עומס, התנצלויות וזיכרון סלקטיבי – העיקר לא לשלם מס

משעשע: פלאפל בשקל, סכומים גבוהים שפרחו מהזיכרון, ו”רק בימים האחרונים” – קשת התירוצים של מעלימי המס • 9% מהעסקים בירושלים שנבדקו, ו11% בטבריה – לא רשמו הכנסות כדין • תירוצים תירוצים ולא מיסים

משרדי מס הכנסה בפתח תקוה | צילום: דודי לדרמן

הישראלים אינם נוטים ‘לנדב’ את תשלום המיסים מכיסם, ככל שהדבר תלוי בהם. זוהי אקסיומה שאינה נתונה לוויכוח. אלא שהדרכים לעשות את זה הן רבות ומגוונות, וגם כשנתפסים ע”י מבקרי מס הכנסה – מרתק לראות את סקלת התירוצים והתגובות. הצד השווה שבכולן, הוא שהדבר אינו כדאי – כי אלו כמו אלו עלולים להיתפס, והתירוצים – ממש לא עוזרים…

ברשות המסים פרסמו בימים האחרונים על מבצעי ביקורת ואכיפה שנערכו לאחרונה בירושלים ובטבריה, התגלו כמה בתי עסק שנהגו להעלים מס, והרעיונות, אין מה לומר – יצירתיים להפליא.

כך למשל, במהלך תצפית שנערכה על דוכן פלאפל בירושלים, ובקניות ביקורת שנעשו באותו דוכן, התגלה כי בעל הדוכן נהג להקליד בקופה שקל אחד בלבד בעבור כל עסקת קנייה. תגובתו של בעל הדוכן למבקרים הייתה: “אין לי מה להגיד, עשיתי שטות ואני מצטער, אני מבקש סליחה”. מודה ואולי עוזב, אבל כנראה לא ירוחם.

בחנות לממכר טקסטיל באזור פאתי ירושלים, מצאו המבקרים צ’קים שבגינם אין תיעוד בספרים. בעל החנות הנחוש טען בפני המבקרים: “אני צריך למצוא את זה, זה בטוח רשום”.

בפלטי האשראי של מעבדה, שנבדקו על ידי המבקרים, עלה כי חיובי אשראי בסך 18,150 ₪ לא נרשמו כלל בקופה. בעל המעבדה טען: “כנראה לא נרשם רק בימים האחרונים”. אולי.

הלאה: במפעל לחיתוך בלייזר נמצאו צ’קים בסכום כולל של 12,222 ש”ח, שלא תועדו בספרי העסק. בעל המפעל מיהר להבהיר: “לא הספקתי לרשום והצ’ק השני היה לביטחון בלבד”.

בביקורת בבית מלון בירושלים, נמצאו פלטי מסלקת אשראי לחודש אפריל 2019 שחלקם לא נרשמו בספרים. תגובת הנהלת מלון לפשר הדבר היתה: “הם בטוח נרשמו כנראה לא כאשראי, אלא כמזומן, אנו נבדוק עם הנהלת החשבונות”.

עוד מבולבל מסכן, הוא בעל מסגרייה שאצלו נמצאו הזמנות עבודה עבור עבודות שבוצעו ושולמו בסכום של 15,660 ₪  ולא הוצאו קבלות או חשבוניות בגינן. בעל המסגרייה טען: “זה כנראה נשכח, איני זוכר כיצד היא שילמה או במזומן או בהעברה בנקאית, אני עכשיו אוציא חשבונית”. מעניין אם הוא גם זוכר אם היא שילמה בכלל.

בטבריה, התמקדו הביקורות בבדיקת ניהול ספרים בעסקים מסוג מסחר ומתן שירותים, הפעילים במיוחד ביום שישי ולקראת שבת. למבצע קדמו פעולות סריקה לאיתור עסקים באזור בעלי נפח פעילות גדול, ואיתור עסקים לגביהם קיימים חשדות לאי רישום הכנסות.

במסגרת המבצע הגיעו עובדי מס הכנסה, בין היתר, לבעלת עסק לקוסמטיקה שלא רשמה את הכנסותיה וטענה: “הייתי בלחץ של החג והלקוחה הלכה למשוך כסף, הביאה לי את הכסף וברח לי מהראש”.

בנוסף, בביקורת אצל בעל עסק לעיצוב שיער, שנראה בתצפית מקבל כספים עבור תספורת מלקוח, נמצא כי בעל העסק לא רשם את הכנסותיו כדין. הספר האמיץ טען: “…אני לא מכיר את הבן אדם, ואצלי הוא לא הסתפר בכלל.”

בירושלים כללה הבדיקה 110 ביקורות בבתי עסק בתחום המסחר, השירותים והמקצועות החופשיים. מהבדיקה עלה כי בקרב 9% בלבד מהעסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כדין. המבצע נוהל על ידי עובדי משרד פקיד שומה ירושלים 3.

בטבריה נערכה הביקורת ביום שישי האחרון (3/5/19), במסגרתו ערך משרד מס הכנסה טבריה מבצע ביקורת ואכיפה בבתי עסק באזור. במסגרת המבצע נערכו ביקורות ב- 54 בתי עסק, ועלה כי 11% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין.

מרשות המיסים נמסר: “פעילויות ביקורת אלו, נערכות כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה