עיריית ב"ב תפצה בכ-2.5 מיליון שקל על עיכוב מתן היתר בנייה

עיריית בני ברק תשלם פיצויים של מיליוני שקלים ליורשיו של עו"ד משה שוב ז"ל  אחרי שהוכיחו שהעירייה נמנעה במכוון מלתת לאביהם היתר בנייה • בית המשפט: "התנהלותה של עיריית בני ברק לקתה בחוסר תום לב בלשון המעטה, תוך התעלמות מהחלטות ועדת הערר, ויכול מתוך רצון 'לנקום' בתובע ו'לבוא עימו חשבון' כיוון שסירב לחתום על כתב ההתחייבות להקצות שטח מהפרויקט לעירייה" 

הרצל 91 בני ברק | צילומסך מתוך מפות גוגל

עיריית בני ברק תפצה ב-כ-2.5 מיליוני שקלים את יורשיו של עו"ד משה שוב ז"ל, לאחר שבסירובה להעניק לו היתר בנייה לפרויקט תמ"א 38 משך מספר שנים – למרות אזהרות, פסקי דין שניתנו נגדה ואפילו החלטות המחייבות אותה בהנפקת היתר – היא סירבה ובכך נהגה כלפיו שלא כדין ובנקמנות, וגרמה לנזקים כספיים כבדים.

הסיפור החל בשנת 2013, עו"ד משה שוב ז"ל קידם פרויקט של תמ"א 38 לגבי נכס בבעלותו ברחוב הרצל 91 בבני ברק. כתנאי למתן ההיתר, עיריית בני ברק דרשה להקצות לטובת העיריה שטח ציבורי בקומת הקרקע, דרישה לא חוקית לוויתור על שטח אשר משמעותה אף שהבעלים יהיה חייב לבנות קומה תת קרקעית לחניה.

כבר בעבר קבע בית המשפט שדרישתה של העירייה אינה חוקית ובמספר החלטות שניתנו בכמה ערכאות משפטיות נפסק, כי על העירייה לספק לעו"ד שוב ז"ל את ההיתר כמבוקש. למרות ההחלטות, העירייה הערימה קשיים נוספים ולא הנפיקה את ההיתר משך יותר מ-7 שנים, ואף סירבה לשלם הוצאות משפט שנפסקו ב-4 הליכים שונים.

בעקבות העיכובים החליט עו"ד משה שוב ז"ל באמצעות עוה"ד שמואל שוב וליאור קיל להגיש נגד הוועדה המקומית תביעה כספית בגין הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהעיכוב בהוצאת היתר הבנייה.

השופט דורון חסדאי קיבל בימים האחרונים את התביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בת"א, וקבע כי "התנהלותה של עיריית בני ברק לקתה בחוסר תום לב בלשון המעטה, תוך התעלמות מהחלטות ועדת הערר, ויכול מתוך רצון 'לנקום' בתובע ו'לבוא עימו חשבון' כיוון שסירב לחתום על כתב ההתחייבות להקצות שטח מהפרויקט לעירייה".

 

עו"ד שמואל שוב, שותף מנהל משרד שוב ושות' | צילום: סטודיו תומס

ביהמ"ש חייב את עיריית בני ברק לשלם לתובעים פיצוי בסך של כ-2.2 מיליון שקל בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 15.2.17. בנוסף, נפסק כי על העיריה לשלם שכר טרחת עורך דין בסך 80 אלף שקל, וכן החזר הוצאות משפט ששילמו במשך השנים – תשלומי אגרה, תשלומים למומחים ולאנשי מקצוע.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה