עסקת המיליארדים: ישראל תקים מרכז אימונים ליוון

הסכם הרכש הביטחוני הגדול אי-פעם בין ישראל ויוון: עסקה בהיקף של 1.65 מיליארד דולרים (כ-5.4 מיליארד שקלים) נחתמה בין 'אלביט מערכות' למשרד ההגנה היווני • אלביט תקים מרכז אימונים לחיל האוויר היווני שתפקח על פעילותו 20 שנה וכן תספק טכנולוגיות אימון מתקדמות

בחתימה על ההסכם | צילום: משרד ההגנה, יוון

שר הביטחון בנימין (בני) גנץ הודיע הבוקר על חתימת עסקת ענק בטחונית בין ישראל ליוון, במסגרתה, 'אלביט מערכות' תקים מרכז בינלאומי לאימוני טיסה לחיל האוויר היווני למשך כ-20 שנה, בעלות של כ-1.65 מיליארד דולרים – כ-5.4 מיליארד שקלים.

"מדובר בעסקה הביטחונית הגדולה ביותר אי פעם בין המדינות", אמר גנץ. "הסכם שיתוף הפעולה נשען על המצוינות של התעשייה הישראלית והיחסים האיתנים בין מערכות הביטחון של יוון וישראל לאורך שנים. אני מודה לשר ההגנה היווני, ניקולאוס פנגיוטופולוס, על קידום העסקה שעליה דנו במפגש האחרון בקפריסין. אני בטוח ששדרוג היכולות והחיזוק לכלכלה הישראלית והיוונית – יעמיקו את השותפות בין שתי המדינות – ביטחונית, כלכלית ומדינית".

על העסקה חתם ראש אגף הסיוע ליצוא הביטחוני 'סיבט' במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס, כבר ביום שישי, בעת ששהה באתונה.

במסגרת ההסכם, תקים 'אלביט' מרכז אימונים לחיל האוויר היווני ותספק מטוסי אימון חדשים מסוג M-346, תתחזק את כלל מערך טייסת האימונים ותישא באחריות עליו לתקופה של כ-20 שנה. בנוסף,'אלביט' תספק אוויוניקת אימון מרובד חדשנית שתתוקן על מטוסי האימון, תספק סימולטורים מקושרים לטיסה, ומערך של תחנות אימון קרקעיות וכן מערכות שליטה ובקרה על מנת לאפשר ניהול אפקטיבי של פעילות אימון הטיסה. בהמשך, כך פורסם, ייבחנו גם שיתופי פעולה בין בתי הספר לטיסה של ישראל ויוון.

ראש 'סיבט' במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס, שחתם על העסקה אמר, כי "השותפות הבטחונית והתעשייתית בין משרד הביטחון הישראלי והמשרד לביטחון המולדת היווני מקבלת היום חיזוק נוסף, עם חתימת ההסכם הגדול אי פעם בין המדינות, בהובלת חברת אלביט מערכות. אנו מודים למשרד ההגנה היווני על האמון במשרד הביטחון ובתעשייה הישראלית. נפעל במקצועיות על מנת להצדיק את האמון ולחזק את שיתוף הפעולה בתחומים נוספים".

בצלאל (בוצי) מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות, מסר, כי "לכבוד הוא לנו לזכות בחוזה זה לספק יכולת חשובה זו לחיל האוויר היווני. הזכייה בחוזה זה מעידה על המיצוב המוביל שלנו בתחום פתרונות האימון לטייס, באספקת טכנולוגיות וידע מוכחים המשפרים את המוכנות המבצעית תוך הפחתת העלויות".

כתיבת תגובה