צאו לנופש, בזהירות: היעדים הצפוניים שמחכים רק לכם

במירון ובצפת, וכך גם בטבריה תוכלו, למרבה אי-הפלא, למצוא עדיין חדרים רבים להשכרה בבתי המלון, בתי ההארחה והצימרים השונים • וכמה תשלמו על החוויה? 'ביזנעס' יצא אל הצפון וחזר עם כל התשובות – כולל על השאלה המציקה ביותר לכיס בימים אלה: היכן תמצאו את מקומות הלינה הזולים ביותר? • וגם: למה עתודות הנדל"ן של צפת משמעותיות למגזר החרדי פי כמה מבני ברק? • עורי צפון

בחרו את הנופש שלכם בצפון, מול כנרת מלאה | צילום: חד זווית

מספרים על צדיקים שהיו יושבים כל תשעה באב במתח ובציפייה, האם משיח צדקנו יופיע לפתע, יגאל את עם ישראל ויבנה סוף סוף את בית המקדש. משהיה מסתיים עוד צום תשעה באב ללא משיח היו נאנחים והולכים לשבור את הצום בתחושת החמצה.

בדורות האחרונים, צאת הצום הפך לצפירה ארוכה המבשרת את בוא החופש הגדול. בכל שנה ניתן לראות את הזריזים המקדימים מתחילים ברישום רשימות רגע אחד לאחר חצות היום. מה לארוז, מה ניתן לקחת ומה צריך לסדר לפני שיוצאים לחופשה הגדולה בצפון הירוק, בדרום הצחיח והבראשיתי או במרכז הלח והדביק.

אפשרויות החופש רבות ומגוונות. החל מהחלפת דירות – נופש במחיר אוטובוס בינעירוני ועוד קצת כסף לאוכל מהיר. שכירות דירות, צימרים, בתי מלון, נופשונים ובתי הארחה עם מארגנים חסרי מנוח ותוכניות סביב השעון. העיקר לצאת, לנוע, להחליף אוויר ואווירה ולהגיע בואכה זמן אלול עם ההרגשה ש'הספקנו משהו בחופש הזה'.

השנה, בעקבות משבר הקורונה, הכל מתנהל בעצלתיים. משיחות שקיימנו עם בעלי צימרים בצפון ובדרום הם מתלוננים על הזמנות חלשות, ביטולים בעקבות הידבקויות של משפחות שהזמינו ושאלות רבות על הניקוי והחיטוי של החדרים. ואם הדבר כך אצל משכירי הצימרים במחירים שווים לכל נפש, הרי שבקרב בעלי חדרי ההארחה היוקרתיים יותר – המצב קשה בהרבה. אלה, שהשקיעו הרבה יותר מחבריהם על מנת להביא את הנופש החרדי מהמעמד הגבוה, מספרים על טלפונים שכמעט נטרקים לאחר שמיעת המחיר הגבוה. 

בימים של משבר קורונה, המעמד הגבוה של פעם הוא הבינוני של היום, ואילו המעמד הנמוך של פעם, ספק אם יוכל לצאת בכלל לנופש, לאחר שערי נופש מסוימות (רכסים למשל) קראו לציבור שלא להחליף דירות השנה מחשש לגל נוסף של הידבקויות וסגרים מעיקים. אפילו חוברת פרסום קיצית המחולקת בשנים האחרונות בתיבות הדואר הצטמקה עד לכדי מחצית. מהחוברת נעלמו עסקים, צימרים, אטרקציות, הסעות, אוכל ועוד, והיא דקה בלמעלה מ-100 עמודים ביחס לשנים שעברו.

מסעדות ובתי אוכל למהדרין. טיילת טבריה | צילום: חד זווית

ובכל זאת, הצפון ירוק ופורח לאחר חורף עתיר גשמים במיוחד, הכינרת מלאה עד גדותיה, כאילו עוד גשם אחד והכל מוצף, והנפש, הו הנפשות שלנו שהיו סגורות ומסוגרות בחודשים האחרונים בסגרים שונים ומשונים, רוצות כבר לצאת ולשאוף אויר הרים צלול כיין. 

אז ארזו לכם מסיכות וחומרי חיטוי והפליגו אל הצפון, מוקד הנופש החרדי הבלתי מעורער.

תחנה ראשונה: מירון

אי אפשר לבקר בצפון ולא להתרפק על קברו של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי. המקום המתוייר ביותר במדינת ישראל אחרי הכותל המערבי – מקום בו שכינה לא זזה ממנו. כאן במירון מוצא כל אחד פינה לשפוך את מצוקותיו ובעיותיו לפני בורא עולם, בזכות התנא האלוקי שגילה את צפונות התורה וכתב את הזוהר הקדוש.

השנה בבואכם אל הציון אל תיבהלו. בעקבות הפרות חוזרות ונשנות של הוראות משרד הבריאות, הולחמו כל הדלתות של הציון והושארה דלת אחת, דרכה נכנסים ויוצאים באופן מסודר כיאה למקום ציבורי הומה אדם. הגאון רבי דוב קפלן, רב אתר ציון רשב”י וחבר ‘ועדת החמישה’, אמר לחרדים 10 בשבוע החולף כי המתחם צריך לשרת את כל מי שפוקדים את הציון וכי "הרוב המכריע רוצה לשמור על הכללים ושומר על הכללים".

מתפללים על ציון הרשב"י במירון | צילום: ביזנעס

מחירי הצימרים ודירות האירוח במירון וסביבותיה, יקרים יחסית. כאן משלמים דמי קרבה למקום הקדוש. מחיר לשלושה לילות לצימר לא גדול עבור משפחה עם 8 נפשות יכול להגיע בקלות ל-4,000 שקל. הצימר כאמור לא כולל בריכה או ג'קוזי אבל כן כולל חצר גדולה. המחיר (בממוצע) מורכב מ-1,500 שקל ללילה ועוד 1,000 שקל ללילה שלישי (ורביעי). כלומר תוך ארבעה לילות תחסלו משכורת חודשית בשכר מינימום 5,000 שקל (לפני או אחרי קיזוז דמי החל"ת המופחתים? זאת נותיר לכם לחשב), לא כולל הוצאות מזון, נסיעות, ממתקים וטיולים. אולי זאת הסיבה שעדיין אפשר למצוא במירון לילות פנויים באמצע השבוע, למרות שלאחר השבת הנוכחית מתחילה העונה החמה, שתסתיים בראש-חודש אלול.

סביב למירון תמצאו מסלולי הליכה כגון נחל עמוד, טיולי ג'יפים, ריינג'רים ועוד. הכל תלוי כמובן בתקציב שלכם ובטווח הגילאים של בני המשפחה. אם אתם עם רכב צמוד, אפשרויות הטיול גדלות וכל הצפון פרוש בפניכם כמו על כף היד.

תחנה שנייה: צפת

ממירון נעשה את כל הדרך שעושה משפחת עבו עם ספר התורה בל"ג בעומר – רק בכיוון ההפוך. 10 דקות בלבד מפרידים בין מירון של מעלה לצפת של מעלה. עיר מסתורית ועתיקת יומין, מערבת בקלות ישן עם חדש, קודש וחול אנשי מעלה וסתם עמך חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים.

אם הצפון הוא מוקד המשיכה החרדי, הרי שצפת היא בירת הנופש של המגזר החרדי בצפון. אלפים באים לנפוש בה בכל שנה (ובכל ימות השנה, להבדיל מיתר ערי הארץ שמחכות לנופשים בכיליון עיניים), לטייל בין סמטאותיה ולנשום את אווירה ואווירתה. את אווירת השבת של העיר צפת, לא ניתן למצוא באף יישוב אחר ברחבי הארץ.

אפשרויות הלינה בעיר רבות ומגוונות. מבתי מלון מפוארים בבתי אבן עתיקים ומשופצים כהלכה, וילות פרטיות, צימרים וחדרי אירוח. גם כאן המחירים לא זולים: 100-150 שקל למיטה ללילה בדירות האירוח הרגילות והרבה יותר מזה כאשר נכנסים שיפורים, שכלולים ופינוקים.

בחורי ישיבה בצפת | צילום אילוסטרציה: דוד כהן פלאש 90

העיר צפת מציעה אטרקציות ומקומות מדהימים לטייל בהם לצד מבחר מסעדות ובתי אוכל מגוונים בכשרויות ובטעמים. לצפת אפשר להגיע בקלות בתחבורה הציבורית וניתן לטייל בה במשך שלושה או ארבעה ימים, בכל פעם למקום/אתר אחר בה, ועדיין לא לשבוע לגמרי. מלכת הנופש החרדית משאירה לאורחיה תמיד טעם של עוד.

בשלושת השבועות שבין תשעה באב לראש חודש אלול, העיר צפת הופכת לבני ברק בזעיר אנפין. חרדים רבים ממלאים את הרחובות וממלאים את הכיסים של העסקים בעיר, חלקם בבעלות חילונית. חלק מתושבי העיר שאינם שומרי תורה ומצוות, בחרו בשוקי אוחנה לראשות העיר במקום במועמד החרדי נחמן גלבך, משום שאינם רואים בעין יפה את מה שהם מכנית כ'השתלטות החרדית' על העיר. כמובן, ככל שמדובר בתיירים ובכספם, זהותם הדתית של הבאים, לא נבדקת.

למיטיבי לכת נציין כי העיר צפת הופכת בשנים האחרונות ליעד נדל"ני ראשון במעלה בגליל העליון. אחד הגורמים החרדיים בעיר אומר השבוע ל'ביזנעס', כי ראוי להבין מה צפת מציעה. "העיר בני ברק עם 200 אלף תושבים בנויה על פחות מ-8,000 דונם. העיר צפת, לעומתה, בנויה על כ-30 אלף דונם, עם עתודות קרקע מטורפות".

הגורם העוסק רבות בנושאי הקהילה החרדית בעיר מדגיש, כי "צפת שונה במהותה מעפולה וחריש, למרות שהיא רחוקה יותר. צפת מוגדרת כטריטוריה חרדית לכל דבר. כשבנייה חדשה תצא לדרך בצפת, היא תהפוך לעיר חרדית של ממש. כרגע, יש בקנה תכנון לבנייה של כמה אלפי יחידות דיור. 500 יח"ד יצאו כבר למכרזים, חלקן ב'מחיר למשתכן'. בנוסף יש בעיר המון קרקעות גם פרטיות וגם של המדינה".

מי שמבקר בעיר ורואה את המרחבים ואת הנופים סביב מבין איזה איכות חיים העיר מציעה. לדברי איש הקהילה החרדית בעיר, "קהילות שלמות יכולות לבוא, לבנות לעצמן שכונה ולקבל מצד אחד שכונה הומוגנית לקהילה ומצד שני עיר עם כל השירותים העירוניים, מרכזי קניות, בנקים, שירותים רפואיים וכדומה".

תן דוגמא למכרז שהציבור החרדי זכה בו.

"היה בעיר מכרזים של 'בנה ביתך' לבניית בתים פרטיים על רבע דונם במחיר למשתכן של 250 אלף שקל לרבע דונם. בסופו של דבר לאחר הבנייה, אתה יכול להגיע לוילה בצפת במחיר של 900 אלף עד מיליון שקל בלבד. ברוב המגרשים בשכונה זכו חרדים למעט מספר מגרשים שחילונים זכו בהם".

היזם החרדי מנדי רייך עם שר השיכון בסיור | באדיבות המצלם

אך העירייה, בראשות שוקי אוחנה, עושה רבות כדי לשפר את תדמיתה של צפת כמתאימה לחילונים. יעידו על כך כתבות רבות בתקשורת הכללית בהן מתפאר אוחנה כי יביא לעיר אוכלוסיות חדשות וחזקות. "עשינו שינוי ארגוני עמוק, חילקנו את העיר לשבעה רובעים ועסקנו במה שנראה טריוויאלי אבל היה משמעותי – שינוי פני העיר והשקעה בחזות. המטרה שלי היא להביא לשכונה הזאת אוכלוסיות חדשות וחזקות. צפת תהיה הצעקה הנדל"נית הבאה", אמר אוחנה ל'דה מרקר' לפני כחודש. בראיון הוא מצהיר על הכפלת אוכלוסיית העיר עד 2030.

עם זאת, המציאות בשטח שונה. דיווח אחר ב'דה מרקר' של גילי מלניצקי ציטט מחקר שערכו ד"ר איתן רגב וגבריאל גורדון מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, ולפיו כבר ב-2017 היוו החרדים בצפת 44% מתוך אוכלוסיית העיר. מהמחקר עולה כי מבין ערי הצפון נחשבת צפת היעד החרדי המועדף, ובין השנים 2014-2017 נרכשו בכל שנה כ–140 דירות על ידי משפחות חרדיות שקנו בצפת את דירתם הראשונה.

"שיעור רוכשי הדירות החרדים עלה בצפת מ–17% ב–1999–2002 ל–43% ב–2013–2017", אמר ד"ר  רגב, "מעבר ל–35% מהדירות בעיר שמאוכלסות על ידי חרדים, 10% נוספים מהדירות הן בבעלות חרדית שעדיין לא אוכלסו. זה מעיד על פוטנציאל הגידול של הציבור החרדי בעיר. צפת היא מהיעדים הבולטים של רכישות להשקעה אצל חרדים". 

איש נדל"ן חרדי בעיר שאף הוא מנסה לעשות נפשות לעיר, מספר בין היתר על בנייה רוויה. "למשל, של היזם החרדי מנדי רייך. 1,800 יחידות דיור שהוא זכה במכרזים עליהן יכולות לצאת לדרך מיד ועתה הוא עומד בהליך הגדלת הכמות באמצעות שינוי תב"ע. ובקיצור: בואו לגור בצפת עיר הקודש", הוא חותם בקריאה.

תחנה שלישית: טבריה

מצפת הקרירה והנעימה, גלשנו היישר לעיר הלחה והמיוזעת. מאז הבחירות האחרונות בהן נבחר לראש העיר הפרובוקטור רון קובי, העיר לא ידעה רגע של שקט ונחת. צעקות, עימותים, הפגנות וניסיונות לחילולי שבת. משרד הפנים הראה לקובי את הדרך החוצה מהעירייה, לאחר תרגילים מוניציפליים של המפלגות החרדיות בעיר וגם בג"צ דחה אותו מכל המדרגות לאחר שנתן לו ארכה שוב ושוב והוא לא עמד בה.

מי שמכיר את הכינרת בשנים האחרונות, יעצור את נשמתו כשיתקרב אליה בימים אלה בפעם הראשונה. ההמלצה שלנו: אם אתם בצפון, בכל מקום שהוא, אל תוותרו על קפיצה קלה לכינרת. ההודאה להשם על שני החורפים עמוסי הגשם האחרונים פורצת כמו מאליה.

טבריה | צילום: חד זווית

משיחות שערכנו עם מתווכי דירות נופש בעיר, יש עדיין היצע גדול מאוד בכל רמות המחירים. החל מ-100 שקל ללילה בדירות אירוח פשוטות אך "נקיות ומחוטות" ועד לצימרים יוקרתיים עם ארוחות בוקר, ג'קוזי ענק, בריכה צמודה ושלל פינוקים. 

דירה עם ג'קוזי של 7-8 מיטות יכולה להגיע בקלות ל-1800 שקל ללילה. דירה עם בריכה צמודה 8-10 מיטות יכולה לגבות תשלום הזוי של 2,200 שקל ללילה. גם טבריה מקושרת לערים החרדיות המרכזיות בתחבורה ציבורית מסודרת יחסית והיא מלאה באטרקציות לרוב. את העיר מפארים, לצד ההנאות מהכינרת, קברים של תנאים, צדיקים וקדושי עליון.

גם בעיר טבריה יש מבחר מסעדות ומקומות לאכול בתשלום שווה לכל נפש, בכשרויות שונות, כולל למהדרין. העיר מציעה מרכזי מסחר פעילים ותוססים אך לא כולם מתאימים למגזר החרדי. ישנם רבים וטובים המגיעים לנפוש בעיר אך לא יורדים כלל לאזור הכינרת. השכונות העליונות של צאנז והמגזר הליטאי מציע נופש במחירים סבירים עם אוויר נעים יותר מטבריה תחתית, ואזורים שקטים עם אווירה חרדית.

אקסטרים לנפש. סירת מירוץ משטרתית על הכינרת | צילום: חד זווית

האופציות הזולות יותר

לסיום, חשוב לציין, כי בהרבה מושבים שאינם חרדים במוצהר אלא דתיים וכדומה בגליל העליון וברמת הגולן ניתן למצוא – למרות העונה הבוערת – מחירי צימרים סבירים ונוחים בהרבה ביחס למחירים במירון-צפת-טבריה. הנחה של כמה מאות שקלים ללילה, כפול שלשה-ארבעה לילות, יכולה להיות חיסכון רב למשפחה.

כדאי מאוד לברר טרם היציאה האם יש במושב בית כנסת פעיל. במרבית המושבים יש מניין אחד וכדאי לברר את הזמנים. בשנים האחרונות בעלי צימרים רבים בציבור הכללי, גילו את הארנק של הנופש החרדי והם מפרסמים את מרכולתם בפלטפורמות השונות. עשו שיעורי בית מעמיקים ותוכלו לחסוך מאות שקלים.

והכי חשוב: סעו לשלום ובזהירות, וחִזרו הביתה בריאים ושלמים בגוף ובנפש.

חופשה נעימה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה