ריבית בנק ישראל הובילה את הצעירים לרכוש דירות

הפריפריה הובילה בעליות מרשימות של רכישת הזוגות הצעירים (39%) מול אזור המרכז שרשם גידול פחות באופן ניכר (14%) | באגף הכלכלנית הראשית באוצר מעריכים כי ההנחות של התכניות הממשלתיות אינן משמעותיות בפריפריה ולכן הרוכשים לא המתינו להגרלות של משרד השיכון | כמה בממוצע משתכרים משתתפי הגרלות 'מחיר למשתכן' בתל השומר וכמה הם נדרשו לשלם למ"ר? | וגם: נתוני הלמ"ס לרבע הראשון של 2022 – כרבע מהדירות החדשות שנמכרו מתרכז בת"א, ראשל"צ, י-ם ואשקלון

דירות | נתי שוחט, פלאש 90

מסקירת הכלכלנית הראשית את ענף הנדל"ן למגורים לחודש מרץ עולה כי מול העלאת ריבית בנק ישראל המשליכה על המשכנתאות שברו הזוגות הצעירים שיא של עשור לפחות ברכישת 6,500 דירות, קרוב ל-525 מכלל הדירות שנרכשו במרץ – 12,600 דירות. בסה"כ נרשמה ירידה של 5% מול מרץ 2021 אך עם זאת עדיין מדובר בגידול של 18% מול פברואר 2022.

מספר העסקאות בשוק החופשי ללא חישוב מסירות דירות בתכניות ממשלתיות, עמד בחודש מרץ על 11,300 דירות, ירידה של 2% מול מרץ 2021 וגידול של 14% מול פברואר 2022.

250/200 סייד בר + קובייה

הצעירים התמקדו בעיקר בפריפריה (39% גידול) מול מרכז הארץ שרשם גידול מופחת (14%). ההתנפלות של הזוגות הצעירים על דירות בפריפריה היא ככל הנראה בשל העובדה שההנחות בתכניות הממשלתיות בפריפריה אינן משמעותיות כמו במרכז הארץ, כך מעריכים באגף הכלכלנית הראשית.

עוד צוין כי בהגרלות 'מחיר למשתכן' באזור תל השומר שברמת גן, נרשמה השתתפות שיא של 53% מהנרשמים שעובדים בהייטק ושכרם הממוצע של משקי הבית בין משתתפי ההגרלות עומד על 38,200 ש"ח (ברוטו) בחודש. עם זאת, חשוב לציין כי הדירות בפרויקטים הללו (4-5 חדרים ומעלה) נמכרו לאחר ההנחות בכ-33 אלף שקלים למ"ר ובסך הכל נמכרו הדירות במחירים של החל משלשה מיליון שקלים.

לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו היום, ברבע הראשון של 2022 הכמות המבוקשת של דירות חדשות עמדה על כ-18,850 דירות. מתוכן, כ-13,890 דירות חדשות נמכרו – 73.7% מהכמות המבוקשת (על פי הדיווחים לרשות המיסים בוצעו כ-12,570 עסקאות). כרבע מכלל הדירות החדשות שנמכרו מתרכז בערים: תל אביב-יפו, ראשון לציון, ירושלים ואשקלון.

כ-4,960 דירות חדשות שלא למכירה – 26.3% מהכמות המבוקשת. מהן 76.9% נבנות במסגרת בנייה עצמית ו"בנה ביתך".

Inner article

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים חברת שיווק הנדל"ן דרא אמר בתגובה לסקירת הנדל"ן של אגף הכלכלנית הראשית באוצר, כי: "נתוני רכישות הדירות בחודש מרץ משקפים מספר אירועים שהשפיעו על השוק: ראשית, הצפי לעליית ריבית בנק ישראל דחף זוגות צעירים רבים לסגור עסקה לפני שמחיר הדירה יעלה וגם הריבית על המשכנתה ולכן העלייה החדה ברכישות דירה ראשונה. שנית, הירידה הכללית בכמות העסקאות לעומת אשתקד היא טבעית לתפיסתי לאחר מספר חודשים של שיאים במכירות. הייתה גם קפיצה במחירי הדירות, ובתקופות כאלה השוק זקוק לזמן כדי לעכל את המצב ולכן הירידה היחסית בחודש מרץ. גם ההכנות לחודש פסח יצרו מצב שאנשים לא היו פנויים לרכוש דירות, ואנו צפויים לראות האטה נוספת גם בחודש אפריל שבו חל החג, אבל בחודש מאי אני צופה עלייה ניכרת בכמות העסקאות, כשהשוק יחזור לעצמו".

רוני זוהר, שותף ויו"ר חברת קפיטל פלטינום, הגיב לדוח הכלכלנית הראשית שהראה שיא ברכישת דירות בקרב הזוגות הצעירים בחודש מרץ, ואמר כי "החשש מפני העלאת הריבית במשק דחף את הזוגות הצעירים לסגור עסקה לפני שיספגו את עליית המחיר בנוסף לעליית הריבית על המשכנתא. הביקוש לדירות עולה מחודש לחודש אך קצב הבנייה לא תמיד מספיק להדביק את הביקוש. בתור גורם מממן שמלווה עשרות פרויקטי בנייה בהיקפים של מיליארדי שקלים, יש לנו את היכולת לממן בנייה של אלפי דירות חדשות, ואנו גם לא חשופים באופן ישיר להעלאת הריבית.

"להערכתי, אם אכן התחזיות בשוק הון יתממשו, ואנחנו בפני גל של העלאות ריבית עדיין נמשיך להרגיש ביקוש קשיח בשוק לדירות.

"אנו מדינה הנמצאת בגדילה מתמדת וגם אם נחווה קיטון מצד משקיעים, עדיין לא נרגיש השפעה בביקוש הקיים והצורך לבניית עשרות אלפי דירות לא ייעלם, ומכאן החשיבות של כסף זמין למימון הפרויקטים. חברות האשראי החוץ בנקאי כמונו, יודעות לתת מימון לפרויקטים בתוך מספר ימים – בצורה גמישה ומהירה מהמערכת הבנקאית".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה