קווי השבת: מאות קווי תח"צ רשמיים פעילים בניגוד לחוק

ועדת הכלכלה דורשת ממשרד התחבורה את רשימת הקווים הפועלים בשבת – ומורה לו לתקן ליקויים בהפעלת תח"צ בשבת • הדברים נאמרו בדיון שיזמו חברי הכנסת ארבל וסופר • משה ארבל: לא ניתן להצדיק הפעלת קו ריק בשבת • אופיר סופר: הפעלת קו 42 במשגב היא זלזול בערך מדינת ישראל כיהודית • וזנדברג התנגדה, כצפוי

'אוטובוס השבת' של 'נעים בסופ"ש' | צילום: עיריית תל אביב יפו

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה השבוע בטענות להפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת, ללא ביקוש וללא הצדקה, לבקשת חברי הכנסת אופיר סופר ומשה ארבל.

ח"כ ארבל הסביר, כי פנה לשרת התחבורה באשר להפעלת קו 42 ממשגב לכרמיאל, שהשיבה לו כי למרות שקיימת ירידה בביקוש לקווים מסוימים במגזר הכפרי בסופי שבוע, בשל שיקולים של הבטחת רצף שירות נשמרת נסיעת יומית אחת או שתיים. הוא הוסיף כי לא ניתן להצדיק הפעלת קו תחבורה ציבורית ריק בשבת ולא ייתכן שמשרד התחבורה לא בוחן באופן רציף את הקווים אותם הוא מאפשר.

250/200 סייד בר + קובייה

ח"כ סופר הוסיף כי במסגרת הסטטוס קווה המדינה מפעילת תחבורה ציבורית בשבת במשורה. לדבריו, הפעלת הקו היא זלזול בערכי השבת ובערך מדינת ישראל כמדינה יהודית. ח"כ אלעזר שטרן אמר, כי "השבת היא הסטארטאפ היהודי הראשון, הכי מוצלח, ויש לעשות הכל לשמרו. עם זאת, המציאות החברתית בישראל שונה ואמנת גביזון מדן מצאה פתרונות. גישתי היא שיש לאפשר תחבורה ציבורית בצורה מוגבלת ובהתאם לצרכים החברתיים והסוציאליים".

ח"כ עמית הלוי אמר כי ישנם קווים נוספים שנוסעים ריקים, והמדינה משלמת על כך 600 מיליון שקל בשנה. לדבריו, אפשר למצוא פתרון אחר לקו בו נוסעים שני אנשים. ח"כ משה אבוטבול הוסיף כי יש תלונות רבות על מחסור בקווים וראוי שהמשרד ייתן לכך מענה קודם להפעלת תח"צ בשבת ללא ביקוש. ח"כ יצחק פינדרוס אמר כי ללא השבת אין למדינת ישראל זכות קיום במזרח התיכון, וגם אם היה ביקוש לקו אין הצדקה להפעילו בשבת.

מנגד, ח"כ תמר זנדברג ביקשה להזכיר כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית, אבל לא מדינת הלכה. היא הוסיפה כי כמו שאין חובת שמירת שבת (בחוק של מדינת ישראל. עפ"ל), אין חובה לעלות על האוטובוס. לדבריה, שיקול הדעת של השרה אם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, למרות שמדובר רק לצורך חיוני, הוא אכן רחב.

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, הגיב לטענות ואמר כי הקו המדובר הוא הסעה לבית עלמין, ואין שליטה על הביקוש בו. הוא הוסיף כי הסטטוס קווה נשמר. ח"כ ארבל טען כי הפעלת הקו היא בניגוד לפקודת התעבורה. מלכה דחה את הטענה, אך ציין כי הוא מוכן לבדוק זאת פעם נוספת.

העיתונאי עידן יוסף טען כי התקנה המדוברת לא נועדה להסדיר הפעלת קווית בשבת, אלא לאסור זאת. לדבריו, החוק הראשי, מתוקפו הותקנה התקנה, מסביר זאת במפורש, כי לשר התחבורה ניתנה סמכות "להתקין תקנות בדבר איסור הפעלת אוטובוס ציבורי". לדבריו, יש עוד מאות דוגמאות לקווים הפועלים בשבת בניגוד לחוק.

Inner 620/130

ח"כ ינון אזולאי, שמילא את מקומו של היו"ר, סיכם ואמר כי "הוועדה שמעה את עמדת משרד התחבורה שהקו ממשגב לכרמיאל לא פועל בשבת ומבקשת התייחסות לכך בכתב, יחד עם רשימת הקווים שקיבלו היתר לפעול בשבת. הוועדה לא השתכנעה מעמדת משרד התחבורה, כאילו יש בתקנה 386א כדי להתיר פעילות קווים שלא היו קיימים במועד החקיקה, וכי זו הפרה בוטה של התקנה. הוועדה מורה למשרד התחבורה לתקן את הליקויים באופן הבא, לבחון אם ההיתר שניתן לקווים הוא לפי תכלית החוק, האם קיימות חלופות כמו מוניות שירות, או חלופות לשומרי שבת, האם יש הצדקה להקדים או לאחר את יציאת הקווים. משרד התחבורה צריך גם לבחון מפעם לפעם את הנושא, ולא יאפשר זאת כהוראה קבוע. השבת היא ערך עליון וחשובה לנו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה