פרשת השוחד בשיכון ובינוי בדרך לתביעה

שלשום הוגשה בקשה לגילוי מסמכים הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, וזאת ביחס לפרשה חמורה ביותר של מתן שוחד בהיקף נרחב ושיטתי על ידי החברה

צילום אילוסטרציה: AVN Photo Lab | שטארסטוק

 

בקשה לגילוי ועיון במסמכים בטרם הגשת בקשה לאישור תביעה נגזרת כנגד נושאי משרה וגורמים אחרים בחברת שיכון ובינוי, הוגשה שלשום (24.2.18) לבית המשפט המחוזי בתל אביב, וזאת ביחס לפרשה חמורה ביותר של מתן שוחד בהיקף נרחב ושיטתי על ידי החברה.

sorek-box

עניינה של התביעה הוא בפרשת השוחד החמורה שהתגלתה בשיכון ובינוי, אחת החברות הגדולות ביותר בשוק הבניה והתשתית בישראל, המקיימת פעילות ענפה ורחבת היקף בחו”ל, בין היתר ביבשת אפריקה.

במסגרת התביעה נטען, כי בימים האחרונים התגלה כי שיכון ובינוי קיימה פעילות ענפה של מתן שוחד באופן שיטתי ומאורגן במדינות שונות מחוץ לישראל. כך, באופן שלא ניתן לכנותו אלא מהמם, נחשפו מדי יום ביומו ראיות רבות בנוגע לאותם תשלומי שוחד, כאשר חלק גדול ומשמעותי מנושאי המשרה בחברה, בהווה ובעבר, הושם במעצר בשל חלקם באותן פרשות עגומות.

הדברים הם כה ברורים וגלויים, כך שאחד מראשי הקבוצה לשעבר, מר יהודה אלימלך, אף הודה לפני מספר ימים כי אכן היה נהוג בחברה תשלום של שוחד לצורך קבלת פרויקטים בחו”ל, אך טען “להגנתו” כי הוא ביקש “לשנות” עניין זה ולהנחיל “נורמות חדשות”. אם כן, מסתבר כי עניין תשלומי שוחד בקבוצת שיכון ובינוי היה בבחינת “סוד גלוי” בקרב נושאי המשרה בה.

עוד הוסבר בתביעה, כי כבר עתה, וכתוצאה מהמעשים החמורים שנחשפו, הסכימה הקבוצה להפקיד סכום עתק של 250 מיליון ש”ח בקרן החילוט של המדינה, נפתחה כנגדה חקירה של הבנק העולמי ביחס לתשלומי שוחד שבוצעו בפרויקטים שמומנו על ידו, נפתחה כנגד אחת מהחברות בקבוצה חקירה בשוויץ ביחס לתשלומי שוחד ואף הורד דירוג האג”ח של הקבוצה.

בתביעה נטען, כי התנהלות בלתי חוקית זו מקימה לחברה שורה של עילות תביעה שונות כנגד כל המעורבים בפרשה וכנגד אלו שהתרשלו בפיקוח על הנעשה בקבוצת שיכון ובינוי, ואשר אפשרו את ביצוע המעשים החמורים.

side
inner

כתיבת תגובה