סופ”ש סוער בשווקים: שוויה של מיקרוסופט עקף את של אפל

אחרי שבוע של קרב צמוד, הביסה מיקרוסופט את אפל והפכה לחברה עם שווי השוק הגבוה בעולם – 851.2 מיליארד דולר • המבחן הגדול של מיקרוסופט ואפל – בחודש הקרוב • מה הביא לזינוק המפתיע?

משרדי מיקרוסופט בהרצליה | צילום: InnaFelker, שאטרסטוק

מהפך בשווקים: ענקית החומרה מיקרוסופט שברה את תקרת הזכוכית של החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם וחתמה את שבוע המסחר בניו יורק כשהיא עוקפת את אפל, עם שווי שוק של 851.2 מיליארד דולר. מנגד, חתמה אפל את שבוע המסחר עם שווי שוק של 847.4 מיליארד דולר ‘בלבד’.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

ההישג של מיקרוסופט בא לאחר שבוע רצוף מאבקים צמודים בין מנייתה למניית אפל, כאשר מספר פעמים אף הצליחה מיקרוסופט להעפיל לראש רשימת החברות הרווחיות בעולם, אך לאחר זמן קצר התייצבה מניית אפל והביאה לכך שמדי יום חתמה אפל את המסחר עם שווי השוק הגבוה ביותר. אלא שכאמור, אמש הצליחה מיקרוסופט להוביל מהפך והפכה לחברה הנסחרת עם שווי השוק הגבוה בעולם.

המבחן האמיתי של מיקרוסופט הוא חודש דצמבר שלפנינו, שבמידה ותצליח לשמור על מעמדה הנוכחי במהלך החודש ותחתום אותו כשהיא החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם, תהא זו הפעם הראשונה מאז 2002 שתחתום החברה את השנה עם המעמד הנחשב בשוק ההון. מעמד, לו היא מצפה מזה שש עשרה שנה.

במידה ומיקרוסופט אכן תצליח להעפיל לתוצאה זו, תהא זו מכה אנושה לאפל, שמאז 2012 ניצבת באופן עקבי בצמרת החברות בעלות השווי הגבוה בארה”ב. עם זאת, גם אם לא תצליח מיקרוסופט לחתום את השנה עם נתונים דומים, עדיין מדובר במאורע מספק לחגיגות במטה החברה, שכן זו הפעם הראשונה מזה שמונה שנים שהיא מצליחה לחתום את המסחר עם שווי השוק הגבוה בעולם.

למהפך בשווקים שתי סיבות מרכזיות: קריסתן של ענקיות הטכנולוגיה והצלחה עסקית יוצאת דופן. בעוד מניית אפל רשמה השנה תשואה אפסית ונאסד”ק הניב תשואה של 2.5%, זינקה מניית מיקרוסופט באופן עקבי – ב-26%.

את הנתון הזה תולים אנליסטים בכך שבעוד שאר ענקיות הטכנולוגיה נמצאות במיני-משבר (אפל תלויה בסמארטפונים שלה, גוגל ופייסבוק מאויימים על ידי אמזון בכל הנוגע לפרסום), מיקרוסופט בחרה שלא להתמקד בתחום אחד, ובזמן שהיו מי שהעריכו כי אי-המיקוד יפגע בה, היא התפזרה לשלושה סגמנטים צומחים במגזר העסקי: “פרודוקטיביות ותהליכים עסקיים” –  אופיס, לינקדאין ותוכנות נוספות; “הענן החכם” – הענן אזור, מכירות שרתים ושירותים נוספים לחברות גדולות; “מחשוב אישי” – ווינדוס, מחשוב אישי וגיימינג.

לכל זה תוסיפו את עובדת העברת פעילות תוכנות אופיס 365, שנחשבות למנוע המזומנים הגדול של החברה, ממודל תשלום חד פעמי למודל מנויים. תצרפו לתחשיב גם את רכישת הענק של לינקדאין תמורת 26 מיליארד דולר, שמספקת לחברה מאגר מידע עצום על לקוחותיה היום ובעבר. מידע, ששווה הון עתק בדמות מוצרים חדשים עתירי הצלחה ושדרוג מוצרים קיימים, כך שיתאימו לנתח שוק גדול יותר – ותקבלו תוצאה של חברה יציבה בהרבה ממתחרותיה בעמק הסיליקון – למרות שהיא נראית ‘משעממת’ לעומת האחרות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה