וזה מה שאנחנו יכולים להרוויח כמשק אם נצמצם את הפער בין מדינות ה-OECD. גם התועלות בהיבטים כלכליים שזה הוודאות, הפיריון והתחרות אבל גם תועלות במובן האזרחי הציבורי שזה גם שיפור ההגנה של האינטרסים של הציבור. יותר שקיפות , יכולת של עסקים לעמוד בחוק וגם חיזוק הבקרה של הציבור וארגוני החברה האזרחית. גם הכנסת יכולה יותר להתערב כי זה תהליך ציבורי".

עוד אמר כי "תוחלת חיים מושפעת מהרבה דברים והכל שאלה של איזון. היום אין דיון באיזון הזה כי הRIA חלקי ואין מי שבודק שנעשה כמו שצריך. רוב הרגולציה הקשה עוברת בכל מיני משרדים אפילו ללא אישור שרים. זה יכול להיות מייל של פקיד שעונה בתשובה. היומיום מורכב מאינסוף רגולציות קטנות לא אחידות".

המשנה ליועמ"ש עו"ד מאיר לוין הוסיף ואמר: "נטענו טענות לשליפה מהמותן. אני מלווה הרבה מהרפורמות הכלכליות שעוברות בכנסת, ויכול להעיד שנעשה תהליך מקצועי ויסודי וממושך. צוות רגולציה של שלושת המשרדים קיים עשרות ישיבות, פורסם קול קורא והופתעתי. הרגולציה נתפסת כנושא משמים אך קיבלנו למעלה מ-60 ניירות עמדה, 400 עסקים השיבו, הצוות ירד לשטח וסייר בעסקים קטנים בעיקר, אירגן שולחנות עגולים עם מאות נציגים מהציבור והממשלה וביולי פרסם את הכשלים שזוהו במערכת הרגולטורית, בהמלצות לפעולה והן תורגמו לאחר שיח ממשלתי לחוק שלפניכם. זה יוכל לשפר דרמטית את הרגולציה בישראל".

סגן השר במשרד רה"מ הכלכלה, אביר קארה אמר בדיון: "אני רוצה להציע שם לרפורמה – ISR Israel Smart Regulation שתייצר רגולציה חכמה ואפקטיבית. הרגולציה צריכה להגן על האזרחים רק שלצערי הרגולציה בישראל הורגת את האזרחים שתקועים שעות אדירות בחדרי מיון, שנלחמת ימים שלמים במערכת הפרטית במקום לעבוד יחד. יש עכשיו עשרות מכונות CT שאפשר להתקין ולהקטין את עלות הבדיקה ל-150$. האזרחים הישראלים תקועים בפקק גם בדרך לעבודה ובדרך להוציא רישיון עסק. עסקים בישראל מבזבזים ימים שלמים על רישוי. לווטרינר בישראל אסור לעשות פרסום שיש בו קרמיט או מיקי מאוס כי זו הטעיה שכאילו טיפל בדמויות הללו. אסור למהפנט בישראל לעסוק במקצוע שלו. זו המדינה היחידה בעולם. בעל ואישה שמייצרים שוקולד נדרשים להתקין מקלחת לגברים ולנשים שלעולם לא ישתמשו בה. הגיע הזמן שכולנו נבין שהבעיות שהצגתי אינן רק של השולמנים אלא של כל אחד שיושב כאן ויש בידינו להביא את הפתרון. אחת ההתחייבויות שלנו היא להביא את ישראל למקומות הראשונים בעולם בקלות עשיית עסקים. זה יוריד את יוקר המחיה והדיור".

נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר אחרון הדוברים בדיון אמר: "זה החוק החשוב בחוק ההסדרים הזה. חוק חוצה מפלגות, ואם יש פה קואליציית שינוי זו אחת הדוגמאות הראשונות לכך. חברי הכנסת התבלבלו. זה החוק הכי חברתי והיה פה שת"פ מלא בין העסקים למשרד האוצר. כיום או שעסקים מתייאשים ונסגרים או שהם מוכרים עצמם בזול לעסקים גדולים יותר ואז במקום ליצור כלכלה תחרותית רק הגדולים שורדים. 30% מהמפעלים הישראליים יש להם קו יצור בחו"ל ולא מוכנים להחזיר לארץ כי כדאי שם גם בגרמניה, פורטוגל וספרד ולא רק בבנגלדש. מה יקרה אז בפריפריה? מאיפה תבוא התעסוקה? בבריאות אני מכיר הרבה יותר רגולציה קיימת שהורגת. רשות הרגולציה הזו היא לא אויב אלא בדיוק מה שצריך. אם לא תתמכו בה אתם מכשילים את עתיד מדינת ישראל".

כתיבת תגובה