רגב הציגה: התכנית לביטול קווי המטרו לטובת הפריפריה

רגב הודיעה כי לא תתמוך בקידום תכנית קווי המטרו בגוש דן וכי חשוב לה לתמוך בפריפריה בהקמת רכבות לאילת ולקריית שמונה • סמוטריץ’: “זה פופוליזם זול, לרשת הסעת ההמונים הקישורית שעתידה לקום בגוש דן תהיה השפעה אדירה על הכלכלה ועל איכות החיים של אזרחי ישראל כולם, כולל תושבי הפריפריה”

עבודות חפירת תחנת בן גוריון בבני ברק, בסמוך לה עתיד לעבור המטרו | צילום אילוסטרציה: נת"ע

שרת התחבורה, מירי רגב הודיעה אתמול כי היא מתכננת להתנגד לתוכנית קווי המטרו בגוש דן. “אם התוכנית תגיע אלי, אתנגד לה. לדעתי צריך כרגע לחבר את ישראל ברשת מסילות בין המרכז לפריפריה, במקביל לקו החוף”, אמרה בוועידת ישראל לנדל”ן של ‘גלובס’.

את פרויקט המטרו – המורכב ביותר מבחינה תשתיתית בישראל – מוביל משרד האוצר באמצעות אגף התקציבים, כשעד כה, מי שקדם לרגב במשרד התחבורה, ישראל כ”ץ, דחף וקידם ללא הרף את התכנית מבחינה תכנונית. אלא שהפרויקט טרם עבר בהחלטת ממשלה, והשאלה היא האם שר האוצר ישראל כ”ץ – שמקים מטה תשתיות במשרד האוצר – יגיש את ההצעה לממשלה. או אז, התנגדותה של רגב לא תהא רלוונטית.

250/200 סייד בר + קובייה

עם זאת, מהפן התכנוני, רגב תוכל לשים רגליים לקצב התקדמות הפרויקט. לדבריה אתמול, “אנחנו נפקיד את התוכניות במנהל התכנון ונשקול את הביצוע. הבעיה היא שמשרד האוצר מסתכל על הכל דרך החור של הגרוש”. במענה לשאלת עמירם ברקת, כתב ‘גלובס’ מדוע להשקיע ברכבות לקרית שמונה ולאילת כשבכסף הזה ניתן לקנות לכל תושב באילת רכב פרטי (ויישאר עודף) ענתה, כי זהו דיבור ללא חזון. אם לא היו מקימים את הנגב בזמן בן גוריון, הוא לא היה קם.

ב-TheMarker כתבה אסנת ניר כי ראשי רשויות שכוחם רב במרכז הליכוד הם שגרמו לרגב ליטול חלק במקהלת ההתנגדות לפרויקט. ניר ציינה כי דווח ב-TheMarker מספר פעמים כי בחודשים האחרונים עורכת רגב סיורים ברשויות מקומיות. מה גם, שמלבד שלשה קווי המטרו שיפרשו על כ-150 ק”מ וכ-110 תחנות ב-24 רשויות מקומיות, הקווים יזדקקו גם ל-4 מתחמי דיפו (תחזוקה). מתחמים אלה, גוררים התנגדות רבה בקרב התושבים הסמוכים ל’דיפו’ המתוכננים. וזו, ייתכן, הסיבה להתנגדות רגב.

גורמים אחרים העריכו באזני ‘ביזנעס’ כי רגב מעוניינת לשמר את כוחה במרכז הליכוד באמצעות הסטת תקציבי המטרו לפריפריה, שם יש לה כוח בלתי מבוטל.

נציין כי המטרו ישליך משמעותית על שוק הנדל”ן באזורי המטרו המתוכננים, וביטולו – עשוי לגרום למחירים לעלות או לרדת, בהתאמה לדעת הקונים ולהזדקקותם לתח”צ.

“תועלתו גדולה מתקציבו”

ממשרד האוצר נמסר ל-TheMarker כי “בחינת כדאיות כלכלית לפרויקטים נעשית באמצעות נוהל פר”ת – המדריך הרשמי של מדינת ישראל לבחינת פרויקטים תחבורתיים. הנוהל גובש על ידי מומחי תכנון תחבורה, כלכלה וסביבה, ואושר על ידי משרדי התחבורה והאוצר, ומן הראוי לעבוד לפיו. פרויקט המטרו בפרט עבר בחינת כדאיות מעמיקה שהראתה כי תועלותיו הכלכליות גבוהות בהרבה מעלותו התקציבית.

“בהתאם, נכון כי כל פרויקט שמקודם על ידי המשרד, בין אם בפריפריה או במרכז, ייבחן באופן דומה ומעמיק וזאת נוכח מגבלת המשאבים הידועה היטב. רק כך ניתן לוודא כי כספי ציבור יקרים אינם יורדים לטמיון”.

Inner article

“אמירה פופוליסטית ומופרכת”

ואילו שר התחבורה לשעבר ח”כ בצלאל סמוטריץ’ אמר אמש, כי הוא “כבר חצי שנה מתאפק מאוד לא לבקר את שרת התחבורה מירי רגב על התנהלותה במשרד, ולא שאין על מה. חשוב היה לי לא לדבר מפוזיציה ולתת לה את הקרדיט לנהל את המשרד כפי שהיא מבינה, גם אם זה שונה פעמים רבות מאיך שאני חשבתי שנכון להתנהל. ‏אבל על התנגדותה היום לתכנית המטרו בגוש דן אני כבר לא יכול לשתוק.

“מדובר באמירה פופוליסטית ומופרכת. לרשת הסעת ההמונים הקישורית שעתידה לקום בגוש דן תהיה השפעה אדירה על הכלכלה ועל איכות החיים של אזרחי ישראל כולם. כולל תושבי הפריפריה.

“הניסיון להציג את זה מול השקעה בפריפריה ‏הוא פופוליזם זול שמשקף חוסר הבנה. ראשית, כאמור, הדבר ישרת גם את תושבי הפריפריה שמגיעים למרכז ויקל על החיבור שלהם למרכז. שנית, תרומתו לכלכלה ולפריון תאפשר הגדלת ההשקעה בפריפריה. שלישית, והכי חשוב, מקורות המימון המתוכננים למטרו לא מגיעים מתקציב המדינה, הם לא באים על חשבון ‏תקציבי הפריפריה ובעיקר הם לא יהיו קיימים בפריפריה. מדובר על שילוב של השקעות פרטיות (מכרזי P.P.P) והכנסות מהשבחת ערך הקרקע באזורי הביקוש הסמוכים לקווים המתוכננים. אלה מקורות מימון שפשוט לא קיימים במיזמים אחרים.

“השקעה בפריפריה חשובה. כשר תחבורה האצתי מאוד את תכנון קו הרכבת לאילת ‏ואני מאמין שאם נתגבר על האתגרים המדיניים מול מצרים אפשר יהיה גם להקים אותו. אותו כנ”ל ביחס להארכת כביש 6 עד שלומי וכו’. אבל לכל זה אין שום קשר למטרו והאמירה של רגב היום משקפת חוסר הבנה של איך העניינים במשרד מתנהלים. וזה מטריד”, דברי סמוטריץ’.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה