ענפי המסחר בחשש, ומה יעשו בישיבות הגדולות?

העסקים בישראל עם תנועה דלילה ביותר – כולל רשתות המזון, הקניונים ומרכזי המסחר • בבתי הספר והת”תים הלימודים כסדרם, הישיבות חוששות להמשיך במתכונת הלימודים הרגילה והם מתקיימים בחדרי השיעורים • ומה יעשו בעלי השמחות? • הקרן לעסקים קטנים, ענף התעופה, ענף התיירות ועוד עשרות ענפים במשק – מביטים בחשש אל התקופה הקרובה

נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב במסיבת העיתונאים במוצאי שושן פורים | צילום: פלאש 90

“התייעצתי עם שר האוצר ועם נגיד בנק ישראל ועם אחרים והצענו חבילת סיוע של 10 מיליארד שקל. קודם כל, ארבעה מיליארד שקל שנתנו לעסקים, הוספנו עוד ארבעה מיליארד, יחד שמונה מיליארד. מיליארד למערכת הבריאות שהיא מאותגרת וזקוקה לאמצעים, כדי שהיא לא תגביל את עצמה בדבר הזה, ועוד מיליארד לצרכים מיוחדים כמו משטרה ודברים נוספים שהם חשובים לנו, לא אפרט את כולם”.

את הדברים הללו אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה משותפת לתקשורת עם שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן (שעשה היסטוריה וישב במסיבת העיתונאים כשלראשו כובע הפרווה החסידי ‘ספודיק’, בגלל חג הפורים), ראש המל”ל בן-שבת ומנכ”ל משרד הבריאות בר סימן טוב.

250/200 סייד בר + קובייה

ההצהרה כללה הוראות חדשות לציבור בישראל להגנה מפני נגיף הקורונה. בין דבריו, אמר ראש הממשלה כי “בישראל מצבנו טוב יותר מרוב המדינות, אנחנו נקטנו באמצעים שמדינות רבות לא נקטו”. הוא הדגיש בין היתר כי מדובר באתגר כלכלי ובינלאומי גדול מאוד.

לדבריו, “המשק הישראלי במצב טוב יותר, אפילו טוב מאוד גם בגלל צמיחה גבוהה, אבטלה נמוכה, יחס חוב-תוצר. ישראל נכנסת למשבר הזה במצב כלכלי מצויין. ניתן עוד ויש לנו ממה לתת ולהעניק”. בפן הבריאותי אמר ראש הממשלה כי לאחר “שטיפלנו במעטפת החיצונית וסגרנו, או צמצמנו והידקנו מאוד, את המעטפת החיצונית של המדינה, אנחנו נאלצים עכשיו לשנות את שגרת החיים הפנימית”.

לחיצת ידיים אאוט

ראש הממשלה ביקש שוב להימנע מאקט לחיצת הידיים הנפוץ כל כך בישראל ולהימנע מכינוסים. “אני אומר את זה בצורה הכי ברורה. אנחנו בפנדמיה, במגיפה עולמית”. בהמשך דבריו אמר ראש הממשלה מפורשות: “לא להתקהל, אנחנו מגבילים את זה באופן מלאכותי על מקומות סגורים עד 100 איש”. כתוצאה מכך משרד הבריאות הודיע כי האוניברסיטאות לא יפתחו את שעריהן הבוקר וכי לא יתאפשר לקיים אירועים או שמחות מעל ל-100 איש.

בשלב זה הלימודים נמשכים כרגיל בבתי הספר. בישיבות הקדושות הובע חשש מפני סגירתן וישיבות רבות החליטו על לימוד בחדרי השיעורים, במקום בבית המדרש. במשרד הבריאות דורשים ממרכזי הקניות והסופרמרקטים לגלות אחריות, למנוע צפיפות ולווסת את עומס המבקרים בכל רגע נתון. במקביל הציבור מתבקש להקפיד על שמירת מרחק סביר בין אנשים.

מקומות עבודה בהם עובדים יותר מ-100 איש ימשיכו בשגרת החיים, אולם השאיפה היא לא להתכנס, לשמור מרחק ומי שלא חש בטוב, יימנע מהגעה לעבודה. במשרד הבריאות מדגישים כי  כחלק מהיערכות לשלבים הבאים, על המעסיקים להיערך ככל הניתן לעבודה מרחוק.

מודעה שנתלתה בפתח אולם שמחות

במקביל יש להישמר מהגעה במגע עם אנשים בבידוד. על המבודדים עצמם מוטלת החובה שלא להיחשף לקהל ולשמור על חוקי הבידוד כלשונם, עד תום ימי הבידוד.

הדברים אמורים עוד יותר באולמי שמחות, שם באים אנשים רבים לשמוח ולשמח, אך יש צורך לשמור על אי הימצאות מעל 100 איש בכל אולם, למניעת הדבקה המונית, יען חיסונים לקורונה טרם נמצאו ויארכו עוד חודשים רבים עד להגעתם לשימוש המוני.

התיירות בדעיכה, גל פיטורים

“זו טעות לתעדף את ענף התעופה מבלי להתחשב במארגני התיירות הנכנסת שאחראים להביא את התיירים למטוסים. בלעדינו התוכנית להצלת התעופה לא תהיה שלמה. אנחנו צריכים להיות בין הראשונים בסדר העדיפויות כי בלעדינו לא יהיו תיירים למטוסים ולבתי המלון”, אומר יוסי פתאל, בתגובה להצהרת ראש הממשלה, שר האוצר, שר הכלכלה, נגיד בנק ישראל ומנכ”ל משרד האוצר על ההיערכות הכלכלית להשלכות נגיף הקורונה.

“ענף התיירות הנכנסת הוא ה- 6 בגודלו בין ענפי הייצוא ומהווה 4% מהתל”ג. מדובר בתשתית חיונית המייצרת עבודה לעשרות  אלפי אנשים ומקומות עבודה בעיקר בפריפריה. זה כולל את נהגי האוטובוס, מדריכי הדרך, בעלי מסעדות, מקומות בילוי וכד'”. פתאל דרש מראש הממשלה “לשלב את הצלת מארגני התיירות בכל תכנית הצלה”. לדבריו, מדובר על תעסוקתם של 150,000 עובדים במשק הנמצאים בסיכון לאיבוד מקום עבודתם.

גם יו”ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, ויו”ר נשיאות המגזר העסקי בפועל, דובי אמיתי, התייחסו להצהרתו האחרונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לסיוע הדרוש למשק כדי להתמודד עם משבר הקורונה. השניים מסרו כי: “ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי מברכות על כניסתו של ראש הממשלה לעובי הקורה, אך אין בהצעתו שום בשורה שתעזור להציל את המשק. העמדת הלוואות לא נותנת פתרון אמיתי לעסקים שנמצאים כעת בקריסה”.

בנחיתה מתמדת

חברת אל על הודיעה לבורסה כי להערכתה, להודעת משרד הבריאות בדבר חובת בידוד של 14 יום על הנכנסים לישראל מכל מדינות העולם, צפויה להיות השפעה מהותית לרעה על פעילות החברה, וכי בשלב זה אין ביכולתה להעריך את היקף ההשפעה.

החברה הוסיפה בדיווח כי היא מתכננת, בשלב זה, להמשיך ולבצע שינויים והתאמות תפעוליות ומסחריות בפעילותה וברשת הנתיבים בהתאם לביקוש לטיסות ותוך התחשבות, בין היתר, בשמירה על קשר אווירי לישראל וממנה ביחס להובלת נוסעים ומטען, ובמתן פתרונות ללקוחות החברה במידת האפשר. הערכת החברה היא כי השינויים האמורים יכללו  ביטול טיסות רבות ביחס ללוח הטיסות המתוכנן.

אתמול פורסם ב’כאן 11′ כי מתוך 6,300 עובדי אל על, מועמדים לפיטורין 4,000-5,000 בתוכם כ-600 טייסים וכי החברה לאחר המשבר תהיה קטנה יותר. בדיווח נאמר עוד כי באל על החלו לדבר גם על מכירתם של מטוסי החברה החדשים – הדרימליירים במטרה להכניס כסף לחברה.

פיטורי העובדים יצאו לדרך לאחר שהתפוצץ המשא ומתן בין עובדי אל-על וההסתדרות לבין הנהלת החברה. הדבר קרה בסיומן של שתי יממות רצופות במו”מ מרתוני בהובלת יו”ר ההסתדרות. לטענת ההסתדרות הנהלת אל על דחתה את הצעת העובדים לוויתורים על סך מיליארד שקל על פני תקופה של 7 שנים, לרבות הצעות חל”ת וויתורים כואבים נוספים.

חברי ההסתדרות בכינוס דחוף השבוע | צילום: דוברות ההסתדרות

יו”ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר כי “בתום מו”מ מרתוני שהובלתי במשך שתי יממות רצופות, הנהלת אל על דחתה את כל ההצעות שגיבשנו בשיתוף עם עובדי החברה. אני חרד לגורלה של אל על וקורא להנהלה להתעשת”. יו”ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, הצטרף לדברי יו”ר ההסתדרות והוסיף כי: “הנהלת אל על רק רוצה להשית גזירות על עובדיה, מבלי להכיר בחשיבותו של ההון האנושי להמשך קיומה של החברה”. הוא הדגיש כי ללא שיתוף פעולה “החברה עלולה לקרוס תוך ימים ספורים”.

גם יו”ר ועד עובדי אל על, שרון בן יצחק שייצג את העובדים במו”מ, התייחס לפיצוץ: “עובדי אל על הציעו היום להנהלת החברה שווי התייעלות של מיליארד דולר בשבע שנים תוך ויתורים כואבים מאד וזאת מבלי שבעלי החברה הזרימו לחברה במשבר זה דולר אחד. הנהלת החברה והבעלים החליטו לנצל את המצב ולנסות לסחוט את העובדים ולזה לא ניתן יד”.

תוכניות סיוע למפוטרים

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הנחה את שירות התעסוקה לבנות ולהציע חבילת סיוע מותאמת לכ-5,000 עובדי אל על שצפויים לצאת לחופשה ללא תשלום בימים הקרובים. על פי הערכות צפויה החופשה להימשך לפחות עד סוף יוני. שירות התעסוקה ייתן הכשרות מקצועיות מותאמות ויציע עבודות רלוונטיות לפי תחומי העיסוק של העובדים.

Inner article

שר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס אמר בנושא: “הנחיתי לגבש פתרונות יצירתיים ומהירים. תפקידנו הוא להתייצב לשירות אזרחי ישראל, תמיד – וביתר שאת – בעיתות משבר”.

רמי גראור, מנכ”ל שירות התעסוקה: “נערכים לקליטת עובדי אל על הרבים עם תוכנית סיוע מותאמת. משבר הקורונה גורר פיטורי אלפים ומורגש בלשכות בעוצמה רבה”. לדבריו, בשירות התעסוקה “מתכוננים להחמרתו עם גלים נוספים של פיטורי אלפי עובדים. נעשה כל שביכולתנו כדי לאפשר לכולם לצלוח את התקופה המורכבת הזאת טוב ככל הניתן”.

בראיון ל’גלובס’ אמר ד”ר אופיר פינטו, סמנכ”ל מחקר ותכנון בשירות התעסוקה, כי “למציאות החדשה יהיו משמעויות מרחיקות לכת. אנחנו מתכוונים לשבת עם משרד האוצר ולדון איתו בהשלכות התקציביות”. בדיווח ב’גלובס’ נאמר כי בשירות התעסוקה מדווחים על עלייה של 400%, בתוך חודש אחד, במספר היוצאים לחל”ת שנרשמו כמובטלים ועל עלייה של 10% בשיעור המובטלים שהתייצבו בלשכות התעסוקה.

אקונניס. צילום: אוהד זיגנברג | פלאש 90

פינטו לא מפרט אילו צעדים נוספים יינקטו, משום שהם עדיין בתהליך גיבוש, אך אומר כי בשירות הגיעו לשתי תובנות מרכזיות עד כה: האחת היא שהראשונים שנפגעים הם העובדים החלשים והמבוגרים, והאחרת שהשירות עצמו צריך להיערך למתכונת דיגיטלית.

מיכל דן הראל, מנכ”לית Manpower ישראל, צוטטה ב’גלובס’ כי הבעיה בשוק העבודה כרגע אינה רק פיטורים, אלא בעיקר ההיחלשות בקצב הגיוסים של עובדים חדשים. “בגלל חוסר הוודאות והחשש מהבאות, חברות החלו להתנהל באופן זהיר יותר. כלומר, יש כעת בחינה של כל תקן ותקן. עד כה ניתן היה לומר שהמשק נמצא באבטלה חיכוכית, כלומר, כל מי שנפלט ממקום עבודה מוצא עבודה. אולם כעת בהחלט ייתכן שהמצב עלול להשתנות, בהתאם לאורך המשבר והתפתחותו”.

הקפאת כרטיסים ונקודות מועדון

בתוך כך מודיעה חברת אל על כי על מנת לתת המענה הטוב ביותר למצב שנוצר תאפשר החברה לדחות נסיעות שתוכננו לחג הפסח. בין היתר תאפשר החברה ללקוחות המחזיקים בכרטיסי טיסה שמועד תחילת נסיעתם עד 30/4/20 לדחות או להקפיא כרטיס הטיסה ליציאה עד לשנה הבאה 28/2/21 ללא תשלום דמי שינוי וטיפול (בכפוף לשינויים במחיר כרטיס הטיסה ככל שיחולו).

כמו כן, כל כרטיסי הטיסה, למעט כרטיסים מסוג LITE לאירופה, שיוזמנו בין 11/3/20 ועד 31/3/20 יאפשרו שינוי ראשון ללא תשלום דמי שינוי . בנוסף דואגת אל על גם ללקוחותיה המתמידים והיא תאפשר לשמר את מעמד היוקרה במועדון הנוסע המתמיד. באל על  הודיעו כי מוקד השירות של החברה תוגבר ככל הניתן יחד עם זאת זמני המענה ארוכים נוכח עשרות אלפי הפניות. “אנו עושים את המרב כדי לתת מענה בזמן סביר לכלל לקוחותינו”.

 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה