סופית: חזר לכם שיק – לא תוגבלו

בשורה – הפעם סופית, לאחר שתקנות החירום לא אושרו בתוך 48 שעות כצפוי • אתמול הממשלה אישרה תקנות לשעת חירום הקובעות, בין היתר – כי לא יוגבלו חשבונות פרטיים ועיסקיים שחזרו להם שיקים בתקופת משבר הקורונה • צעד נוסף שנועד להקל על הציבור בתקופת החירום, במטרה להפחית את הפגיעה בלקוחות ובמשק ולאפשר את המשך ההתנהלות הכלכלית

אמיר ירון נגיד בנק ישראל | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

הממשלה אישרה אתמול בערב תקנות לשעת חירום המורות לבנקים בישראל שלא להגביל חשבונות פרטיים או חשבונות עסקיים בהם קיים קשיים בתזרים המזומנים, עקב משבר הקורונה. זאת לאחר פניית חבר הכנסת אורי מקלב לשר המשפטים אמיר אוחנה בסוף השבוע.

חוק שיקים ללא כיסוי קובע שחשבון בנק יוגבל אם בתקופה של שנה חזרו 10 שיקים או יותר, כיוון שלא היה להם כיסוי מספיק בחשבון. להגבלת חשבון בנק משמעות מרחיקת לכת. כך למשל, בעל החשבון לא יכול להוציא שיקים נוספים. בנוסף, הגבלת החשבון משבשת את חייו של בעל החשבון ופוגעת במוניטין שלו.

החוק מכיר בכך שישנם מצבי חירום שבהם המפקח על הבנקים יכול להשהות הגבלה של חשבון בנק. מצבי החירום שנקבעו בחוק מתייחסים כולם למצב חירום ביטחוני, כגון קריאה לשירות מילואים.

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, חלה עלייה משמעותית במספר השיקים שחזרו, ובמספר החשבונות שהוגבלו. לקוחות רבים שלא צפו את המשבר, וביניהם עצמאים בעלי משפחות ועסקים קטנים, עלולים למצוא את חשבונותיהם מוגבלים, באופן שיקשה על המשך התנהלותם.

תקנות שעת חירום שאושרו היום קובעות, כי לאחר שהקורונה הוכרזה כמחלה מדבקת מסוכנת, המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, תוכל לעשות שימוש בסמכותה ולהשעות הגבלה של חשבון. המפקחת תהיה רשאית למנוע הגבלה גם ביחס לשיקים שחזרו כבר.

התקנות יאפשרו את המשך השימוש בשיקים, שהם אמצעי תשלום חיוני, ובכך יתאפשר המשך המסחר. לצד אלו, אי-הגבלת החשבון, לאור התפשטות הנגיף, תאפשר לאותם לקוחות להמשיך לנהל את עסקיהם ולהשתקם, עם מיגור המגיפה, בצורה פשוטה יותר.

התקנות לשעת חירום בעניין שיקים ללא כיסוי הותקנו ביוזמת עוה"ד רני נויבואר וליאת שטרק מהמחלקה למשפט אזרחי בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ועו"ד חן פליישר ומר גדעון מאור שביט מבנק ישראל.

חבר הכנסת אורי מקלב בירך את שר המשפטים על ההחלטה ואמר: "התברר כמה חשוב דבר זה בתקופה הזו להתנהלות הפיננסית למשפחות בארץ, חשבון מוגבל זה אחד הדברים הפוגעניים והדרקוניים ביותר – כי הדבר מגביל ויכול לקרות לכל משק בית ללא כוונת זדון. דבר זה היה יכול לגרום להרבה בעיות כלכליות קשות בעתיד. ההחלטה  שהתקבלה, היא הקלה גדולה גם כלכלית וגם תוסיף לרוגע הנפשי של המשפחות", הסביר.

כתיבת תגובה