קיבלתם הודעה בנייד? אל תקבלו החלטות חשובות

מחקר חדש מוכיח: קבלת הודעות בנייד משפיעה על קבלת החלטות • המחקר מצא, שקבלת הודעות בסלולרי בעת קבלת החלטות גורמת לאימפולסיביות ומקטין תכנון לטווח הרחוק • מסקנה: קיבלתם הודעה בנייד? עדיף להמתין עם החלטה חשובה

מסרונים. אילוסטרציה. צילום: Production Perig | שאטרסטוק

קבלת החלטות דורשת משאבים של תשומת לב, זמן, אחסון ועיבוד מידע. החוקר ד”ר אבי ישראל, מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצא בעבודת הדוקטורט שלו שהודעות המתקבלות בטלפון הנייד בעת קבלת החלטות מייצרות עבורנו עומס קוגניטיבי. העומס מורכב מכך שאנו נדרשים לקבל החלטה, אך בד בבד מופרעים על ידי הסחות, כגון הודעות לנייד. העומס מביא לעלייה ברמת המתח, פוגע ביכולת לקבל החלטה שקולה ומייצר אימפולסיביות והעדפה של ההווה על פני מחשבה על העתיד.

במסגרת מחקרו של ד”ר אבי ישראל, בהנחיית פרופסור מוסי רוזנבוים מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון ופרופסור טל שביט מהמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, נערך ניסוי מעבדה במהלכו התבקשו הנסיינים לקבל החלטות, לפי חלוקה ל-3 קבוצות ניסוי (בכל קבוצה השתתפו כ-60 נסיינים, בחלוקה מגדרית שווה):

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה
  • קבוצה שקיבלה הודעות בתדירות גבוהה, אחת לדקה.
  • קבוצה שקיבלה הודעות בתדירות נמוכה, אחת לשלוש דקות.
  • קבוצת ביקורת שלא קיבלה הודעות כלל.

המשתתפים בניסוי התבקשו לקבל החלטות בנושאים כלכליים הקשורים להעדפת זמן, כגון: מה מועדף עליך, לקבל כעת סכום של 600 ₪ או לקבל בעוד שנתיים סכום גבוה יותר.

נמצא שהמשתתפים שקיבלו הודעות בזמן קבלת החלטות כלכליות, נטו להעדיף את ההווה על פני העתיד יותר ממשתתפים שלא הופרעו על ידי הודעות. עוד עולה במחקר כי לא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות שקיבלו הודעה אחת לדקה או אחת לשלוש דקות, אולם ניכר הבדל בין קבוצות אלו לקבוצה שלא קיבלה הודעות כלל. מכאן שההשפעה על הנטייה לבחירה בהווה אינה קשורה לתדירות ההודעות, אלא לעצם ההפרעה והסחת הדעת. הפרעות והסחות אלו גורמים לעליה בעומס הקוגניטיבי, והיא זו שגורמת להעדפת ההווה כפי שהוכח במחקרים קודמים.

870/135 ליינר ארטקל

“ההשלכות של המחקר הן רוחביות וחשובות לחיי היום-יום שלנו”, אומר ד”ר אבי ישראל שערך את המחקר. “קבלת החלטות בכלל וכלכליות בפרט, מושפעת מהפרעות בכלל ובאופן מובהק נמצא שקבלת הודעות בטלפון הסלולרי בזמן קבלת החלטות יכולה לגרום להטיה בהחלטה ולעיתים לקבלת החלטה מוטעית”.

ד”ר אבי ישראל | צילום: רותם ואייל אזולאי

אז בפעם הבאה כשאתם נכנסים לבנק לקחת הלוואה, הולכים לקניות או צריכים לקבל החלטה חשובה לגבי העתיד כדאי לכם לנתק את הטלפון הסלולרי, לפחות עד לאחר שתסיימו להחליט.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה