פשרה בתביעה ייצוגית: בזק תפצה מעל חצי מיליון לקוחות

25 מיליון שקל פיצוי והטבות למנויים בעלות של חמישה מיליון שקלים • זהו סכום הפיצוי שתצטרך חברת בזק להעניק למנויים ולקוחות שרכשו תוכנת אנטי וירוס שהחברה מכרה ללקוחות, כאשר על הלקוחות היה להתקין תוכנה מיוחדת עבורו • אולם בזק גבתה כסף גם מלקוחות שלא עשו שימוש בתוכנה כלל

משרדי בזק | צילום: תקשורת תאגידית בזק

פרשת האנטי וירוס באה לסיומה, בפשרה שהושגה בתביעה הייצוגית. נתחיל בכך שהתובע יצא עם למעלה מחצי מיליון שקלים ועורכי דינו עם כארבעה מיליון שקלים. ובקיצור: אם יש לכם תביעה ייצוגית טובה, לכו על זה. עם עורך דין טוב, כמובן.

ולפרשה עצמה: בזק תיאלץ לפצות מעל חצי מיליון מלקוחותיה בכ-25 מיליון שקל ולהעניק ללקוחותיה הטבות בעלות של כחמישה מיליון. זאת, במסגרת פשרה שהושגה בתביעה ייצוגית שהוגשה ב-2017 וכונתה ‘פרשת האנטי וירוס’ של בזק, בה נטען כי תוכנת האנטי וירוס שנמכרה על ידי בזק ללקוחותיה בעשרה שקלים לחודש, הזקיקה התקנת תוכנה נוספת – שתפעיל את האנטי וירוס. אולם, נטען בתביעה הייצוגית, בזק המשיכה לגבות את הכספים גם מלקוחות שלא הפעילו את התוכנה. בזק טענה בתגובה כי יידעה את הלקוחות על השירות ועל הצורך להתקין את התוכנה להפעלת שירות האנטי וירוס.

250/200 סייד בר + קובייה

בסופ”ש הגיעו הצדדים לפשרה שאושרה בביהמ”ש המחוזי כפסק דין, ובמסגרתו יפוצו על ידי בזק כחצי מיליון לקוחות (בעבר ובהווה) בסכום של 25 מיליון שקל. כמו כן, תעניק החברה הטבות בעלות של עד כ-5 מיליון שקל למנויי השירות.

ההליך בין הצדדים הופנה לגישור בפני השופט בדימוס יצחק ענבר, כאשר במסגרתו, הגיעו שני הצדדים לפשרה – שאף אושרה על ידי השופט יחזקאל קינר – כי החברה תזכה את לקוחותיה במהלך 90 ימים מעת כניסת פסק הדין לתוקף, במועד החיוב הקבוע עבור הלקוחות. כמו כן, יתאפשר למי שהיו לקוחות החברה בעבר (מ-5 בפברואר 2010 עד למועד הקובע, בעת שפסק הדין יהיה סופי), לפנות לחברה, ולאחר הליך זיהוי ואימות, לקבל את ההחזר הכספי בהמחאה או בהעברה בנקאית.

מדובר על כ-517 אלף לקוחות, מתוכן רק כ-230 אלף לקוחות קיימים. את כל הלקוחות שאינם קיימים תצטרך בזק ליידע על ההחלטה באמצעות דוא”ל או הודעה קולית לטלפון.

כמו כן, על החברה מעתה ואילך להבהיר ללקוחות החדשים שעליהם להתקין תוכנה ייעודית באופן עצמאית לשירות האנטי וירוס אותו היא מוכרת, וכמו כן, להודיע למנויים הקיימים כי עליהם להתקין את התוכנה המפעילה את האנטי וירוס

Inner article

התובע יצא כשבכיסו כ-585 אלף שקל, ואילו עורכי הדין יניב סטיס ושלומי מושקוביץ, זכו בארבעה מיליון שקלים כשכר טרחה.

בזק לא הגיבה לתקשורת אודות הפרשה, ונציין כי על פי עמדתה, שפורסמה ב’כלכליסט’, “הסכם הפשרה נעשה לפנים משורת הדין, על מנת לסיים את ההתדיינות בתובענה, וזאת מבלי להודות באחריות כלשהי או בטענה כלשהי שנטענה נגדה בתובענה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה