על סף ברקזיט? בריטניה מתנדנדת

הברקזיט בדרך למשאל עם • ניסיון רביעי ואחרון לצאת מהתסבוכת ואולי גם מהאיחוד האירופי • 31 באוקטובר: התאריך האחרון שאחרי האחרון

לקראת תאריך אחרון לברקזיט. לונדון | צילום:andersphoto, שאטרסטוק

כמה זמן אורך ניתוח להסרת שומה? אם לשפוט על פי מהלך הברקזיט שלא נגמר הרי שמדובר בניתוח ארוך כאורך הגלות. המהלך שהחל לפני כשלש שנים במשאל עם תוצאות הקרובות לתיקו (51.9% מול 48.1%) ממשיך לעשות כותרות ואולי עוד יביא למשאל עם נוסף.

הסכם הברקזיט הרביעי והאחרון הוצג אתמול (ג’) בפרלמנט הבריטי ע”י תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה. היא הבטיחה כי אם המחוקקים יקבלו את ההסכם בתחילת החודש הבא, הם יוכלו להעלות להצבעה את השאלה האם לקיים משאל עם שני על הברקזיט.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

“אני אומרת באמונה לכל מחוקק מכל אחת מהמפלגות: אני התפשרתי, עכשיו תורכם להתפשר”, אמרה מיי בנאום מכונן בלונדון. “אנחנו חייבים להעניק הוראות ברורות לציבור שאנחנו אמורים לייצג. עזרו לי למצוא דרך לכבד זאת, לקדם את המדינה שלנו ואת המדיניות שלנו ולבנות עתיד טוב יותר שכולנו רוצים לראות”.

מדובר בשינוי מדיניות מהותי אצל מיי שהתנגדה בעבר למשאל עם נוסף על הברקזיט. כעת מתברר שהמשאל צפוי להתקיים עוד בטרם כניסת ההסכם עם האיחוד האירופי לתוקפו. ומיי תתמוך במשאל אם אכן המחוקקים יבקשו לתת לעם לומר את דברו פעם נוספת.

מי בעד ומי נגד

בריטניה שקיבלה הארכה ליישום הברקזיט עד לתאריך 31 באוקטובר מתמודדת עם מתנגדים רבים למהלך. אחד המתנגדים, אולי הקולניים ביותר הוא ג’רמי קורבין, יו”ר הלייבור, שאמר לאחר נאום מיי כי ימשיך בהתנגדותו להסכם וכי הוא ומפלגתו יבדקו ב’שבע עיניים’ את הצעת ההסכם.

לדבריו “ההצעה של מיי היא ברובה חזרה על עמדת הממשלה בשיחות בין שתי המפלגות, שלא הצליחו להביא לפשרה בשבוע שעבר”. לפיכך הוא לא מוצא משהו חדש בהסכם והוא בספק אם הממשלה תוכל לבצע את המהלכים הנכונים. “ברור שהממשלה החלשה והמתפוררת הזו לא הצליחה לקיים את מחויבויותיה”.

870/135 ליינר ארטקל

עם זאת, הצעתה של מיי עשויה להעביר קולות של תומכים ממפלגתו של קורבין, קולות – שיכסו על המתנגדים מקרב מפלגתה שלה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה