ענף הבניה חיוני למדינה

ענף הבניה הוחרג מתקנות לשעת חירום, מאחר והמשך הכלכלה תלוי בו • יש לדעת שבזכות ההחלטה לא צפויים איחורים בהתקדמות הבניה • ייתכן מאוד שלאחר תום המשבר יתייקרו מחירי הדיור

אחרי הקורונה, מחירי הדירות יעלו? | אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בישראל, ענף הנדל”ן הוגדר כמשק לשעת חירום. לאור משבר הקורונה הפוקד את הענף, אני רואה לקוחות רבים אשר מגיעים למשרדי המכירות ומביעים תמיהה על כך, שתאוצת הבנייה נמשכת במלוא עוצמתה. הבניינים נבנים, משאיות נכנסות ויוצאות מהאתר, מנופים מעלים סחורות ומורידים פסולת, קומות מטפסות מעלה, חופרים ומכשירים חניונים, אלפי פועלים ממשיכים לבנות את כל הפרויקטים ברחבי ישראל.

הלקוחות שואלים איך זה ייתכן שהמסעדות סגורות, כך גם הקניונים, החנויות, חדרי הכושר, אולמות האירועים, בנייני המשרדים שוממים מאדם ורק שוק הנדל”ן ממשיך לעבוד?

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הסיבה לכך היא כמובן הגדרת שוק הנדל”ן הישראלי כמשק לשעת חירום בתקנות מיוחדות. כל הפועלים הסינים, קיבלו אשרת שהייה לחודשים רבים נוספים והם לא יחזרו לסין. כמו כן, הבוקר פורסם, כי כל הפועלים מהשטחים וערביי ישראל אשר עובדים בבניה בישראל, ישוכנו בבתי מלון ובאכסניות אשר התרוקנו מנופשים והם ימשיכו לתפעל את השוק המקומי בתחום זה. העובדים הללו לא יחזרו לבתיהם בחודש – חודשיים הקרובים, אלא ישהו בישראל וזאת לאחר הסכמות הדדיות עם הרשות הפלסטינית.

כל חומרי הגלם ממשיכים להגיע לישראל דרך הים בצורה סדירה ושוק הנדל”ן ממשיך לעבוד באופן נורמטיבי כדי שלא תהיה בו כל פגיעה.

ההיבט הכלכלי של קבלת ההחלטה הממשלתית:

אין ספק שההגדרה הממשלתית של ענף הנדל”ן כמשק לשעת חירום, נעשתה לאור התלות הכלכלית של כולנו בענף חיוני זה. האשראי לקבלנים וללוקחי המשכנתאות עומד היום על למעלה מ-80 מיליארד ₪. כלומר כ % 13 מהתוצר הלאומי הגולמי של מדינת ישראל.

אם שוק הנדל”ן יקרוס, הוא יגרור גם את מדינת ישראל לקריסה כלכלית.

אז בדומה לרשתות לשיווק מזון, בתי המרקחת, הבנקים, כוחות הביטחון, שירותי הרפואה, משרדים ושירותים ממשלתיים הכרחיים, ענף הנדל”ן ממשיך לפעול כרגיל.

870/135 ליינר ארטקל

הלקוחות מופתעים והיציבות שאנחנו רואים בהמשך העבודות בשוק הנדל”ן, מביאה את הקונים הפוטנציאליים להאמין, כי שוק זה מתנהל כסדרו וכל מי שקנה דירה בשנים האחרונות וממתין לקבלת דירתו, יכול להרגיש רגוע ובטוח שיקבל אותה.

השלב הבא הם הלקוחות הפוטנציאליים, אשר אחרי ההלם הראשוני הפסיכולוגי שעברו בעת חוויית הסגר עקב מגפת הקורונה, הם יחזרו מחדש לתהליך של רכישת דירה.

העובדה שמדינת ישראל הפסיקה לפרסם מכרזים חדשים, תיצור מצב שבעתיד יהיו ביקושים גבוהים והיצע נמוך של נכסי נדל”ן, דבר שיוביל לגל חדש של התייקרויות בתום המשבר.

בנוסף לכך, הירידות בבורסה יגרמו לכך שיהיה גל חדש של משקיעים נזילים, אשר חוששים לאבד את כספם בשוק ניירות הערך ואגרות החוב, זו הסיבה שהם יעדיפו לרכוש דירה, ארבעה קירות, שזהו מימוש חלומו של כל יהודי עוד מימי הגלות.

 

הכותב, ניר שמול, הוא מנכ”ל שניר בית לשיווק נדל”ן בארץ ובחו”ל

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה