עשו עסקים עם גרטלר ונקנסים ב-22 מיליון דולר

חברת כרייה שפעלה בקונגו לפני שנתיים, נקנסת עתה בקנדה ב-22 מיליון דולר • זאת, במסגרת הסכם פשרה עם הרשויות על הסתרת הסיכונים בעסקי החברה עם המיליארדר החרדי, דן גרטלר

המילארדר המסתורי, דן גרטלר | צילום: אתר חב"ד - שטורעם נט

חברת בת של ענקית הכרייה העולמית ‘גלנקור’ יחד עם חלק ממנהלי החברה בעבר ובהווה הגיעו להסכם פשרה שבמסגרתו ישלמו 22 מיליון דולר כקנס לרשויות ניירות הערך של קנדה על פעילות שביצעה בקונגו בין השנים 2014 ל-2016.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

החברה  נקנסת בקנדה, בגלל העסקים שביצעה עם איש העסקים החרדי, המילארדר דן גרטלר מבלי שדיווחו באופן שקוף ובהיר על הסיכונים שבעשיית עסקים עם גרטלר.

לפי הדיווח ב’וול סטריט ג’ורנל’, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ג’וזף קבילה, ביצע עסקים משותפים עם ‘גלנקור’ באמצעות ‘לנקור’, ועתה מגיע הסכם הפשרה בין רשות ניירות הערך של ‘אונטריו’ על עסקים שנעשו עם חברת ‘קטנגה’, חברה שאמנם רשומה למסחר בקנדה אך פעלה כאמור בקונגו – כאשר גרטל מושקע בחברת ‘קטנגה’ בצוותא עם ‘גלנקור’, כבר מאז 2008.

במסגרת הסכם הפשרה יוזכרו קשרים אלו של גרטלר, ויצויין עוד כי ‘קטנגה’ לא דייקה, בלשון המעטה בנתוני ייצור הנחושת שאותם ניפחה, תוך כדי שהיא מדווחת על עלויות כרייה שהיו נמוכות מעלותן האמיתית. עוד צפוי להיכתב, לפי הדיווח של ‘וול סטריט ג’ורנל’, כי ‘קטנגה’ הציגה מנגנוני פיקוח פיננסים ראויים.

על עסקיו של גרטלר בקונגו, יצאו בעבר עוררין, כשספג בשלהי 2017 סנקציות על העסקים שביצע בזכות ידידותו עם נשיא קונגו ג’וזף קבילה. הרשויות בבריטניה ובארה”ב טענו כי הונו של גרטלר נצבר בעיקר מעסקאות כרייה ונפט שהיו נגועות בשחיתות, ו’הוחלקו’ על ידי נשיא קונגו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה