רכישת קרקע מניבה בישראל במחיר מפתיע

שטחי האדמה הפנויים ברחבי העולם וגם בישראל הולכים ומתמעטים עם השנים, מה שמביא לעלייה מתמדת במחירן של קרקעות פנויות • רכישת קרקע מהווה השקעה לטווח ארוך, אך רק בתנאי שמבצעים רכישה מושכלת של אדמה באזור נכון ובזמן הנכון • בישראל, רכישת קרקע חקלאית מהווה השקעה בטוחה, ופרויקט ייחודי במרכז הארץ מציע כיום שטחים למכירה במחירים משתלמים במיוחד

הדמייה דורות עילית | תמונה: יח"צ

קרקע חקלאית בישראל – השקעה מניבה לטווח ארוך

במדינת ישראל ישנם מספר סוגים של קרקעות שניתן לרכוש במחירים משתנים. קרקע לבנייה היא קרקע עם תגית מחיר גבוהה במיוחד, ולכן אנשים רבים לא יכולים להרשות לעצמם להשקיע בקרקעות מהסוג הזה. קרקע חקלאית שאינה מופשרת לעומת זאת נמכרת במחיר נמוך באופן משמעותי לעומת קרקע לבנייה.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

לכן, רכישת קרקע חקלאית מהווה השקעה כדאית משתי סיבות – מחירה ההתחלתי הנמוך, ומחירה הגבוהה בעת הפיתוח/המכירה של הקרקע הזו; קרקע חקלאית המיועדת לגידולים חקלאיים יכולה לעבור תהליכי “הפשרה”, כלומר תהליכי הכשרה לפיתוח ובנייה של נכסים מסוגים שנים.

כאשר קרקע חקלאית מופשרת, המחיר שלה עולה באופן משמעותי, וערכה יכול להכפיל את עצמו פי שתיים ואף יותר. במדינת ישראל היו מספר פרויקטים של הפשרת קרקע חקלאית ובנייה של נכסים על קרקעות מהסוג הזה שהניבו תשואה משמעותית למשקיעים, מה שמדגים את הפוטנציאל הרווחי הגלום בעסקאות קרקע מהסוג הזה.

עסקאות קרקע חקלאית משתלמות לאורך השנים

בשני העשורים האחרונים היו מספר קרקעות חקלאיות שהופשרו ונמכרו למשקיעים עבור מטרות שונות. כאשר האדמות הללו היו “קפואות”, מחירן היה נמוך, וכאשר הן הופשרו, ערכן זינק באופן חד; בשנת 2002, חברת פרשקובסקי וזנטקרן ובניו רכשה מגרש שהיה מוגדר כקרקע חקלאית בסכום של 38 מיליון ₪. לאחר כ-9 שנים, הקרקע הוסבה מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה, נמכר ב-105 מיליון ₪.

דוגמה נוספת לעסקת קרקע חקלאית מניבה היא מכירה של קרקע ברחובות בשנת 2010: בשנת 2007, אדם פרטי ביצע רכישה של קרקע חקלאית במזרח רחובות במחיר 132 אלף ₪ לדונם. אותו אדם רכש כ-50 דונם בעלות כולל של 6.6 מיליון ₪, ומכר 40 דונם כשלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2010. סכום המכירה של הקרקע היה 10 מיליון ₪ – כלומר 250 אלף ₪ לדונם. העסקה המשתלמת הניבה רווח כמעט כפול למשקיע הפרטי והוכיחה את הכדאיות של קרקע חקלאית המיועדת להפשרה.

אלו שהתעניינו ברכישת אדמה באותו אזור לאחר ההחלטה על הפיתוח שלו היו צריכים לשלם כ-200 אלף ₪, מה שהגיוני בהתחשב בעובדה שערכה של קרקע חקלאית עולה עם הזמן.

870/135 ליינר ארטקל

רכישת קרקע חקלאית – לשים לב לפרטים הקטנים והגדולים

כאמור, קרקע חקלאית מהווה השקעה מניבה לטווח הארוך המאפשרת למשקיעים ליהנות מתשואה גבוהה במיוחד. למרות זאת, לא כל קרקע חקלאית מיועדת לפיתוח תוך מספר שנים, מה שעשוי להוביל להפסדים. בשנים האחרונות היו לא מעט מקרים של משקיעים שרכשו קרקע חקלאית ושהובטח להם שהם ירוויחו סכומי עתק מאותן עסקאות.

בפועל, הקרקעות נשארו “קפואות” לאורך זמן ואלו שהשקיעו בהן הפסידו לא מעט כסף. ההישנות של מקרי הונאה בתחום הנדל”ן הובילה את מועצת שמאי המקרקעין שבמשרד המשפטים לאשר את תקן 22 אשר מגן על משקיעים בתחום הנדל”ן. לפי תקן 22, משרדי נדל”ן מחויבים לתת למשקיעים קו זמן אמיתי בנוגע להפשרה של קרקעות חקלאיות.

פירוש הדבר הוא שחברות נדל”ן חייבות לשקף את המציאות באופן מלא, ולתת למשקיעים הערכת זמן בנוגע להפשרה והכשרה של קרקעות חקלאיות למטרות בנייה.

היכן ניתן לרכוש קרקע חקלאית במחיר משתלם?

רכישת קרקע חקלאית המיועדת להפשרה מהווה השקעה מניבה, אך חשוב לבחור את הקרקע בקפידה, וכן את החברה המתווכת את המכירה. כדי למנוע הפסדים גדולים, מומלץ לרכוש אדמה באזור מבוקש המיועד להפשרה, ובאזור גוש דן מדובר בפרויקט “דורות עילית”.

במרחק של 15 דקות נסיעה בלבד מפתח תקווה וערים מרכזיות נוספות יוצא לדרך בימים אלו פרויקט “דורות עילית” שעתיד להכיל אלפי יחידות דיור. מחיר של 100 מ”ר באזור הנחשק הזה הוא 94,000 ₪, ומחירה של יחידת דיור באותו מקום עתידה להיות פחות ממיליון ₪. הודות לפרויקט הזה, אתם יכולים להיות הבעלים של קרקע בישראל אשר נמכרת במחיר נמוך ועתידה להניב תשואה גבוהה בעת הפשרתה.

הפרויקט המבוקש מנוצח על ידי חברת אפיקים רוזנטל נכסים והשקעות שמאחוריה 30 שנות ניסיון בתחום הנדל”ן ופיתוח הקרקעות בישראל. תוכניות ההפשרה והפיתוח של דורות עילית עתידים להפוך את האזור למקום מגורים שוקק, וכיום ניתן להשקיע בקרקע המניבה וליהנות מרווחים עתידיים לאחר הפשרתה.

מערכת ‘ביזנעס’ אינה נושאת באחריות ההשקעה המוצעת לעיל ו/או ביצוע של כל פעולה עסקית המסתמכת על הדברים הכתובים לעיל. אין לראות באמור לעיל תחליף לקבלת ייעוץ מקצועי.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "רכישת קרקע מניבה בישראל במחיר מפתיע"

  1. נשמע פרויקט מעניין, יש לי חבר שהשקיע לפני הרבה שנים בפרויקט של אפיקים והרוויח יפה.

כתיבת תגובה