עוד גזירה כלכלית: ההנחות בתח"צ בערים החרדיות יבוטלו

משרד התחבורה ומשרד האוצר בוחנים שינוי מבני בתעריפי התחבורה הציבורית, שיכללו שינויים במגוון תעריפים | המשמעות המיידית: ההנחות בערים החרדיות לקראת ביטול, החל מה-1 באפריל | מקלב: "במסווה של ייעול וצמצום תעריפים שרי האוצר והתחבורה מתאכזרים ומנוכרים למשפחות החלשות"

מכשירי תיקוף לרב קו | צילום: ביזנעס

עליית מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית: העיתון 'דה מרקר' דיווח היום כי מאחורי הודעת שרי התחבורה והאוצר על הכוונה לדחות לאפריל את עליית המחירים בתחבורה הציבורית שתוכננה לראשית החודש עומדים חילוקי דעות חריפים, וחשש אמיתי מפני מחיר פוליטי שהמהלך יגרום.

הכוונה היא, להעלות בעשרות אחוזים את תעריפי הנסיעה בקווי האוטובוסים בחלק מהיישובים בפריפריה, באמצעות קביעת שלושה תעריפים בלבד: עירוני, אזורי ובינעירוני, במקום עשרות התעריפים הנהוגים כיום במחירי הנסיעה באוטובוסים. בכך יבוטלו כל ההנחות הנהוגות על מחיר הנסיעה בתחבורה ציבורית בפריפריה, מדווח 'דה מרקר' ומוסיף, כי "משמעות ביטול ההנחות הפריפריאליות היא עלייה חדה במחירי הנסיעה באוטובוסים בערים חרדיות. גם ערים אחרות, להן הסכמים ייחודיים עם הממשלה, צפויות להיפגע, בהן טבריה, אופקים, קרית גת, רחובות, רמלה ועפולה".

לפי הדיווח, בעוד משרדי האוצר והתחבורה חלוקים בשאלת ביטול ההנחה על הערך הצבור ברב-קו, בנושא ביטול ההנחות המופלגות הניתנות בערים מסוימות, רובן חרדיות, אין מחלוקת משום שההנחות בערים החרדיות משפיעות באופן משמעותי על תקציב המדינה. הסיבה לפערי המחירים בנסיעה באוטובוסים היא חוזים שנחתמו לאורך השנים, כמעט בחשאי, כך לפי 'דה מרקר' בין הממשלה לבין נציגי המפלגות החרדיות וראשי ערים מקושרים. כך למשל, בעוד הסבסוד שניתן לנסיעה באוטובוסים בבאר שבע, שבה מתגוררים 220 אלף איש, היה 55 מיליון שקל ב–2020, בביתר עילית, שבה מתגוררים רק 63 אלף תושבים, סובסדו מחירי הנסיעה באוטובוסים בסכום גבוה פי ארבעה — 200 מיליון שקל; ובמזרח ירושלים, שבה מתגוררים חצי מיליון איש, סובסדה הנסיעה באוטובוסים ב–2020 ב–34 מיליון שקל בלבד.

ממשרדי האוצר והתחבורה נמסר ל'דה מרקר', כי "משרד התחבורה ומשרד האוצר בוחנים שינוי מבני בתעריפי התחבורה הציבורית, שיכללו שינויים במגוון תעריפים וצפויים לפשט את מערכת התעריפים עבור ציבור הנוסעים והנוסעות. יצוין כי ההנחה הניתנת לאזרחים ותיקים בתחבורה הציבורית קבועה בחוק ואין בכוונת משרד האוצר לשנות זאת".

Inner article

בתגובה אמר ח"כ אורי מקלב היום במליאת הכנסת כי "במסווה של ייעול וצמצום תעריפים שרי האוצר והתחבורה מתאכזרים ומנוכרים למשפחות החלשות, שינוי התעריפים ישפיע בעיר על הציבור החרדי ועל היישובים בפריפריה .זהו לא ייעול אלא ייקור מחירים בשיאו של גל עליית מחירים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "עוד גזירה כלכלית: ההנחות בתח"צ בערים החרדיות יבוטלו"

 1. עליית התעריפים גורמת ליסוע רק כשצריך, כלומר רק בחגים.
  זה אומר שהפערים בין ימי שפל לימי שיא יותר משמעותיים.
  האם מערך התחבורה יכול להתמודד עם זה.

  מה שצויין לגבי סבסוד בבאר שבע ובביתר עילית זה ליצנות.
  רמת השירות שיש בבאר שבע עם רכבות ישירות לכל הארץ ועוד, לא רואה את ביתר עילית.
  אולי פעם חשבתם להביא לביתר עילית מרצדס OC500 בינעירוני פרמיום. אוטובוס מפואר ומרווח עם 42 מושבים נשכבים.
  סך הכל אם זה לא היה כלכלי זה לא היה קורה.

  לא צריך להיות כל כך דרסטיים. אם מחירי הדלק מתייקרים בכמה שקלים לא צריך לבטל טוטלית את כל העשרים אחוז. לא יקרה כלום אם הנוסעים יקבלו 15 או 16 אחוז הנחה.

כתיבת תגובה