רשות התחרות קבעה: 'ויסוצקי' מחזיקה במונופול על התה הירוק

הממונה על התחרות קבעה: ויסוצקי היא בעלת מונופולין בשוק התה הירוק ובשוק חליטות הצמחים | ההכרזה היום מגיעה לאחר בדיקה שהחלה לפני כשנה וחצי ובתום שימוע שנערך לחברה בחודשים האחרונים | המשמעות: ויסוצקי, כ'ספק גדול', לא תוכל להתערב בסידור המדפים ברשתות השיווק, לא תוכל להתנות מכירת מוצר מסוים ברכישת מוצר אחר, ייאסר עליה להתערב במחיר המוצר ללקוח הסופי ברשתות ועוד

כוס תה | צילום: פלאש 90, קרן פרימן

בדיקת רשות התחרות מצאה שהחלק של ויסוצקי במכירות תה ירוק וחליטות צמחים לקמעונאים גבוה מ-70%.  בנוסף, ובאופן תקדימי, החליטה הממונה להכריז על ויסוצקי כבעלת מונופולין גם בשל כוח שוק משמעותי בתה ירוק ובחליטות צמחים שמאפשר לה לגבות מחירים גבוהים יותר מאשר ספקים מתחרים. כוח השוק שימר לויסוצקי דומיננטיות יציבה במשך שנים רבות. בשל כוח השוק, המתחרים של ויסוצקי התקשו להגדיל את מכירותיהם גם במקרים בהם הציעו מחירים נמוכים מאלה שהציעה ויסוצקי וגם במקרים בהם נכנסו מותגים חדשים לישראל, שזכו להצלחה בחו"ל.  

בעקבות ההכרזה ויסוצקי תהיה "ספק גדול", כהגדרת המונח בחוק לקידום התחרות בענף המזון, ועל כן מעתה חלים עליה כלל החובות המושתים על ספקים גדולים מכוח חוק זה לגבי המוצרים המוכרזים. איסורים אלה כוללים, בין היתר, איסור להתערב בסידור המדפים ברשתות השיווק, איסור התניית מכירת מוצר מסוים ברכישת מוצר אחר, איסור כולל על כל סוג של התערבות במחיר המוצר ללקוח הסופי ברשתות והגבלות נוספות המופיעות בחוק המזון.

טרם השימוע שבוצע לויסוצקי הממונה שקלה להכריז על ויסוצקי גם כבעלת מונופולין בשוק התה השחור ובשוק התה השחור בטעמים. אולם הנתונים שנאספו בעקבות השימוע חזקו את המסקנה כי חלקה של ויסוצקי בתה שחור נמוך ממחצית ונמצא במגמת שחיקה, כמו גם העובדה כי לויסוצקי מתחרה שגם לו נתחי שוק לא מבוטלים בשוק זה. ביחס לתה שחור בטעמים, לאחר השימוע ובחינה של המידע שנאסף, עלו מספר קשיים לקבוע כי מדובר בשוק ברור ומובחן. 

בסיכום הבדיקה ושקילת טענות ויסוצקי, החליטה הממונה להכריז על ויסוצקי בעלת מונופולין בשווקי התה הירוק וחליטות צמחים.

ההכרזה תהא ראיה לכאורה בכל הליך משפטי. 

ויסוצקי רשאית לחלוק על הכרזת הממונה בדרך של ערר לבית הדין לתחרות.

מויסוצקי נמסר בתגובה להחלטת רשות התחרות, כי "היבוא בקטגוריית התה חופשי ופתוח לכולם, אין מכס, אין הגנה או קדימות למוצר ישראלי ולראייה יש המון מותגים שמיובאים ומשווקים על ידי קונצרנים ענקיים בינלאומיים – והצרכן חופשי לבחור בין כל האפשרויות, לפי טעמו. ויסוצקי שומרת על האיכות הגבוהה של מוצריה כשהצרכן הישראלי הוא בראש מעייניה ויודע להעריך זאת.

"מעולם לא היינו מונופול, או התנהגנו כמונופול, וכשתשומות הייצור וחומרי הגלם עלו, לא העלנו את מחירי התה. גם בעבר כשרשות התחרות ערכה בדיקה לעומק, החליטה שלא להכריז על ויסוצקי כמונופול וכך נוכיח גם הפעם. אנו גאים להיות חברה ישראלית מצליחה אשר הקימה מפעל בגליל ומעסיקה, בגאווה גדולה, מאות עובדים בפריפריה".

כתיבת תגובה